Skip to main content

Terapötik Teknikler Eğitimi

Terapötik Teknikler Eğitimi EV OKULU APP Abonelerine 1998 TL yerine 999 TL sunulmaktadır.

Ev okulu App abonesi olmak için Appstore indirme linki:https://apps.apple.com/tr/app/ev-okulu-app/id6478512351?l=tr
Ev okulu App abonesi olmak için Playstore indirme linki:https://play.google.com/store/apps/details?id=org.evokulu.app&pcampaignid=web_share
Ev okulu App Bilgilendirme Videosunu izlemek için tıklayınız : https://youtu.be/qhIrW13ZLi0

Çocuk ve aile ruh sağlığının bütüncül olarak desteklenmesi, problem alanlarının erken dönemde fark edilmesi ve bu alanlarına yönelik hızlı ve uygun çözümlerle bireylerin desteklenmesi, dernek olarak önemle üzerinde durduğumuz bir konudur. Bu kapsamda alanda uzmanlık kazanmak isteyen ruh sağlığı öğrenci ve uzmanlarına Terapötik Teknikler Eğitimi’ni duyurmaktan mutluluk duyarız.

Neden Terapötik Teknikler Eğitimi Almalısınız?

 • Danışmalarınızda kullanabileceğiniz teknikleri geliştirmek ve alet çantanızı zenginleştirmek için,
 • Metaforlar, vaka örnekleriyle uygulamalarınızı zenginleştirebilmek için,
 • Terapistlik yolculuğuna etkili yöntemlerle başlamak için bu eğitim programına katılmalısınız.

Eğitim İçeriği:

 • Metafor kullanımı: Aile ve Çift Terapisi başta olmak üzere pek çok alan ve ekolde kullanılan bu tekniğin içeriği,
  kullanım çeşitleri, avantajları ve riskleri pek çok vaka ve metafor örneği ile anlatılacaktır.
 • Reframing: Yeniden Çerçeveleme psikoterapinin her ekolde kullanılan en önemli müdahale
  tekniklerinden biridir. Kişinin algı, okuma ve anlam içeriklerinin değiştirilmesinde önemli bir
  rol oynar. Uzmanların bu yönlü bir müdahaleyi kullanabilmelerine olanak sağlayacak bakış
  açısı kazanmaları ve örneklerle desteklenmeleri hedeflenmektedir.
 • Aynalama: Dünyaya gelişimizden, yaşayışımıza ve terapi odasına gelişimize dek temel ihtiyaçlarımızdan biri olan onaylanma ve kabul görme ihtiyacımızın, terapötik hedefler içerisinde nasıl kullanılabileceğine dair uygulamalı içerikler sunulacaktır.
 • Kartlarla Öykü Kullanımı: Kendini açmakta zorlanan danışanlara kartlar ve hikaye oluşturma tekniği ile ulaşılması ve kendilerini sembolik dil ile metaforik ifade etmelerine olanak sağlayan bir teknik anlatılacaktır.
 • Aile/İlişki heykeli: Danışan ailesi seans odasının en çok çalışılan alanlarından biridir. Aile sistemine dair bilgi almak, aile sistemini danışana anlatabilmek ve pozisyon alışlara müdahale etmek (vb) için kullanılabilecek heykelleştirme teknikleri anlatılacaktır.

Eğitimin Amacı:

Psikoterapide en sık kullanılan müdahale tekniklerinden bazılarına yönelik bilgi, tecrübe paylaşımı ve pratik yapma olanağının sunulması hedeflenmektedir.

Kimler Katılabilir?

 • “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” Bölümünden lisans ya da yüksek lisans seviyesinde mezun olanlar ile bu bölümlerin son sınıf öğrencileri
 • “Psikoloji” Bölümünden lisans ya da yüksek lisans seviyesinde mezun olanlar ile bu bölümlerin son sınıf öğrencileri
 • “Sosyal Hizmet” Bölümünden lisans ya da yüksek lisans seviyesinde mezun olanlar ile bu bölümlerin son sınıf öğrencileri
 •  Ruh sağlığı alanında öğrenci ve mezunlar

Not: Eğitimimiz, yetişkin danışan gören uzmanlara yöneliktir.

Eğitim Tarihleri:

Eğitim programı, 29 Haziran-4 Ağustos 2024 tarihlerinde aşağıda belirtilen saatlerde gerçekleştirilecektir.

 • 10:00-11.30 Oturum
 • 11.30-12.00 Ara
 • 12.00-13.30 2. Oturum
 • 13.30-14.30 Öğle Arası
 • 14.30-16.00 3. Oturum
 • 16.00-16.30 Ara
 • 16.30-17.45 4. Oturum
 • 17.45-18.00 Ara
 • 18.00-18.15 Gün Sonu Değerlendirme

4 Ağustos 2024 Pazar

 • 20.00-22.00 (Soru-Cevap/Süpervizyon)

Sertifikasyon

Eğitim sonunda yapılacak sınavda hak kazanan katılımcılara dernek onaylı Uygulayıcı Sertifikası verilecektir.

NOT: Sınav tarihinde sınava katılamayan kişiler için mazeretleri uygun görüldüğü takdirde gerekli işlemlerin yürütülebilmesi için 89 TL ek ödeme yapmaları şartı ile kaçırılan sınava alınacaklardır. Bu yüzden belirtilecek sınav tarihine dikkat edilmesini, ek ödeme mağduriyetine düşülmemesini hatırlatırız.

Sertifika Örneği:

EUROPASS Kart

EUROPASS Uluslararası geçerlilik kapsamında sertifikalarınıza hem her ortamdan erişebilmek için hem de yurtdışı geçerliliğini sağlamak için eğitimden ayrı olarak sitemizden Europass kart temin edebilirsiniz.

Ayrıca eğitime ek olarak Europass kart alan katılımcılarımız, Üniversite onayının yanı sıra adreslerine kargolanacak EUROPASS CARD ile tarafımızdan aldıkları ve bundan sonra alacakları TÜM EĞİTİMLERİ Uluslararası EUROPASS onayına dahil etmiş olacaklardır.

NOT: EUROPASS CARD’ın bir sefer alınması yeterli olup sonraki tüm eğitimlerde uluslararası geçerlilik süreci işletilmiş olacaktır.

Europass Kart kapsamında yapılan başvurularda, basım işlemi başvuru alındığı andan itibaren başlatıldığı için iptal/iade yapılamamaktadır.

Eğitim Nereden Yapılacak?

Eğitimlere başvuran kişiler, açılacak olan eğitime özel Telegram grubuna davet linki ile alınacaklardır. Eğitim canlı yayın linkleri, eğitimden 1 gün önce, Telegram eğitim grubundan paylaşılacaktır. Eğitim kayıt linkleri telegram grubundan günlük olarak iletilecektir.

Telegram grubu, sadece YÖNETİCİLERİN mesaj atabildiği grup türüdür. Kaçırılan canlı yayın bağlantıları olmasına karşın gerçekleştirilen eğitimler, kaydedilecek olup ayrıca video linki eğitim telegram grubunda paylaşılacaktır. Eğitim bitiminden 1 ila 2 ay içerisinde videolar kaldırılacaktır.

Eğitim İçin Önemli Notlar

Eğitim başvuruları için iptal talebiniz, sipariş tarihinden itibaren 7 gün içinde talep bildirmeniz halinde işleme alınmaktadır. 7. günden sonra yapılan iptal talepleri işleme alınmamaktadır. Eğitim başladıktan sonra iptal veya iade yapılmamaktadır.

Ödeme sürecinizi tamamladıktan sonra kesin kayıt sms onayı ve bilgilendirmelerin yapılacağı Telegram grup davet linki başvurunuzu yaptıktan sonra 3-4 gün içinde gelecektir. Başvurunuzdan 3-4 geçtikten sonra herhangi bir bilgilendirme alamazsanız tarafımıza WhatsApp mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Önceki Eğitimlerde Bulunan Katılımcıların Anket Sonuçları

Eğitimimizde katılımcılarımız, %98 oranında 5 puan üzerinden 4-5 puan arası puan vererek yüksek memnuniyetlerini bildirmişlerdir.

  Katılımcılarımızın Yorumları

  Eğitmen

  Klinik Psikolog Enise AKGÜL

  1980 İstanbul doğumluyum. 2004 İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdim. Davranış Bilimleri Enstitüsü ve Aile ve Evlilik Terapileri Derneği’nde Aile ve Çift Terapsi eğitim gördüm. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisansını tamamladım. İstanbul Psikodrama Enstitüsünde üst aşama tez dönemindeyim. Çeşitli anaokulları ve kurumlarda psikolog olarak çalıştım. 2011 yılından beri kurucularından olduğum Kim Psikoloji’de aileler ve çiftlerle çalışmaktayım. Üsküdar Üniversitesi, Biruni Üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Aile Danışmanlığı Sertifika Programlarında eğitimci olarak yer almaktayım. Evli ve 3 çocuk annesiyim.

  Yüksek Lisans Mezunu

  Derece

  Alan

  Üniversite

  Yıl

  Lisans

   Psikoloji

   Bilgi Üniversitesi

   2004

  Yüksek Lisans

   Klinik Psikoloji (Tezsiz)

   FSMVÜ

   2016

   Akademik Unvanlar

  Yönetilen Yüksek Lisans ve Doktora Tezleri

  Yüksek Lisans Tezleri

  Erken Dönem Bağlanma Özelliklerinin Eş Seçimine Etkisi

  Doktora Tezleri

  Yayınlar

  Akgül, Enise. Çağrı ve Yankı (çeviren), İnsan Yayınları, İstanbul, 2001

  Akgül, Enise. Yaşantının Politikası, (çeviren), Vadi Yayınları, İstanbul, 2019

  Akgül, Enise. “Rı̇sklı̇ Davranışları Önlemede Rehber Aı̇leler Destek Programı Eğitı̇mcı̇ Kı̇tabı”, Ümraniye Belediyesi Umut Kütüphanesi (2016).

  Akgül, Enise. “Rı̇sklı̇ Davranışları Önlemede Kanaat Önderleri Destek Programı Eğitı̇mcı̇ Kı̇tabı”, Ümraniye Belediyesi Umut Kütüphanesi (2016).

  Akgül, Enise. “Rı̇sklı̇ Davranışları Önlemede Rehber Öğretmen Eğitim Programı Eğitı̇mcı̇ Kı̇tabı”, Ümraniye Belediyesi Umut Kütüphanesi (2016).

  Akgül, Enise. “Rı̇sklı̇ Davranışları Önlemede Akran Eğitimi Programı Eğitı̇mcı̇ Kı̇tabı”, Ümraniye Belediyesi Umut Kütüphanesi (2016).

  Akgül, Enise. “Rı̇sklı̇ Davranışları Önlemede Akran Eğitimi Destek Programı Eğitı̇mcı̇ Kı̇tabı”, Ümraniye Belediyesi Umut Kütüphanesi (2016).

  Uluslar arası hakemli dergilerde yayınlanan makaleler

  Uluslar arası bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında (Proceeding) basılan bildiriler.

  • Akgül, Ö., Akgül, E., “28 Haziran İstanbul Atatürk Havaalanı Terör Saldırısı Sonrası Psikososyal Çalışma ile TSSB Değerlendirilmesi”, International Congress On Political, Economic And Social Studies, Kasım 2017, Ankara.
  • Akgül, Ö., Akgül, E., “ Sosyal Rehabilitasyon Olarak Değnekçilerin Topluma Kazandırılmasında Psikososyal Destek, Süreçlerinin Değerlendirilmesi (İstanbul Örneği)”, International Congress On Political, Economic And Social Studies, Kasım 2017, Ankara.
  • Akgül, Ö., Akgül, E., “Akıllı Şehirlere Duygu Katacak Bir İnovasyon Uygulaması: Duygu Turizmi”, Uluslararası Sosyal Bilimler ve İnovasyon Kongresi, Mayıs 2018, Antalya.
  • Akgül, Ö., Akgül, E., “Yeni Destinasyon: Duygu Turizmi” International Congress On Political, Economic And Social Studies, Haziran 2018, Venedik.
  • Akgül, Ö., Akgül, E., Akcanbaşi M., “Terör Sonrası Travmatik Stresi Belirleyen Önemli Faktörler: 2016 Atatürk Havalimanı Saldırısı” International Congress On Political, Economic And Social Studies, Haziran 2018, Venedik.
  Yazılan Uluslar arası kitaplar veya kitaplarda bölümler

  Akgül, Enise; Akgül, Ömer; Akcanbaş, Mert. Major Determinants of Post Traumatic Stress after Terror: The 2016 Atatürk Airport Terror Attack. Aviation Psychology,Cambridge Scholars Publishing. London, 2020.

  Akgül, Enise. Aşk ve Yakınlık. Sosyal Psikoloji. 2021 Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi, 2021, İstanbul

  Diğer Yayınlar, Projeler
  • CheckFeel Mobil Uygulaması
  • Üsküdar Aile ve Evlilik Okulu
  • İnceldiği Yerden Kopmasın
  • Bir Yastıkta Kırk Yıl
  • Geleceğe İşbaşı
  • Üsküdar Aile Akademisi
  • Akademi.KimPsikoloji.com
  İdari Görevler

  Psikoloji Kariyer İstihdam Merkezi Kurucu-Müdür

  Bilimsel Kuruluşlara Üyelikleri

  Ruh Sağlığı Derneği Başkan Yardımcısı

  Aile ve Evlilik Terapileri Derneği Üye

  Ödüller

  Akıllı Şehirler Akıllı Yaşam Teknolojileri Birincilik Ödülü

  IUS Teşekkür Belgesi

  Kent Üniversitesi Teşekkür Belgesi

  Genç Tebessüm Derneği

  Son iki yılda verdiği lisans ve lisansüstü düzeyindeki dersler

  Aile Danışmanlığı Sertifika Kursu (Üsküdar Üniversitesi)

  Aile Danışmanlığı Sertifika Kursu (Sağlık Bilimleri Üniversitesi)

  Aile Danışmanlığı Sertifika Kursun(Gelişim Üniversitesi)

  Aile ve Çift Terapisinde İlk Görüşme (Ruh Sağlığı Derneği)

  Virginia Satir, Insoo Kernberg Seans Analizi, (Kent Üniversitesi)

  Aile ve Çift Terapisi Süpervizyon Toplantıları (Ruh Sağlığı Derneği)

  Klinik Batarya Eğitimi (Ruh Sağlığı Derneği)

  Terapötik Teknikler Eğitimi (Ruh Sağlığı Derneği)

  MMPI Sertifika Kursu (Ruh Sağlığı Derneği)

  * İşaretli dersler, yüksek lisans dersleridir.

  Aldığı Eğitimler
  • 2020-2014 IPI Psikodrama Eğitimi
  • 2014 Peter Stratton, Helga Hangs Aile Terapileri Atölye Çalışması
  • 2013 8. Uluslar Arası Avrupa Aile Terapileri Kongresi
  • 2013 Fototerapi Eğitimi (Dr. Hüseyin Fırat)
  • 2013 Aile Terapisi Workshop (Kyriaki Polychroni-Avrupa Aile Terapileri Enstitüsü Başkanı)
  • 2012-2006 K-IFTI Aile ve Çift Terapisi Eğitimi (Dr. Murat Dokur)
  • 2012 Aile Terapisi (Dr. Rodolfo De Bernart-Florence Aile Terapisi Enstitüsü Kurucusu)
  • 2011-2009 Rorchach, C.A.T, T.A.T (Çocuk-Ergen) (Dr. Neslihan Zabcı)
  • 2011 VI. Ulusal Aile Ve Evlilik Terapileri Kongresi
  • 2011 Aile Terapisi Workshop (Mony Elkaim-Avrupa Aile Terapileri Enstitüsü Kurucu Üye)
  • 2010 Ankara Gelişim Tarama Envanteri Eğitimi (Doç. Dr. Müge Yüksel)
  • 2009 Sosyal Klinik Atölyesi-Etnograf (Doç. Dr. M. Kemal Kuşçu)
  • 2009 Çocuk-Ergen Psikopatolojisi (Prof. Dr. Mücahit Öztürk)
  • 2009 V. Ulusal Aile Ve Evlilik Terapileri Kongresi
  • 2009 Denver II Gelişim Tarama Testi (Prof. Dr. Kalbiye Yalaz)
  • 2009 Dikkat ve Algı Testleri Eğitimi (Doç. Dr. Müge Yüksel)
  • 2009 Psikometrik Testlerle Çocuk Değerlendirme (Doç. Dr. Müge Yüksel)
  • 2005-2004 DBE Aile ve Çift Terapisi Temel Eğitim (Dr. Emre Konuk)
  Uzmanlık Alanları
  • Aile ve Çift Terapisi
  • -Evlilik Öncesi Danışmanlık: –Uyum Problemleri, Büyük Aile Problemleri, Söz, Nişan Dönemi vb
  • -İlişki Problemleri: İletişim, İlişki Dışı İlişki, Cinsel Problemler, Çiftten Aileye Geçiş, Güç ve İktidar Yönetimi, Anne Baba Tutumları, Rol ve Sorumluluklar vb
  • -Ayrılma, Ayrışma: Boşanma Yönetimi, Boşanma Süreci ve Çocuklar, Destek ve Takip
  • Yetişkin Bireysel Terapi
  • Ergen Ailesi
  Deneyim
  • 2010 Kim Psikoloji (Yetişkin, Çift ve Aile Terapisti)
  • 2013 Beyaz Yunus Anaokulu (Sorumlu Müdür)
  • 2010-2008 İdemer (Yetişkin, Çift ve Aile Terapisti)
  • 2010 Tuzla Psikolojik Danışmanlık Merkezi (Çift ve Aile Terapisti)
  • 2009 İpekböceği Anaokulu (Sorumlu Müdür)
  • 2007 Basamak Yuva (Psikolog)
  • 2004 Sultantepe Çocuk Yuvası (Psikolog)
  • Hayat Vakfı Sokakta Çalışan Çocuklar Projesi
  Uyguladığı Testler
  • AGTE Ankara Gelişim Tarama Envanteri,
  • Ahenbach Ebeveyn-Çocuk Formu,
  • Beck Depresyon&Anksiyete Ölçeği.
  • Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi,
  • Benton Görsel Bellek Testi,
  • Burdon Dikkat Testi,
  • C.A.T (Çocuk-Ergen),
  • Çocukluk Dönemi Depresyon Ölçeği,
  • Çocukluk Dönemi Envanteri,
  • Denver II Gelişimsel Tarama Testi,
  • Durumluluk Süreklilik Anksiyete Ölçeği,
  • Frostig Görsel Algı Testi,
  • GEÇDA Gazi Erken Çocukluk Değerlendirme Aracı,
  • Gesell Gelişim Figürleri Testi,
  • Luissa Duss Psikaanalitik Hikayeler Testi,
  • Metropolitan Okul Olgunluğu,
  • MMPI Minesota Çok Yönlü Kişilik Testi,
  • Porteus Labirentleri,
  • Rorchach Mürekkep Testi (Çocuk-Ergen),
  • SCL-90 Psikolojik Belirti Tarama Listesi,
  • T.A.T Tematik Algı Testi (Çocuk-Ergen),
  • WISC-R Zeka Testi.
  Seminerler
  • Genç Tebessüm Derneği Aile Seminerleri
  • Üsküdar Belediyesi Aile ve Çift Seminerleri
  • Pendik Belediyesi Aile ve Çift Seminerleri
  • Küçük Çekmece Belediyesi Veli Seminerleri
  • Yumurcak Yuva Veli Seminerleri
  • Diyanet Başkanlığı Psikoloji Destek Seminerleri
  • Gülbeyaz Yuva Veli Seminerleri
  • Tuzla Belediyesi Seminerleri
  • İdemer Seminer Programları
  • Ümraniye Belediyesi Seminer Programı
  • KİM Psikoloji Seminer Programları
  • Birlik Vakfı Aile Seminerleri
  Verdiği Eğitimler
  • Evlilik Okulu
  • Ailede Çözüm Odaklı Danışmanlık Yaklaşımı Eğitimi (Yalova Üniversitesi)
  • Aile Heykelleştirmesi (IUS, Uluslar Arası Saraybosna Üniversitesi)
  • Çocuk Değerlendirme Testleri Eğitimi, Aile ve Çocuk Değerlendirme Testleri Modülü (Kim Psikoloji)
  • Okul Öncesinde Psikolojik Süreçler Eğitimi (Kim Psikoloji)
  • Terapötik Teknikler Eğitimi (Kim Psikoloji)
  • Klinik Batarya Eğitimi (KİM Psikoloji)
  • Aile ve Çift Terapisti Olmak (IUS, Uluslar Arası Saraybosna Üniversitesi)
  Terapi Tekniği

  Pragmatik Eksperiyantel

  Terapi Dilleri

  Türkçe

  İngilizce

  Üye Olduğu Dernekler

  Ruh Sağlığı Derneği

  AETD (Aile ve Evlilik Terapileri Derneği)

  EKMEL (Hanımlar İlim ve Kültür Derneği)