Skip to main content

Ebeveynlerin Zorbalık Hakkında Bilmeleri Gereken 5 Şey

Ne yazık ki, bugün gençler, sadece oyun alanlarında veya mahallelerinde değil, giderek artan miktarda zorbalıkla karşı karşıya. Saldırganlık ve şiddet internette ve sınıfta da yaşanıyor. Birçoğu bu tür olayları okuduklarında dehşete düşüyor, ancak bazıları kendi çocuklarının zorbalık salgınına karışmış olabileceğinden veya bundan muzdarip olduğundan habersiz. Okullar, okul bölgeleri ve milletvekilleri krizin farkına vardı ve sorunu ortadan kaldırmak için çaba sarf ediyor. Ancak, her zaman olduğu gibi, sürece evde başlaması gereken ebeveynlerdir.

1.Bir aile olarak birlikte akşam yemeği yemek kadar sıradan bir şey, bir çocuğun hayatında büyük bir fark yaratabilir.

Pediatrics dergisinde yapılan birkaç araştırma, televizyon veya teknoloji olmadan basit bir yemek yeme eyleminin, rastgele cinsel ilişki, uyuşturucu kullanımı, okul zorlukları ve evet, şiddet risklerini azaltabileceğini göstermiştir. Ebeveynler çocuklarından biraz geri adım atabilirler, ancak bu, üzerinde dalga yaratmaya değer bir alışkanlıktır. Medya, çevrimiçi zorbalığa maruz kalan gençlerin trajik hikayelerini bildiriyor. Bu ergenlerden bazıları yaşadıkları incinme ve aşağılanma nedeniyle kendi yaşamlarına son verdiler. Bu nedenle, birçok çocuk psikiyatristi, ebeveynlerin çocuklarının çevrimiçi gelip gitmelerini izlemesini tavsiye etti. Evet, anneler ve babalar nesillerinden biraz geri konuşma alabilir ve kuşkusuz bazı dramalar olacaktır, ancak ebeveynler gençlerinin internetteki varlığını ne pahasına olursa olsun takip etmelidir.

  1. Medya, çevrimiçi zorbalığa maruz kalan gençlerin trajik hikayelerini bildiriyor.

Bu ergenlerden bazıları yaşadıkları incinme ve aşağılanma nedeniyle kendi yaşamlarına son verdiler. Bu nedenle, birçok çocuk psikiyatristi, ebeveynlerin çocuklarının çevrimiçi gelip gitmelerini izlemesini tavsiye etti. Evet, anneler ve babalar nesillerinden biraz geri konuşma alabilir ve kuşkusuz bazı dramalar olacaktır, ancak ebeveynler gençlerinin internetteki varlığını ne pahasına olursa olsun takip etmelidir.

3)Ebeveynlerin, çocuklarının öğretmenleri ve yöneticileriyle ilişkilerini kurmaları ve geliştirmeleri her zaman önemlidir.

Gençlerinin okullarıyla yakın bağlar kurmak, fikirlerini ifade etmelerini, politikalar ve düzenlemeler hakkında sorular sormalarını ve herhangi bir sebep varsa olayları bildirmelerini kolaylaştırır. Zorbalık beklendiğinde ilk muhatap alınacak kişi sınıf öğretmenidir. Bir veli bu etkileşimin sonuçlarını görmüyorsa, okul yöneticilerine danışılmalıdır.

4.Ebeveynler ve çocukları arasında yüz yüze bir konuşma son derece önemlidir.

Gençlere, herhangi bir şiddetten kaçınacak şekilde zorbalıkla nasıl yüzleşecekleri konusunda fikirler verilmelidir. Ebeveynler çocuklarına barışçıl yollarla bir durumu nasıl hafifletecekleri konusunda talimat verdiğinde, doğru davranışı modelliyor ve muhtemelen ciddi bir sonucu önlemiş oluyorlar.

5.Ebeveynler evde zorbalık karşıtı davranışları modelleyebilir.

Genç bir kişi, anlaşmazlıkların sevecen ve sakin bir şekilde çözüldüğünü görürse, muhtemelen bu davranışı kendisi de taklit edecektir. Anne ve babaların yüksek sesle tartışmaktan, birbirleriyle alay etmekten veya başka biri hakkında olumsuz konuşmaktan kaçınmak için çaba göstermeleri gerekir. Stephen Sondheim’ın yazdığı gibi, “Söylediğiniz şeylere dikkat edin, çocuklar sizi dinler. Yaptığın şeylere dikkat et, çocuklar görecek ve öğrenecek.”

KAYNAKÇA:

By Parenting Today Staff / February 17, 2017 / Bullying

https://childdevelopmentinfo.com/bullying/5-things-parents-need-to-know-about-bullying/#gs.4pbrgr | Child Development Institute