Skip to main content

Evde Eğitimin Artıları

Dikkate alınması gereken ilk konulardan biri, evde eğitimin büyük bir yaşam tarzı değişikliğini temsil etmesidir. Muhtemelen bildiğiniz gibi, evde eğitim almaya karar verdiğinizde hem öğretmen hem de yöneticinin görev ve sorumluluklarını üstleneceksiniz. Dersleri uygulamanız, saha gezileri düzenlemeniz, diğer ebeveynlerle etkinlikleri koordine etmeniz ve yerel ev okulu gereksinimlerine uyduğunuzdan emin olmanız gerekecektir. Bu sorumluluklar, ebeveyn olarak normal rolünüze eklenir. Çocuğunuz artık bir devlet okulu ortamında olmayacağından ve tüm öğrenme evde gerçekleşeceğinden, ailenin yaşam tarzı ve hızı değişecektir. Evde eğitime daha fazla zaman ayrılacaktır. Günlük işler, ayak işleri, doktor randevuları ve tipik ev rutinleri, evde eğitim planınızla koordineli olarak planlanmalıdır. Bir diğer önemli değişiklik ise, ebeveynler normalde çocuklarıyla çok fazla zaman geçirirken, evde eğitim gören ebeveynlerin çocuklarıyla daha da fazla zaman geçirmesidir. Evde eğitimin dikkate alınması gereken ikinci yönü, kazanabileceğiniz akademik özgürlük ve bunun sizin ve çocuğunuz üzerinde ne gibi etkileri olacağıdır. Evde eğitimin en büyük faydalarından biri esnekliğidir.
Çocuğunuz bir konu veya belirli bir kavramla uğraşıyorsa, onu atlayıp devam etmenize gerek yoktur. Bunun yerine, materyale hakim olana kadar çocuğunuzla birlikte çalışabilirsiniz. Evde eğitim, öğrenmenin gerçekleştiğinden emin olmak için ihtiyacınız olan tüm zamanı ayırmanıza izin verir. Aynı şekilde, çocuğunuz devam etmeye hazırsa, fazladan veya tekrar eden derslerle zaman kaybetmenize gerek yoktur. Evde eğitim gören çocuklar, eğitim materyalleri arasında yaşıtlarından daha hızlı ilerleyebilirler.

Bir sınıfta 20 veya daha fazla çocuk bulunan bir devlet veya özel okulda, bir öğretmen herkesin öğrenme stiline ve herkesin hızına hitap etmelidir. Çoğunluk devam etmeye hazır olduğunda, diğer çocuklar geride kalır. Elbette, çocuğunuz başka bir materyale geçmeye hazırsa, genellikle yeterli sayıda öğrenci hazır olana kadar beklemesi gerekir. Her iki durumda da, birçok çocuk genellikle sıkılmış, hüsrana uğramış veya her ikisini birden hisseder. Evde eğitimin bir başka faydası da çocukları daha eşsiz deneyimlere maruz bırakmasıdır. Ebeveynler ve çocuklar genellikle ev okulu müfredatının onları evden çıkmaya ve gerçek dünyada bilim, sanat, matematik ve tarih hakkında bilgi edinmeye nasıl teşvik ettiğini anlatır. Bir şeyleri sınıf dışında deneyimlemek genellikle daha ilgi çekicidir ve bilgi ve becerilerin daha iyi emilmesine yol açar.

Tabii ki, eğitim özgürlüğü ile birlikte ek sorumluluklar da geliyor. Yukarıda belirtildiği gibi, ebeveynlerin artık öğretmen ve yönetici olmaları gerekmektedir. Her ebeveynin, çocuklarının sahip olabileceği en iyi öğretmen olabileceğine kesinlikle inansak da, planlama ve programlamanın evde eğitim yapbozunun kritik parçaları olduğunu belirtmek önemlidir. Evde eğitim görüp görmediğinizi düşünürken bunu dikkate aldığınızdan emin olun.

Kaynak: https://www.calverteducation.com/should-i-homeschool/homeschooling-pros-and-cons