Skip to main content

Doğada Bir Gün

Ev Okulu Derneği olarak ebeveyn ve çocukların doğal yaşam alanı etkinliklerini destekliyoruz!

Katılım kontenjan ile sınırlıdır!

Doğada 1 Gün çalışmasıyla amacımız ailelerin çocuklarıyla birlikte uzay ve gzölem kavramıyla tanışmaları, yaprakları, kuşları, etrafındaki doğal yaşamı daha iyi analiz etmeleri, kamp ve doğa oyunlarıyla üniversiteli genç ev rehberleriyle eğitici ve eğlenceli aktivitelere katılması hedeflenmektedir.

Etkinlikte Neler Var, Kimler Görev Alacak?

Güneş Gözlemi: 48 bin gök cisminin kayıtlı olduğu GPS sistemiyle çalışan güneş filtresi takılmış modern 2 adet teleskobumuzla Güneşteki lekeler gözlemlenecek ve bilgilendirme yapılacaktır. 

Gece Gözlemi: Teleskoplarla Ay ve konumun o günkü durumuna bağlı olarak Jüpiter, Satürn ve gezegen gözlemleri yapılabilecektir.

Kuş Gözlemi: Etkinliğin yapılacağı yerde İstanbul’da bulunması çok da mümkün olmayan 7 metre uzunluğunda Kuş Gözlem Kulesi mevcuttur. Duru Göl kenarındaki Kuş Gözlem Kulesinden uzman eşliğinde kuş gözlemi gerçekleştirilecektir. Etkinlikte çıplak gözle ve dürbünle gözlem yapılacaktır. Kuşların türleri ve yaşam içerisindeki önemine değinilecek etkinlik çocukların normal hayatlarında da kuşlara farklı gözle bakmalarını sağlayacaktır.

Kamp Ateşi: Kamp ve izcilik etkinlikleri çocukların kendi yeteneklerini keşfetmeleri gruba uyum sağlamaları için tüm dünyada benimsenmiş bir yöntemdir. 

Kamp Oyunları: Kamp oyunları eğlendirirken öğretmeyi amaçlayan çocukların enerjilerini boşaltabileceği başlıca etkinliklerdendir. Kamp Oyunları etkinlikleri izci ve kamp lideri sn. Ertuğrul ÖZDEMİR tarafından gerçekleştirileektir.

Orman Yürüyüşü ve Haritalama: Orman içerisinde toplu yürüyüş yapılarak, zaman zaman sessizlik yönetmiyle doğanın sesine odaklanma sağlanacaktır. Yön bulma ve haritalama üzerine çalışma yapılacaktır. 

 
 
Orman Güncesi Atölyesi: Etkinlikte katılımcıların orman ve doğayla ilgili deneyimlerini resme dökmeleri beklenmektedir. Etkinlik Küçükçekmece Çocuk Üniversitesi eğitimcilerinden sn. Ayşegül YAZIR tarafından gerçekleştirilecektir.
 
Yıldız Tozu Deneyi: Etkinlik fen ve doğa bilgisinin birlikte kullanımıyla gerçekleştirilen ışıklı su roketi ve renkli alev deneylerini kapsamaktadır. Etkinlik Küçükçekmece Çocuk Üniversitesi eğitimcilerinden sn. Ayşegül YAZIR tarafından gerçekleştirilecektir.
 

Böcek Avcılığı ve Yaprakları Tanıyalım: Bu etkinlikle çocukların böceklere ve yapraklara daha yakından bakmaları doğayla dost olmaları hedeflenmektedir. Türlerine göre böcek ve yapraklar üzerine çalışma gerçekleştirilecektir.

Not: Tüm etkinliklerde 20 ye yakın Ev Rehberi görev alacak olup uzmanlarımızla gün içerisinde de sohbet etme imkanı bulacaksınız. Atölye çalışmalarından bir kısmına VELİLER de katılacaktır. 

Etkinliğin gerçekleştirileceği yer : 

Çatalca Ormanlı Köyü Durugöl Kenarı (Etknnliğe başvuranlara konum SMS ile gönderilecektir.)

Tarih : 7 Eylül Cumartesi 14:00 – 24:00

Ulaşım:

Etkinliğe ulaşım aileler tarafından sağlanacaktır.

İkram:

Etkinlikte tüm katılımcılara akşam yemeği verilecektir. Akşam yemeğinde mangalda köfte ve tavuk olacaktır. Salata, içecek ile çay ve su ikramı olacaktır. Etkinlik katılımcıları yanlarında ilave olarak isterlerse piknik malzemeleri getirebilirler.

Maliyet : 

KİŞİ BAŞI  120  TL (çocukların yanında en az 1 yetişkin olmak zorunluluğu vardır. Yetişkinler de maliyete tabiidir. Yani 1 çocuk ve 1 yetişkin 240 TL)

Ev Rehberliği Hizmetini Alanlara : Kişi Başı 110 TL

Maliyet içerisine tüm atölye çalışmaları ve ikramlar (Akşam yemeği, içecek ve kuruyemiş ikramları) dahildir.