Skip to main content

Özel Eğitim İhtiyacı Olan Bireylerin Oyun Becerilerinin Desteklenmesi Eğitimi

Neden Özel Eğitim İhtiyacı Olan Bireylerin Oyun Becerilerinin Desteklenmesi Eğitimine Katılmalısınız?

 • Sembolik oyun becerilerini öğrenip özel eğitime ihtiyaç duyan bireylere rehberlik edebileceksiniz.
 • Özel eğitime ihtiyaç duyan bireylere uygun öğrenme planları sunarak eğitim süreçlerine destekte bulunabileceksiniz.
 • Özel eğitime ihtiyaç duyan bireylere ek olarak bu bireylerin aileleriyle de çalışmayı öğrenerek rehberlik sağlayabileceğiniz alanları geliştirebileceksiniz.
 • Oyuncakları yakından tanıyıp işlevlerini daha iyi anlayacak ve sembolik oyuna ek olarak sosyal oyun konseptini nasıl kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.

Eğitim Açıklaması:

Bu eğitim programı, özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin oyun becerilerini desteklemeye odaklanmaktadır. Eğitim programında yer alan katılımcılar, özel ihtiyaçları olan bireylerin sosyal etkileşim, el-göz koordinasyonu ve problem çözme gibi önemli becerilerini nasıl geliştirebileceklerini öğrenme fırsatı yakalayacaklardır. Eğitim, empati ve anlayışı artırırken aynı zamanda katılımcılara mesleki gelişim fırsatları sunar. Bu eğitime katılarak, özel eğitim alanındaki bilgilerinizi derinleştirebilir, toplumsal farkındalık yaratabilir ve bireylerin daha bağımsız, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkıda bulunabilirsiniz.

Eğitim Amacı:

Özel Eğitim İhtiyacı Olan Bireylerin Oyun Becerilerinin Desteklenmesi Eğitimi kapsamında katılımcıların;

 • Oyuncaklara ilişkin bilgi sahibi olması,
 • Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin sembolik oyun becerilerinin desteklenmesine ilişkin bilgi sahibi olması,
 • Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin sosyal oyun becerilerinin desteklenmesine ilişkin bilgi sahibi olması amaçlanmaktadır.

Eğitim İçeriği:

 1. Oyuncaklar
 • Oyuncakların Önemi ve Özellikleri
 • Gelişim Alanlarına Göre Oyuncaklar
 1. Sembolik Oyun
 • Basit Oyun Oynama Becerilerinin Desteklenmesi
 • Nesneleri Birleştirme Becerilerinin Desteklenmesi
 • Nesneleri Kullanarak Aşina Olunan Eylemler Yapma Becerilerinin Desteklenmesi
 • Sembolik Oyun Oynama Becerilerinin Desteklenmesi
 1. Sosyal Oyun
 • Gözlemleyerek Oyun Oynama Becerilerinin Desteklenmesi
 • Paralel Oyun Oynama Becerilerinin Desteklenmesi
 • Ortak Oyun Oynama Becerilerinin Desteklenmesi

Eğitim Programı:

Eğitim programı, 7-17 Mart 2024 tarihleri arasında aşağıda belirtilen saatlerde gerçekleştirilecektir.

 • 7 Mart 2024 Perşembe
 • 8 Mart 2024 Cuma
 • 10 Mart 2024 Pazar
 • 14 Mart 2024 Perşembe
 • 15 Mart 2024 Cuma
 • 17 Mart 2024 Pazar

 • 19.00-20.00 1. Oturum
 • 20.00-20.15 Ara
 • 20.15-21.15 2. Oturum
 • 21.15-21.30 Ara
 • 21.30-22.45 3. Oturum

Kimler Katılabilir?

Eğitim Fakülteleri bölümü öğrenicisi veya mezunu olanlar,

Psikolojik Danışmanlık Rehberlik / Psikoloji / Çocuk Gelişimi / Okul Öncesi bölümleri öğrencisi veya mezunu olanlar,

Aile Danışmanlığı Sertifika Programı öğrencisi veya mezunu olanlar,

Özel Eğitimle ilgili bir alanda veya kurumda çalışanlar bu eğitim programına katılabilirler.

Katılım Bedeli:

Bu çalışma için maliyetlendirme minimum seviyede tutulmaya çalışılmıştır. Katılım bedeli 499 TL’dir.

Sertifikasyon:

Eğitim sonunda yapılacak sınavda hak kazanan katılımcılara dernek ve e-Devlet onaylı “Uygulayıcı Sertifikası” verilecek olup katılımcılar aynı zamanda MEB onaylı “Kurs Bitirme Belgesi” alacaklardır.

Not: e-Devlet onayı için gerekli sınav tarihinde sınava katılamayan kişiler için mazeretleri uygun görüldüğü takdirde e devlet görünürlüğü sistem kredi ödemesi için gerekli olan 45 TL ek ödeme yapmaları şartı ile kaçırılan sınava alınacaklardır. Bu yüzden belirtilecek sınav tarihine dikkat edilmesini, ek ödeme mağduriyetine düşülmemesini hatırlatırız.

EUROPASS Kart:

EUROPASS Uluslararası geçerlilik kapsamında sertifikalarınıza hem her ortamdan erişebilmek için hem de yurtdışı geçerliliğini sağlamak için eğitimden ayrı olarak sitemizden Europass kart temin edebilirsiniz.

Ayrıca eğitime ek olarak Europass kart alan katılımcılarımız, Üniversite onayının yanı sıra adreslerine kargolanacak EUROPASS CARD ile tarafımızdan aldıkları ve bundan sonra alacakları TÜM EĞİTİMLERİ Uluslararası EUROPASS onayına dahil etmiş olacaklardır.

NOT: EUROPASS CARD’ın bir sefer alınması yeterli olup sonraki tüm eğitimlerde uluslararası geçerlilik süreci işletilmiş olacaktır.

Europass Kart kapsamında yapılan başvurularda, basım işlemi başvuru alındığı andan itibaren başlatıldığı için iptal/iade yapılamamaktadır.

Eğitim Nereden Yapılacak?

Eğitim; interaktif, soru cevap destekli yürütülecektir.

Eğitimlere başvuran kişiler, açılacak olan eğitime özel Telegram grubuna davet linki ile alınacaklardır. Eğitim yayın linki, eğitimden 1 gün önce, Telegram eğitim grubundan paylaşılacaktır. Telegram grubu, sadece YÖNETİCİLERİN mesaj atabildiği grup türüdür. Kaçırılan canlı yayın bağlantıları olmasına karşın gerçekleştirilen eğitimler, kaydedilecek olup ayrıca video linki eğitim telegram grubunda paylaşılacaktır. Eğitim bitiminden 1 ila 2 ay içerisinde videolar kaldırılacaktır.

Eğitimlerin oturumları, ZOOM veya türevi bir uygulama üzerinden canlı yayın şeklinde gönderilecek gizli linke tıklama ile katılım şeklinde olacaktır.

Eğitim için Önemli Notlar:

Eğitim başvuruları için iptal talebiniz, sipariş tarihinden itibaren 7 gün içinde talep bildirmeniz halinde işleme alınmaktadır. 7. günden sonra yapılan iptal talepleri işleme alınmamaktadır. Eğitim başladıktan sonra iptal veya iade yapılmamaktadır.

Ödeme sürecinizi tamamladıktan sonra kesin kayıt sms onayı ve bilgilendirmelerin yapılacağı Telegram grup davet linki başvurunuzu yaptıktan sonra 3-4 gün içinde gelecektir. Başvurunuzdan 3-4 gün geçtikten sonra herhangi bir bilgilendirme alamazsanız tarafımıza WhatsApp mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Katılımcılarımızın Yorumları

Eğitmen

Özel Eğitim Öğretmeni Atıf Serdar ALAN

2006 yılında Kahramanmaraş Anadolu Öğretmen Lisesi’nden, 2010 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Zihinsel Engelliler Programından mezun olmuştur. 2010 yılından itibaren aktif olarak erken çocukluk döneminde otizm spektrum bozukluğu, özel öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, entelektüel yeti eksikliği gibi özel eğitime ihtiyaç duyan çocuk ver ergenlerle çalışmaktadır.

Özel Eğitim Öğretmeni Murat DURMAZ

2013 yılında Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, Özel Eğitim Anabilim Dalı, Zihinsel Engelliler Öğretmenliğine giriş yapıp 2027 yılında mezun olmuştur. Eğitim hayatı boyunca alanda yetkin kişilerden aldığı eğitimler dışında birçok eğitim ve sempozyuma katılmıştır. 2017 yılında Bağcılar’da bulunan Özel Bölge Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde Özel Eğitim Öğretmeni olarak işe başlamış olup 2020 yılına kadar burada çalışmıştır. Daha sonrasında Hatay İskenderun Şehit Yener Özel Eğitim Uygulama Okulu 1. Kademeye atanmış olup aktif olarak burada çalışmalarına devam etmektedir.