Skip to main content

Ödüllerle Pozitif Takviye: Bir Etkinlik Örneği

Bazı çocukların tanınma ve övgüden daha fazlasına ihtiyacı vardır. Ödüller, özellikle beklediğiniz belirli, olumlu davranış hedeflerini açıkça tanımladığınızda, özellikle orta çocuklukta (6-12) daha fazla  etkili olabilir.

Bu konuda kullanabileceğiniz bazı etkili stratejiler:

İstenen davranışın yanı sıra günün saatini veya gösterilmesi gereken durumu belirten bir çizelge yapın veya tasarlayın. Takvim, bütün bir haftayı veya bazı davranışlar için daha uzun bir dönemi kapsamalıdır. Faaliyetin veya hedefin her gün derecelendirilmesine izin vermelidir. Olumlu bir davranışın kaç puan kazanacağına karar verin. Bir özet sütununda puanları toplayın. (Takvime yapıştırılan kağıt yıldızlar veya jetonlar; erken okul çağındaki çocuklar için daha iyi çalışma eğilimindedir; puanlar ve sözleşme sistemleri daha büyük çocuklar için daha iyi çalışır.) Her birinin sonunda önceden belirlenmiş miktarda puan için küçük ödüller verilebilir. Gün veya haftalara göre, daha uzun bir süre için ayrılmış daha büyük ödüller veya daha fazla puan verilebilir. Olumlu pekiştirme ve gurur kaynağı olarak hizmet edebilmesi için bu davranış çizelgesini göze çarpan bir yerde tutun.

Çocuğunuzun belirli sayıda puan karşılığında alacağı ödüllerin bir listesini yapın. Ödüller çocuğunuz için anlamlı olmalı ve seçimine aktif olarak katılmalıdır. Bir ödül kazanmak için kaç puan veya gün veya hafta değişen davranış gerektiği konusunda çok net olun.

Çocuğunuzun gelişimini günlük olarak yakından takip etmek önemlidir. Davranışı mümkün olduğunca sık pekiştirerek coşku seviyesini yüksek tutun.

Grafiğin bir başarı ölçüsü olarak kullanılması gerektiğini unutmayın. Aşağılayıcı veya çocuğunuzu denemekten bile vazgeçiren cezalardan ve söylemlerden kaçının. Molalar gibi diğer hafif ceza biçimlerini kullanın.

Yavaş yavaş, çocuklar davranışlarını içselleştirdikçe bu program aşamalı olarak kaldırılabilir. Bu sırada çocuklar genellikle ilgilerini kaybeder veya puanlarını sormayı unuturlar.

Bu etkinlik ile birlikte çocuklar, planlama ve organizasyon becerilerini geliştirebilirler.

Kaynakça: https://www.healthychildren.org/English/family-life/family-dynamics/Pages/Positive-Reinforcement-Through-Rewards.aspx