Skip to main content

Erken Çocuklukta Montessori Eğitim Programı

Ev Okulu Derneği olarak, çocukların erken dönemde keşfedilmesi ya da olası problemlerin erken dönemde fark edilmesi ve bu durumlara yönelik terapi, ev rehberliği veya etkinlik odaklı çalışmalar önemle üzerinde durduğumuz bir konudur. Ev Okulu Derneği olarak çocuk konusunda ilgili alan çalışanlarının gelişimini oldukça önemsiyoruz. Bu amaç doğrultusunda  alanda çalışanlara yönelik Erken Çocuklukta Montessori Eğitimi’ni Gelecek Eğitimde Platformu ile birlikte duyurmaktan mutluluk duyarız.

Montessori eğitimi, çocuğa hazırlanmış bir çevrede, çocuğun kişiliğini oluşturması için özgürlük tanıyan, kişiliğinin gelişim sürecini destekleyen, çocuğun kendi onuru içerisinde bireyselleşmesi ve sosyalleşmesini ciddiye alan, bireye özgü adil bir eğitimdir. Montessori eğitiminde oyun ortamı çok önemlidir, çünkü çocuklar oyunu sadece vakit geçirmek ya da eğlenmek için oynamaz, aynı zamanda dünyayı ve yaşadıkları çevreyi keşfederler.

  • Montessori materyalleri çocuğa dünyayı keşfetmek için fırsatlar sunar. Materyal seçiminin doğal olması, evdeki malzemelerin kullanılması çok önemlidir. Dünyaca bilinen Montessori eğitim sisteminin Milli Eğitim Müfredatımıza uyarlanması üzerine yapılan bu çalışma ile öğretmenlerde farkındalık oluşturmak amaçlanmaktadır.

Alanında bilgi ve beceri bakımından ustalaşmış eğitimciler tarafından en güncel ve geçerli bilgiye ulaşacaksınız.  Aynı zamanda iş hayatında geçerli ve güncel bilgilere sahip olma imkanı yakalayacaksınız. Kendinizi geliştirme yolculuğunda önemli bir mihenk taşı olacak bu etkinliğe sizleri bekliyoruz.

Bu Eğitim Kimler için Uygun?:

Başarılı olmak isteyen, kendisini geliştirmeye adayan bütün eğitimciler, eğitimci adayları ve ebeveynler bu eğitime katılabilir.

 

  • Okul Öncesi Öğretmenleri
  • Okul Öncesi Eğitim Kurumu Yöneticileri
  • Okul Öncesi Öğretmen Adayları
  • Üniversite Öğretim Üyeleri
  • Kız Meslek Liselerinin Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı Öğretmen ve Öğrencileri,
  • Çocuk Psikologları ve Çocuk Psikiyatristleri
  • Çocuklar için Kitap ve İçerik Üreten Yazarlar

ve eğitime meraklı herkes eğitime katılabilir.

Potansiyelini ve farklı bakış açını keşfetmek, ihtiyaçlarını doğru şekilde tanımlayabilmek ya da güçlendirmek istediğiniz yönlerinizi geliştirmek için katılmalısınız. Ayrıca eğitimde Montessori Eğitim Sisteminin Milli Eğitim Müfredatına Entegrasyonu konusuna da değinilecektir.

Eğitim Tarihleri:

8 Mayıs 2021

13.00-13.50 :  1 Oturum

13.50-14.00 :   Ara

14.00-14.50 : 2. Oturum

 14.50-15.00 :  Ara

15.00-15.50 : 3. Oturum

Sertifikasyon

Eğitim sonunda Gelecek Eğitimde Platformu ve Ev Okulu Derneği onaylı E- sertifika (Katılımcı Sertifikası) verilecektir.

Eğitim Ücreti

Bu çalışma için maliyetlendirme minimum seviyede tutulmaya çalışılmıştır. Katılım bedeli 50 TL‘dir.

İhtiyacınız olan şeyler

Bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon. Aktif bir internet bağlantısı.

Eğitim Nereden Yapılacak?

Eğitim; interaktif, soru cevap destekli yürütülecektir. Eğitimlere başvuran kişiler, açılacak olan eğitime özel Telegram grubuna davet linki ile alınacaklardır. Eğitim yayın linki, eğitimden 1 gün önce, Telegram eğitim grubundan paylaşılacaktır. Telegram grubu, sadece YÖNETİCİLERİN mesaj atabildiği grup türüdür. 

Eğitimlerin oturumları, ZOOM veya türevi bir uygulama üzerinden canlı yayın şeklinde gönderilecek gizli linke tıklama ile katılım şeklinde olacaktır.

Eğitim başladıktan sonra iptal veya iade yapılmamaktadır.

Ödeme sürecinizi tamamladıktan sonra kesin kayıt sms onayı ve bilgilendirmelerin yapılacağı Telegram grup davet linki başvurunuzu yaptıktan sonra 3-4 gün içinde gelecektir. Başvurunuzdan 3-4 geçtikten sonra herhangi bir bilgilendirme alamazsanız tarafımıza WhatsApp mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

EĞİTMENİMİZ
İrem Savcı Köroğlu Kimdir?

Daha önce Sivas Zübeyde Hanım Anaokulu’nun “Dünyanın En İyi 100 Okulu” arasında yer almasını sağlayan projeyi hazırlayan öğretmen İrem Savcı Köroğlu, şimdi de “Dünyanın En İyi 100 Öğretmeni” arasına girmeyi başardı.

Daha önce dünyaca ünlü bir vakıf tarafından düzenlenen yarışmada, “Dünyanın En İyi 100 Okulu” arasına giren Sivas Zübeyde Hanım Anaokulu’nun montessori proje yazıcısı ve yürütücüsü 30 yaşındaki Köroğlu, bu kez de “Uluslararası T4 Yeni Normal Eğitim Konferansı”ndan ödül aldı.

Dünyada yüzden fazla ülkeden 100 bin öğretmenin katıldığı konferansta düzenlenen yarışmada, dünyadaki 100 iyi uygulama örneği belirlendi.

Köroğlu, alternatif eğitim modeli “montessori” uygulamaları ile “Dünyanın En İyi 100 Öğretmeni” arasına girmeyi başardı.

 

Köroğlu, sınıflardaki birçok şeyin ahşap materyalden oluştuğuna değinerek, Montessori Eğitim Modeliyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Ahşabın çocuklarda oluşturduğu çok farklı bir duygu var. Ahşap uzun yıllar kullanabileceğimiz bir materyal, bu yüzden sınıfımızda ahşap materyaller var. Bu sınıflarda bizim önceliğimiz çocuğun kendi kendine yetebilmesini sağlamak. Bir yetişkinden bağımsız çocuk yetiştirmek istiyoruz. Planımız kendi kararını kendi verebilecek çocuklar yetiştirmek. Bu sınıflarda hata kontrolü içeren materyaller var. Bir çocuk yetişkine bağlı olarak doğru ya da yanlış yaptığını öğrenmiyor. Bu sınıflarda çocuklar kendi kendine doğru ya da yanlış yaptığına karar verebiliyor. Bu sınıflar karmakarışık renklerden oluşan cıvıl cıvıl sınıflar değil, ne kadar çok renk ve görsel katarsanız çocuğun dikkatini bir o kadar dağıtırsınız. O yüzden bu sınıflar çok sade, çocuğun gözünü yormayacak şekilde dizayn edilmiş sınıflar.”

Asıl hedefinin daha fazla çocuğa ulaşmak olduğunu vurgulayan Köroğlu, ödül ve cezanın olmadığı bir eğitim sistemini uygulamaya çalıştıklarını aktardı.