Skip to main content

Doğada 1 Gün Etkinliği

Ev Okulu Derneği olarak ebeveyn ve çocukların doğal yaşam alanı etkinliklerini destekliyoruz! Bu kapsamda hem çocukların ve bireylerin duyusal bütünlükleri hem de aile içi iletişimlerinin desteklenmesi için çeşitli faaliyetler ve atölyeler yürütmeye çok önem veriyoruz. Pandemi öncesi düzenli yaptığımız etkinliklerimizden biri olan Doğada Bir Gün etkinliğini bu kez Gebzede düzenleyerek sizi ve ailenizi, arkadaşlarınızı Ev Okulu Derneği ailesi ve atölyeleri ile tanışmaya davet ediyoruz.

Doğada Bir Gün çalışmasıyla amacımız: ailelerin çocuklarıyla birlikte uzay ve gözlem kavramıyla tanışmaları; yaprakları, kuşları, etrafındaki doğal yaşamı daha iyi analiz etmeleri, kamp ve doğa oyunlarıyla üniversiteli genç ev rehberleriyle eğitici ve eğlenceli aktivitelere katılması, origami gibi çeşitli atölyelerle ilgi alanlarını keşfetmeleri ve kendilerini geliştirmelerini aktif bir iletişim ortamında sağlamaktır.

Program İçeriğinde Olacak Etkinlikler ve Atölyelerimiz:

Güneş Gözlemi

48 bin gök cisminin kayıtlı olduğu GPS sistemiyle çalışan güneş filtresi takılmış modern 2 adet teleskobumuzla Güneşteki lekeler gözlemlenecek ve bilgilendirme yapılacaktır.

Gece Gözlemi

Teleskoplarla Ay ve konumun o günkü durumuna bağlı olarak Jüpiter, Satürn ve gezegen gözlemleri yapılabilecektir.

Kamp Ateşi

Kamp ve izcilik etkinlikleri çocukların kendi yeteneklerini keşfetmeleri gruba uyum sağlamaları için tüm dünyada benimsenmiş bir yöntemdir.

Kamp Oyunları

Kamp oyunları eğlendirirken öğretmeyi amaçlayan çocukların enerjilerini boşaltabileceği başlıca etkinliklerdendir.

Zihin Jimnastiği

Yapılan çalışmalar beyin gelişimi için hareketin ve egzersizlerin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmalardan yola çıkarak beynimizde yeni sinaptik bağlantılar oluşturmak için farklı egzersizler yapacak ve grup oyunlar oynayacağız. Yapacağımız bu çalışmalarda bilişsel beceriler, işitsel- görsel çalışmalar ve egzersizler ile beyni daha aktif kullanacağız. Bu sayede dikkat ve konsantrasyonda, algılamada artma sağlanırken aynı zamanda hızlı düşünme ve karar verme yeteneği gelişmektedir.  Bu durumda işe kendinizden başlamaya ne dersiniz? O halde gelin birlikte oynayarak beyin gelişimimize katkıda bulunalım. Yapılacak atölye çalışmasının beynin sağ ve sol lobunu aktif kullanma becerisini geliştirmesi beklenmektedir. Atölyede öğretilecek etkinlikler evinizde de uygulayabileceğiniz çalışmaları barındırmaktadır. Atölyemiz Ayşegül Yazır hocamızla yürütülecektir.


Doğada Bilim Atölyesi

Zamanınızı daha eğlenceli geçirmeniz için sizleri doğa etkinliğimizde doğadaki laboratuvarı keşfetmeye davet ediyoruz. Daha sonra evinizde de kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerle yapacağımız birbirinden ilginç deneyler için atölyemize kayıt olabilirsiniz. Atölye, Üstün Yetenekli Çocuklar ile Bilim Eğitimi Uzmanı Tuğrul Yıldız hocamız tarafından yürütülecektir.


Model Uçak Atölyesi

Öğrencilerin el becerilerini geliştirmek ve Havacılık tutkunlarını arttırmak için atölye çalışmaları yaparak uçakların uçuş tekniklerini ve özelliklerini model uçaklar üzerinden öğretmek, bilgilendirmek amaçlanmıştır. Eğitim sonunda katılımcıların kendi MODEL Uçaklarını yapmaları hedeflenmiştir. Atölyemiz eğitmen Deniz  Güler ile yürütülecektir.

Model Uçak Atölyesiyle,

 • Kurallara uygun olarak serbest uçuş arı model uçağı yapabilmesi,
 • Temel kurallara uygun olarak model uçak planını okuyabilmesi,
 • Uygun malzeme kullanarak ölçüsüne ve standartlara uygun olarak kanat yapabilmesi,
 • Plana uygun olarak yükseliş ve dönüş dümeni yapabilmesi,
 • Plana uygun olarak model uçağın gövde inşaatını yapabilmesi,
 • Uygun malzemeleri kullanarak model uçağın kaplamasını yapabilmesi,
 • Model uçak montajını yapabilmesi,
 • Model uçağın uçuş ayarlarını yaparak uçuşunu yapabilmesi,

hedeflenmektedir.

Oryantiring Atölyesi

Oryantiring, harita yardımı ile yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spor. Farklı arazi koşullarında yapılabilse de, genellikle ormanlık arazide yapılması tercih edilmektedir. Doğa’da Bir Gün etkinliğimizde uzman atölye hocamızla birlikte uzlamsal düşünme, strateji geliştirme becerilerinizi ailecek geliştirebilirsiniz. Orman içerisinde toplu yürüyüş yapılarak, zaman zaman sessizlik yöntemiyle katılımcılar ve atölye hocamızla doğanın sesine odaklanma sağlanacaktır. Yön bulma ve haritalama üzerine çalışma yapılacaktır. Atölyemiz Betül Rana Çelik hocamızla yürütülecektir. 


Origami Atölyesi

Origami, Japonca “ori” ve “gami” sözcüklerinin birleşiminden meydana gelmiş olup kâğıt katlama sanatına verilen addır. Bu kapsamda uzman atölye hocamızla birlikte doğayla iç içe, kağıttan yeni dünyalar inşa etmeye davetlisiniz. Atölyemiz Atilla Yurtkur hocamızla yürütülecektir.


Teleskop ile Gece-Gündüz Gözlemi

 Ev Okulu Derneği olarak ebeveyn ve çocukların gökyüzü merakını destekliyor, sizleri müthiş bir görsel şölene davet ediyoruz. Atölyemiz Haşim Aktaş hocamızla yürütülecektir.

Astronomi atölyelerinde, öğrencilerde uzay ve evren merakı oluşturmak hedeflenmektedir. Örnek olarak bu atölyelerde; Dünya, Ay, Güneş, güneş sistemi gezegenleri, öte gezegenler, yıldızlar, meteorlar ve derin uzaya ait kavramlar uygulamalı etkinliklerle ve deneyler aracılığıyla işlenir.

Ebeveyn ve sevgili çocuklarımızın teleskoplar hakkında bilgi sahibi olabilecekleri, gökyüzü gözlemi yapabilecekleri, aynı zamanda astronomlara merak ettiklerini sorabilecekleri bir etkinlik sizleri bekliyor.

 • Teleskop ile gökyüzü gözlemi
 • Astronomlar ile soru cevap
 • Gece gözleminde Ay gözlemi yapılacak olup Ay yüzeyindeki kraterleri görecek, Ay hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevabını bulabileceksiniz.

Doğa’da Sanat Atölyesi

Sanat, en genel anlamıyla yaratıcılığın ve hayal gücünün ifadesi olarak anlaşılır. Tarih boyunca neyin sanat olarak adlandırılacağına dair fikirler sürekli değişmiş, bu geniş anlama zaman içinde değişik kısıtlamalar getirilip yeni tanımlar yaratılmıştır. Bireylerin yaratıcılıklarını geliştirmek, iletişimlerini sanat ile beslemek için Melek Paçacı hocamızla doğa ve sanatın ahengini birlikte keşfetmeye davet ediyoruz sizi.

Etkinliğin gerçekleştirileceği yer :

Gebze Troltunga Kamp Merkezi (Etkinliğe başvuranlara konum SMS ile gönderilecektir.)

Etkinlik Tarihi:

12 Eylül Pazar, 11.00-23.00

SAAT
KONU

KİTLE

11.00-12.00
Alana Giriş ve Tanışma

Ebeveyn-Çocuk

12.00-12.50
Sanat Atölyesi

Çocuk

12.00-12.50
Beyin Jimnatiği

Ebeveyn

13.00-13.50
Astronomi Atölyesi Güneş Gözlemi

Ebeveyn-Çocuk

14.00-14.50
Origami

Çocuk

14.00-14.50
Sanat Atölyesi

Ebeveyn

15.00-16.30
Model Uçak

Ebeveyn-Çocuk

16.30-18.00
Oryantiring

Çocuk

17.00-17.50
Drama

Ebeveyn

18.00-19.00
Yemek
19.00-19.50
Ebeveyn Söyleşisi

Ebeveyn

19.00-19.50
Bilim Atölyesi

Çocuk

20.00-20.50
Beyin Jimnastiği

Çocuk

21.00-21.50
Astronomi Atölyesi Gece Gözlemi

Ebeveyn-Çocuk

22.00-22.50
Kamp Oyunları

Ebeveyn-Çocuk

Ulaşım:

Etkinliğe ulaşım katılımcılar tarafından sağlanacaktır.

İkram:

Etkinlikte tüm katılımcılara akşam yemeği verilecektir. Akşam yemeğinde köfte veya tavuk olacaktır. Salata, içecek ikramı olacaktır. Etkinlik katılımcıları yanlarında ilave olarak isterlerse piknik malzemeleri getirebilirler.

Katılım Bedeli:

Etkinliğimize katılım bedeli minimum seviyede tutulmaya çalışılmıştır. Etkinlik alanına giriş, akşam yemeği, ondan fazla atölyeye katılım şansı, gün boyu doğa içinde olmanın, bilgilenmenin ve eğlenmenin içinde olduğu programımızda; katılım bedeli (tüm hizmetler dahil) kişi başı 149  TL’dir.

Not: 2019-2020-2021 doğumlu olan küçük katılımcılarımız için yemek verilmeyecek olup, katılım ücreti alınmayacaktır.

Sertifikasyon:

Etkinlik sonunda programımıza katılan ailelerimize özel Aile Katılım Belgesi verilmektedir.

Etkinliğimize katılıp talep eden çocuklarımız için, etkinlik günü alana getirmeleri durumunda Sosyal Etkinlik Formu imzalanacaktır.

Programımıza başvuran katılımcılar, açılacak olan etkinliğe özel Telegram grubuna davet linki ile alınacaklardır. Gerekli ve ayrıntılı bilgilendirmeler Telegram grubu üzerinden yapılacaktır.

Program başladıktan sonra iptal veya iade yapılmamaktadır.

Ödeme sürecinizi tamamladıktan sonra kesin kayıt sms onayı ve bilgilendirmelerin yapılacağı Başvurunuzu yaptıktan sonra 3-4 gün içinde dernek tarafından bilgilendirme mesajı gönderilecektir. Başvurunuzdan 3-4 geçtikten sonra herhangi bir bilgilendirme alamazsanız tarafımıza WhatsApp mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz

Önceki Etkinliğimizden Fotoğraflar