Küçük Çocuklar (1-3 Yaş) İçin Eviçi Fiziksel Aktiviteler

1 ile 3 yaş grubu çocuklar aktif bir grup olarak bilinir ve her gün yarım saat yapılandırılmış, bir saat ise yapılandırılmamış fiziksel aktivitelere ihtiyaçları vardır. Anne ve babalar ise çoğu zaman  bu grupla yapılabilecek aktiviteler konusunda pek fazla fikir sahibi olmadığını düşünebilir.

Aşağıda çocuğunuzla aktif ve etkili vakit geçirmeniz konusunda sizlere yardımcı olacak bazı aktiviteler sıralanmıştır. Her gün birkaç aktivite yapmayı planlayın ve eğer çocuğunuzun dikkat süresi buna izin verirse her bir etkinliği 10 dakika veya daha uzun bir süre boyunca uygulayın.

Engel Parkuru

Çocuğa uygun bir engel parkuru oluşturmak için yaratıcı olun ve evin etrafında ne varsa kullanın. Büyük bir yastığın üzerine tırmanacağı, bir karton kutudan sürünerek geçeceği, ardından bir taburenin etrafında bir daire çizip ve sonunda bir kapı aralığından geçeceği bir parkur ayarlayın. Yarışmaya bir düdük sesiyle başlayıp bitiş çizgisindeki kapıya koparabileceği bir kağıt şeridi bantlayarak bu aktivitenin tadını çıkarın.

Saklambaç

Bu oyunu oynarken bazı çocukların saklanmaktan korkabileceğini veya saklandığınızda sizi bulamayabileceğini düşünüp dikkatli olmak gerekir. İlk önce, çocuklar alışana kadar kolunuzun veya omzunuzun görünür olduğu açık alanlarda saklanın. Sizi bulmalarını kolaylaştıracak boğaz temizleme, öksürük gibi ufak sesler çıkarın.

Öncelikle, oyuna başladığınızda (saymaya başlayıp ardından “önüm arkam sağım solum sobe, saklanmayan ebe” diyerek) onlar için saymanız gerekebilir. Ayrıca saymayı öğretmek için çok yavaş bir şekilde üçe kadar sayabilirsiniz ve daha sonra 10’a kadar kademeli olarak çalışabilirsiniz.

Dans

Dans etmek fiziksel aktiviteler içinde mükemmel bir yoldur. Çocuklar vücutlarıyla müziğe ayak uydurmak konusunda  doğuştan yeteneklilerdir. Bunun için yapılandırılmış herhangi bir şeye odaklanmak zorunda değilsiniz, sadece gün boyunca rastgele 3 şarkı seçip ritme ayak uydurun.

Yoga

Evde zaten aerobik veya yoga gibi egzersizler yapıyorsanız, çocuğunuzu da buna dahil edin. Eğer bu zamanı kendinize özel kullanmak istiyorsanız veya çocuğunuzla birlikte zorlanacağınızı düşünüyorsanız, onları sadece ısınırken veya egzersizin son 10 dakikası dahil edebilirsiniz.

Ayrıca, artı 10 dakikalık çocuğa yönelik bir yoga seansı eklemeniz sizin de soğumanıza yardımcı olabilir. Bu sizin için artı bir zaman olsa da, onların bu aktiviteleri sizinle paylaşmaları ve iyi bir örnekle öğrenmeleri güzel bir fikirdir.

 

 

Esneme

Çocuğunuza her sabah esnemeyi öğretin.  “Gökyüzüne uzan ve uzanmaya devam et”, “ayak parmaklarına dokun” ya da “yana eğil” gibi talimatlar verin. Basit bir şekilde ilk etapta nasıl yapılacağını siz gösterin, sonra onlar kendileri de yapabilecekler.

 

Geçit Töreni

Bir şeyi kutlamakla ilgili olan geçit töreni, çocukların çok sevdiği ve ilgisini çeken bir şeydir. Her zaman evde mutlu bir melodi ve yürüyüş için nedeniniz vardır. Belki yeni bir elbise, yeni ayakkabılar, yeni bir peluş veya oyuncak. Belki tuvalet eğitimi başarısı…  Bunlar evin tüm odalarında mutlu bir şekilde yürümeniz için güzel bir kaç sebep olabilir.

Çöpçü Avı

Birkaç oyuncak veya benzeri eşyaları seçin ve bunları evinizde saklayın. Nesnelerin çizimlerini veya resimlerini içeren bir liste oluşturabilir ve çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz.Nesneleri zor noktalara saklamayın. Ayrıca emzik gibi çocuğunuzun sevdiği nesneleri saklarken dikkatli olun. Bazı çocuklar bu nesneleri bulmaya çalışmayı çok severken bu hepsi için geçerli değildir.

Zamanlayıcıyı Bulma

Bir zamanlayıcıyı beş dakikaya ayarlayın. Çocuğunuz zamanlayıcıya yaklaştıkça sesin yükseldiğini algılayabilmelidir. “Sıcak-soğuk veya yakın-uzak”diyerek ya da nesneye yaklaştıkça alkışlama sıklığını artırarak veya azaltarak nesneye yakınlıklarını algılamalarına yardımcı olabilirsiniz.

Yukarı – Aşağı Oyunu

Çocuğunuza tutması için bir nesne verin (bayraklar bu oyun için eğlenceli bir seçenektir). Yukarıyla ilgili bir kelime dediğinizde bu nesneyi kaldırmasını, aşağıyla ilgili dediğinizde indirmesini isteyin. Örneğin, eğer “Karınca” derseniz bayrağı indirecekler, “Gökyüzü” derseniz kaldıracaklar.

Denge Oyunu

Denge oyunları sadece fiziksel bir aktiviteden daha fazlasıdır, bilişsel becerileri geliştirir ve çocuğunuzun beden farkındalığını öğrenmesine yardımcı olur. Başlangıç ​​olarak, bir puf gibi esnek bir şeyi kullanın, çocuklardan ellerini uzatıp veya kafalarına koyarak dengeli bir şekilde bir kaç adım yürümelerini isteyin. Bunda başarılı olduklarında, kafalarında küçük bir kitabla veya kaşığın içindeki küçük bir topla bir oda boyunca yürümeleri gibi diğer etkinliklere geçin.

Top Aktiviteleri

Bu aktiviteler basit görünebilir, eğer top oynanabilecek bir alana sahipseniz, bu oyunları deneyin, eğlenceli olacaktır.

Çok az alanınız varsa veya bir şeylerin devrilmesini, kırılmasını istemiyorsanız, hala bir top ile eğlenebilirsiniz. Bacaklarınızı açıp karşılıklı bir şekilde oturun, topu bir ileri bir geri yuvarlayın. Sadece tek el kullanarak veya gözlerinizi kapatıp topu yakalamaya çalışarak oyunu uzatabilirsiniz.

Eğlenceli bir diğer top etkinliği ise bayrak yarışlarına benzer. Bunun için evinizde daire oluşturan herhangi bir alanınız varsa onu kullanabilir veya tek bir odadan başlayıp mükemmel bir daire çizerek diğer odalardan geçebilirsiniz. Ayrıca bir koltuk ya da halıyı hedef noktaları olarak belirleyebilirsiniz. Siz topla koşmaya başlarken çocuğunuza bir noktada kalmasını söyleyin. Bu noktaya gelince topu onlara verin ve geri getirmek için aynı rotayı takip etmelerini söyleyin. Ayrıca top yerine peluş veya bebek gibi başka nesneleri de kullanabilirsiniz.

Mandal ve Süt Kutuları

Birkaç litrelik plastik süt kabını alın ve iyice temizleyin. Ayrcıa yaysız eski tarz mandallar bulun. Böylece tek bir parça tahtadan yapılmış bu mandallar kabın ağzından kolayca sığacaklar. Çocuğunuzdan kabı mandallarla doldurmasını isteyin, bu ince motor pratiği olacaktır. Daha sonra eğlenceli bir şekilde devam etmesi için kabı çevirmelerini ve içi boşalana kadar sallamalarını isteyin. Böylece bir başka eğlenceli aktiviteyi yapmış oldunuz.

 

Kaynak: https://www.verywellfamily.com/toddler-activities-4013770

Çeviri: Gülistan Kahveci

Ev Okulu Derneği Ortabayır mahallesi şair çelebi sokak  Gürtaş iş merkezi no :1 kat :1 D :2 Levent /İstanbul bilgi@evokulu.org Gsm : 0537 430 43 02