Online Ev Rehberliği

Online Ev Rehberliği, olağanüstü zamanlardan geçtiğimiz şu günlerde ailelere evlerde çocuklarıyla yapabilecekleri çalışmalar konusunda yol göstermek, çocukların psikoloji ve psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü öğrencisi veya yeni mezun gençlerle online ortamda etkinlik çalışması yapabileceği bir sistemdir.

Online Ev Rehberliği çalışmasında çocuğun Ev Rehberi bir uzmanla bire bir online platformda çalışma yapmasını sağlamaktadır.

Aile başvuru formunda Ev Rehberini seçer. Ev Rehberi online platformda minimum haftada 1 olmak üzere 4 seferlik çalışma yapar.

Aile ile Ev Okulu Derneği Uzman psikologlarından 1 tanesiyle de 45 dk online danışmanlık alır.

Ev Rehberliği çalışmasında 1 paket çalışmada Toplamda 4 kez Ev Rehberi 1 kez de Uzman Psikolog olmak üzere 5 kez görüşme gerçekleştirilmiş olur. Ev Rehberliğinin 5 seansla sınırlandırılması tavsiye edilmemektedir. Ailenin ilk paketi aldıktan sonra devam etmeyi talep etmesi durumunda 5 seferlik Ev Rehberi ile görüşme gerçekleştirilmektedir. Psikolog görüşmesi ilk alımda gerçekleştirilmektedir. Uzman psikologlarımızla görüşmeye devam etmek isteyen aileler ONLİNE DANIŞMANLIK talep edebilir. Bkz: https://evokulu.org/online-danismanlik/

1 ayda Toplam minimum 345 dakikalık Online Ev Rehberliği çalışması planlanmıştır. Aile 1 aylık çalışmadan sonra devam etmek isterse Ev Okulu Derneğinden sürecin devamını talep edebilir. Toplam süreler aşağıda belirtilmiştir.

 • Aile, Ev Okulu Derneği Görüşmesi : 20 dakika

Ev Okulu Derneği Genel Müdürü Psikolog Buse FİDAN ile süreç hakkında aile görüşme gerçekleştirir.

 • Ev Rehberi Çocuk Görüşmesi : 4 * 50 dakika (1 kez görüşme 50 dakikadır): 200 dakika

Ev Rehberi, sıklığı ailenin talebine bağlı olacak şekilde toplamda 4 kez olacak şekilde online platforma çocukla Ev Rehberliği çalışması gerçekleştirir.

 • Ev Rehberi Aile Görüşmesi: 4 * 20 dakika (1 kez 20 dakikadır) : 80 dakika

Ev Rehberi, sıklığı ailenin talebine bağlı olacak şekilde çocukla yaptığı Ev Rehberliği çalışmasının ardından aileyle online platforma Ev Rehberliği çalışması gerçekleştirir. Bu görüşmede yapılan çalışmanın özeti ve ailelere tavsiyeler yer alacaktır.

 • Uzman Psikolog / Psikolojik Danışman aile Görüşmesi: 45 dakika

Aile Ev Okulu Derneğinde görev yapan UZMAN Psikolog veya Psikolojik Danışmanla 1 oturum destek alır. Bu görüşmede aile çocukla kuracağı iletişim veya evde dikkat edilmesi gerekenler gibi istediği başlıkta danışmanlık desteği alabilir.

NOT: Eğer İstanbul’da ikamet ediyor ve Ev Rehberinizin evinize gelmesini talep ediyorsanız EVDEN EVE Ev Rehberliği hizmetini talep edebilirsiniz. Evden Eve Ev Rehberliğinde Ev Okulu Derneği tarafından kiralanmış araç ve özel şoförle Ev Rehberi evinden alınarak hizmet talep eden ailenin evine herhangi bir toplu taşımaya bindirilmeden ulaştırılır.

Bu hizmeti talep eden aileler https://evokulu.org/ev-rehberi-nedir/ linkinde yer alan formu doldurabilirler.

Ev Rehberi, ailelere çocuklarıyla ilgili evlerde destek vermek üzere eğitilmiş, Psikoloji ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü ağırlıklı üniversiteli gençlerdir. Ev Rehberleri Ev Okulu Derneği tarafından

 • Zeka ve Akıl Oyunları
 • Düşünme Becerileri
 • Yaratıcılık (Üretkenlik)
 • Problem Çözme
 • Eleştirel Düşünme
 • Mantık Yürütme
 • İletişim
 • Drama
 • Model Uçak
 • Beden Dili
 • Beyin Jimnastiği
 • Sinema – Tiyatro etkinlikleri
 • Müzik ve Ritm Becerileri
 • Temel Astronomi
 • Uçuş Simülasyon
 • Temel Kodlama ve Tasarım
 • Saha Çalışmaları

Başlıklarda 200 saat civarında eğitim almış kişilerdir.

Ev Rehberleri Kimlerden Oluşur?

Ailelerle online ortamda temas halinde olan genç uzmanlarımız, aile üyelerini yardım almaya, gerçek ihtiyaçlarını belirlemeye ve sorunları çözmeye teşvik etmek için gerekli kapsamlı bir yaklaşıma olarak eğitimler almıştır. Ailelere gerekli pedagojik destek ve rehberlik hizmetini sunabilmeleri için özellikle Psikoloji veya Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden gönüllü olan genç Ev Rehberleri projede yer almaktadır.


Çalışmada görev alacak kişiler Psikoloji ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü öğrencilerinden veya mezun kişilerden seçilmektedir.

Online Ev Rehberliği Sistemi Nasıl İşler?

Ailenizin zorluklarına özel çözümler tanımlamanıza yardımcı olmak için geliştirdiğimiz Ev Rehberliği sistemi kendi evinizin rahatlığında sunulur. Çocukların sınıf ortamından ziyade kendi evlerinde gerekli becerileri öğrenecek ve uygulayacak olmaları aileye de bu konuda deneyim kazandıracaktır.
Ev Okulu Derneği olarak her çocuğun özel ve benzersiz olduğunu düşünüyoruz. Genele hitap eden toplu eğitim modellerinde çocukların kendine has yeteneklerinin kaybolma veya ihmal edilme riskleri yüksektir. Her Ev Rehberi hizmet verdiği her çocuğa özel bir yol haritası oluşturmakla sorumludur.

Aile Ev Okulu Derneğine Başvuruyor :


Aile https://evokulu.org  websitesinden Online Ev Rehberliği Başvuru Formunu doldurur ve 20 dakikalık online görüşmeye davet ediliyor. Online görüşme Ev Okulu Derneği Genel Müdürü Psikolog Buse FİDAN tarafından aileyle gerçekleştirilir.

Önce Aileyi Dinliyoruz :

Aile formda çocukla ilgili detay bilgiler girer. Ailenin çocukla ilgili beklentileri çalışmalarda göz önünde bulundurulur. Aile ile Ev Okulu Derneği Genel Müdürü Psikolog Buse FİDAN online ortamda ön görüşme gerçekleştirir.   


Aile Ev Rehberiyle Tanışıyor :

Aile ile Ev Rehberi ilk görüşmesini ilk ev rehberliği çalışmasından sonra online ortamda yapar.

Ev Rehberliği Sistemi Başlıyor:

Belirlenen takvim doğrultusunda Online ortamda Ev Rehberliği sistemi başlatılıyor. Öncesinde Ev Rehberi mail ortamında bazı dökümanlar gönderebilir. Online ortamda dikkat, zeka, yetenek gelişimine yönelik çalışmalar gerçekleştirilir. Çocuğun kendisini dinleyecek genç bir uzmanın olması çocuğu rahatlatan bir unsur olacaktır. Çocuğa ev ortamı dışında aileden farklı bir uzmanın vereceği yönlendirme ve tavsiyeler etkili olacaktır. Ailenin formu doldururken belirteceği bilgiler gerçekleştirilecek  Online Ev Rehberliği Sistemi açısından önem arz etmektedir.


Uzman Psikolog / Psikolojik Danışman Görüşmesi:

Ev Okulu Derneğinde görevli UZMAN Psikolog veya Psikolojik Danışmanla Aile 1 oturum görüşme gerçekleştirir. Bu görüşmede aile bir uzmandan talep ettiği desteği alır. Aile uzman psikolog veya psikolojik danışmanla görüşme sürecini devam ettirmek isterse Ev Okulu Derneğinden online danışmanlık hizmeti alarak sürecin devamını talep edebilir.

Online Ev Rehberliğinin Size ve Çocuklarınıza Faydaları Nelerdir?

Ev Rehberliğinde size ve çocuğunuza sunulan hizmetler dolayısıyla çocuğun yetenek ve beceri gelişiminin yanı sıra dolaylı olarak akademik yönüne ve sınavlardaki gelişimine katkı sunulmaktadır. Online ortamda gerçekleştirilecek Zeka ve Akıl Oyunları – Düşünme Becerileri – Yaratıcılık (Üretkenlik) – Problem Çözme – Eleştirel Düşünme – Beyin Jimnastiği gibi çalışmalar hem iş hayatının beklediği yetkinlikleri kazandırmayı hem de dolaylı olarak akademik başarısına katkı sunmayı hedeflemektedir.

Çocuğun potansiyelini keşfetme
• Çocuk ve aile içi iletişim rehberliği
• Dikkat ve zeka gelişimi desteği
• Teknolojinin etkili ve verimli kullanımı
• Tablet ve telefonda faydalı aplikasyon (uygulama) desteği
• Ergenlik süreçleri desteği
• Yaratıcılık (üretkenlik) becerisi
• Akademik başarıya destek
• İş dünyasının beklentilerine yönelik destek
• Aile ve çocuk bağlarını güçlendirme
• Nitelikli vakit geçirme rehberliği
• Farklı branşlardan uzmanlık desteği
• Üniversiteli bir gençle diyaloğu dolayısıyla çocuğun desteklenmesi
• Rol – Model olma
• Özgüven geliştirme
• Pedagojik destek

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 1. Başvuru yapan aile; evinde bilgisayar, bilgisayarda çalışan mikrofon, bilgisayar (laptop) kamerası veya webcam ile internet bağlantısı olduğunu kabul etmiş sayılır.

 1. Belirtilen Online görüşme saatlerine riayet edilmesi
 2. Takvimde değişiklik olması durumunda en erken şekilde Ev Okulu Derneğinin bilgilendirilmesi
 3. Her çocuğun biricik ve özel olduğundan hareketle başvuru formunda ve Ev Okulu Derneği ile yapılacak ilk online görüşmede çocukla ilgili tüm detayların aktarılması
 4. Çocukla ilgili Online ortamda Ev Rehberiyle/Branş uzmanıyla / Psikolog-Psikolojik Danışmanla yapılacak görüşmede çocuğun o ortamda bulunmaması 
 5. Görüşme esnasında kayıt alınmaması veya 3. bir ortamda paylaşılmaması
 6. Uzmanlarla görüşme esnasında Ev Okulu Derneği dışında farklı bir süreç ve iletişim kurulmaması gerektiği
 7. Başlangıç ve bitiş saatlerine dikkat edilmesi, Ev Rehberinden destek alma amacıyla belirlenen sürelerin aşılmaması
 8. Süreçte bir aksaklık olması durumunda Ev Okulu Derneğinin ivedi şekilde durumdan haberdar edilmesi 
 9. Aile çalışmanın devamını talep ettiğinde aynı ev rehberiyle devamı çocukta faydayı sağlamak adına esastır. Aile en fazla 2 kez ev rehberi değişikliği talep edebilir. 
 10. Aileden kaynaklı en az 1 gün öncesinden görüşme saatlerinin bildirilmemesi veya geç başlanması durumunda randevu süresine uyulacağını ve telafi talebinin geçersiz olduğunun bilinmesi önem arz etmektedir.

MALİYET:

5 Oturumluk; 4 kez Ev Rehberi, çocuk – aile görüşmesi, 1 kez Uzman Psikolog aile görüşmesi Toplam minimum 345 dakikalık Online Ev Rehberliği çalışması için Maliyet bedeli 450 TL dir. (Maliyetlendirmede yazılım finans gideri, danışmanlık ve diğer tüm masraflar en fazla sayıda ailenin sürece dahil olabilmesi için minimum seviyede tutulmaya çalışılmıştır.)

Aile 5 oturumluk çalışmayı aldıktan sonra devam etmek istediğinde Ev Okulu Derneğinden sürecin devamını talep edebilir. İlgili çalışma Eğitim Evde ve Ev Okulu Derneği İktisadi İşletmesi olarak gerçekleştirilmektedir.

Aile başvuru formunu doldurmadan önce ödeme dekontunun ekran görselini aldığına emin olmalıdır.

Ev Okulu Derneği Ortabayır Mahallesi Şair Çelebi Sokak  Gürtaş İş Merkezi No :1 Kat :1 D :2 Levent /İstanbul bilgi@evokulu.org Gsm : 0537 430 43 02