Skip to main content

Ebeveynler ve Çocuklar İçin Ev Ödevi Eğlenceli Hale Getirilebilir mi?

Günümüzde giderek daha fazla çocuk, okulun taleplerine ayak uydurmakta zorluk çekebiliyor. Uzmanlar, öğrencilerin, özellikle de gençlerin, yorulmalarının veya sıkılmalarının başlıca nedenlerinden birinin, ödevlerinde nereden yardım alacaklarını bilmeden çok sayıda ödev verilmesi olduğuna işaret etmektedir. Evde, çocuklarına ödevlerde yardım etme sorumluluğunu üstlenen ebeveynlerdir. Yetişkin oldukları için çocuklarından daha fazlasını bilmeleri beklenir. Ancak, ev ödevine yönelik geleneksel teknikler ve stratejiler herkes için işe yaramaz. Bazı çocuklar çabuk sıkılır ve dinlemezler. Diğerlerinin dikkati evin içindeki şeyler tarafından dağılır ve ebeveynlerinin ne dediğine dikkat etmez. Çocuklarını ödevlerini tamamlamaları için motive etmeye yardımcı olmak isteyen ebeveynler, daha yaratıcı olmak için yöntemler bulmalıdır. Çocuklar okul yardımının farklı şekilde verildiğini görürlerse -okulda gördüklerinin dışında- iş birliği yapma olasılıkları daha yüksektir. İşte ebeveynlerin çocuklarına ev ödevlerinde yardım ederken yaratıcı olabilecekleri bazı yollar:

Alışılmışın Dışında Düşünün:

Çocuğunuza belirli bir konu veya ödev üzerinde ders veriyorsanız, sıkılmaması için çeşitli yaklaşımlar kullanmanız en iyisi olacaktır. Tartışmayı onun zevk alacağı şekilde farklı şekilde sunabilirsiniz. Alışılmışın dışında, sadece çocuğunuzun öğrettiğiniz şeye dikkat etmesi için tipik yöntemlerin dışındaki yöntemleri kullanmaya istekli olduğunuz anlamına gelir.

Daha İlgi Çekici Olun:

Çocuklar etkileşimli etkinlikleri sever. Ev ödevi yardımı sağlıyorsanız, çocuğunuzun daha dikkatli olması için konuya yüzde yüz odaklandığınızdan emin olun. Unutmayın, çocuğunuz yaptığınız şeyle gerçekten ilgilenmediğinizi görürse, başka şeyler de düşünecektir. Çocuğunuzun dikkati dağıldığında, herhangi bir bilgiyi özümsemesi veya öğrenmesi daha zor olacaktır.

Daha Fazla Özgürlük Sağlayın:

Ev ödevi oturumu çok katı veya katıysa, çocuklar kolayca strese girerler. Dikkat etmek yerine, seansın bitmesi için endişelenecekler. Bu senaryodan kaçınmak için, çocuklarınızın kendilerini daha rahat hissedebilecekleri bir mekan sağlamaya çalışın. Ayrıca, çocuklarınızın yapmak istediklerini yapabilecekleri on dakikalık molalar verin.

Sahne Kullanın:

Bazı çocuklar “görsel öğrenicilerdir”, yani okuyarak, görselleri veya nesneleri görerek daha hızlı öğrenirler. Görsel öğrenenler bilgiyi görerek anlar ve hatırlar. Çocuğunuzla belirli bir konu hakkında sohbet ederken, mevcut tartışmayla ilişkilendirebileceği materyallerini gösterin. Ev ödevi yardım oturumları sırasında, ebeveynler ilgili her konu için oyuncaklar ve diğer materyaller gibi aksesuarlar kullanabilirler.

Kaynakça:

By Monica Foley, M.Ed. / August 7, 2018 / Dad’s Corner, Expert Parenting Articles, Homework Help, Learning, Mom’s Corner, School

 https://childdevelopmentinfo.com/learning/homework-help-4-tips-for-parents-on-how-to-make-homework-fun/#gs.4n81lj | Child Development Institute