Skip to main content

Mindfulness Temelli Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Eğitimi

Neden Mindfulness Temelli Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Eğitimine Katılmalısınız?

 • Bu eğitimle birlikte katılımcılara Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun anlaşılması ve kabul edilmesi için yol gösterilecektir.
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun sağlıklı sınırlar çerçevesinde nasıl yönetilmesi gerektiğini anlayabileceksiniz.
 • DEHB tanılı bireyleri daha iyi anlayabilecek ve onlarla daha efektif iletişim kurabileceksiniz.
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun günlük hayattaki yerini ve kapsamını anlayabileceksiniz.

Eğitim Açıklaması:

DEHB bireylerin hem akademik hem sosyal hem de kişisel hayatını farklı düzeylerde etkileyen nörolojik bir farklılıktır.  DEHB, normal gelişim gösteren çocuk ve yetişkinlerde görüldüğünde anlaşılması zor olan ve hem ebeveynler hem eğitimciler hem de tüm çevre tarafından olumsuz tutumların sergilenmesine neden olan ve zaman zaman da çaresizlik hissedilmesine neden olan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Maalesef, çağımızın getirdiği olumlu ya da olumsuz değişimler DEHB’nin hem ebeveynler/öğretmenler hem de bireylerin kendisi için yönetilmesini çok zorlaştırmaktadır. 

Bu eğitim DEHB’nin anlaşılması, kabullenilmesi ve yönetilebilmesi için atılabilecek ilk adım olarak düşünülebilir. 

Eğitim Amacı:

Bu eğitimle çok konuşulan, çok karşılaşılan ama birçok bilinmeyeni olan DEHB’nin anlaşılması, kabullenilmesi ve yönetilebilmesi için katılımcılara yol göstermek hedeflenmektedir.   Böylece DEHB olan bireyleri daha iyi anlayacak ve daha sağlıklı iletişim kurabilme ve daha etkili müdahale etme konusunda kendilerini daha yetkin hissedeceklerdir.

Eğitim İçeriği:

Birinci Gün

 1. DEHB Nedir?
 2. DEHB’li Bireyin Nörolojik Farklılıkları
 3. DEHB’li Bireyin Gözünden Kendisi
 4. DEHB’ye Eşlik Eden Ruh Sağlığı sorunları
 5. Ebeveynlerin, Eğitimcilerin ve Çevrenin Tepkileri
 6. DEHB’yi Anlamanın ve Kabullenmenin önemi
 7. Müdahale Edilmezse ne olur?

İkinci Gün

 1. DEHB’e Müdahale Yaklaşımlarından Mindfulness ve Özşefkat Uygulamaları
 2. Mindfulness ve Özşefkat Nedir? Neden DEHB için Önemlidir?
 3. Temel Mindfulness Pratikleri ve Paylaşımlar
 4. Temel Özşefkat Pratikleri ve Paylaşımlar
 5. Soru ve Cevap
 6. Son paylaşımlar

Eğitim Programı:

Eğitimimiz, 9-10 Aralık 2023 tarihlerinde aşağıda belirtilen saatlerde gerçekleştirilecektir.

 • 9 Aralık 2023 Cumartesi (Teorik eğitim)
 • 10 Aralık 2023 Pazar (Uygulama oturumu)

 • 10.00-12.00 1. Oturum
 • 12.00-13.00 Ara
 • 13.00-15.00 2. Oturum

Kimler Katılabilir?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunu anlamak isteyen ve bu konuda kendini geliştirmek isteyen tüm yetişkinler bu eğitime katılabilir.

Sertifikasyon

Eğitim programının sonunda yapılacak sınavda hak kazanan katılımcılara; e-devlet, üniversite ve dernek onaylı “Katılımcı Sertifikası” verilecektir.

Not: E-devlet onayı için gerekli sınav tarihinde sınava katılamayan kişiler için mazeretleri uygun görüldüğü takdirde, e-devlet görünürlüğe sistem kredi ödemesi için gerekli olan 45 TL ek ödeme yapmaları şartıyla katılımcılar, kaçırılan sınava alınacaklardır. Bu yüzden belirtilecek sınav tarihine dikkat edilmesini, ek ödeme mağduriyetine düşülmemesini hatırlatırız.

Sertifika Örneği:

Katılım Bedeli

Bu çalışma için maliyetlendirme minimum seviyede tutulmaya çalışılmıştır. Katılım bedeli 549 TL’dir.

EUROPASS Kart:

EUROPASS Uluslararası geçerlilik kapsamında sertifikalarınıza hem her ortamdan erişebilmek için hem de yurtdışı geçerliliğini sağlamak için eğitimden ayrı olarak sitemizden Europass kart temin edebilirsiniz.

Ayrıca eğitime ek olarak Europass kart alan katılımcılarımız, Üniversite onayının yanı sıra adreslerine kargolanacak EUROPASS CARD ile tarafımızdan aldıkları ve bundan sonra alacakları TÜM EĞİTİMLERİ Uluslararası EUROPASS onayına dahil etmiş olacaklardır.

NOT: EUROPASS CARD’ın bir sefer alınması yeterli olup sonraki tüm eğitimlerde uluslararası geçerlilik süreci işletilmiş olacaktır.

Europass Kart kapsamında yapılan başvurularda, basım işlemi başvuru alındığı andan itibaren başlatıldığı için iptal/iade yapılamamaktadır.

Eğitim Nereden Yapılacak?

Eğitim; interaktif, soru cevap destekli yürütülecektir.

Eğitimlere başvuran kişiler, açılacak olan eğitime özel Telegram grubuna davet linki ile alınacaklardır. Eğitim yayın linki, eğitimden 1 gün önce, Telegram eğitim grubundan paylaşılacaktır. Telegram grubu, sadece YÖNETİCİLERİN mesaj atabildiği grup türüdür. Kaçırılan canlı yayın bağlantıları olmasına karşın gerçekleştirilen eğitimler, kaydedilecek olup ayrıca video linki eğitim telegram grubunda paylaşılacaktır. Eğitim bitiminden 1 ila 2 ay içerisinde videolar kaldırılacaktır.

Eğitimlerin oturumları, ZOOM veya türevi bir uygulama üzerinden canlı yayın şeklinde gönderilecek gizli linke tıklama ile katılım şeklinde olacaktır.

Eğitim için Önemli Notlar:

Eğitim başvuruları için iptal talebiniz, sipariş tarihinden itibaren 7 gün içinde talep bildirmeniz halinde işleme alınmaktadır. 7. günden sonra yapılan iptal talepleri işleme alınmamaktadır. Eğitim başladıktan sonra iptal veya iade yapılmamaktadır.

Ödeme sürecinizi tamamladıktan sonra kesin kayıt sms onayı ve bilgilendirmelerin yapılacağı Telegram grup davet linki başvurunuzu yaptıktan sonra 3-4 gün içinde gelecektir. Başvurunuzdan 3-4 geçtikten sonra herhangi bir bilgilendirme alamazsanız tarafımıza WhatsApp mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Katılımcılarımızın Yorumları

Eğitmen

Dr. Özlem GÜMÜŞKAYA

Dr. Özlem GÜMÜŞKAYA, lisans eğitimini Hacettepe Psikoloji bölümünde tamamlamış ve sonrasında İstanbul GATA Psikiyatri kliniğinde 1 sene staj yapmıştır.  Stajını tamamladıktan sonra 3 sene Üstün Yetenekli çocuklara eğitim veren bir özel okulda ve sonrasında normal gelişim gösteren lise öğrencilerine eğitim veren bir devlet okulunda rehber öğretmen olarak görev yapmıştır. 2001- 2007 yılları arasında burslu olarak Özel Eğitim alanında Yüksek Lisans ve Doktorasını Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Indiana Üniversitesinde öğretmenlerin tükenmişliği ile ilgili doktora teziyle tamamlamış ve 2008 yılında Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümünde göreve başlamıştır.  Özel Eğitim alanında kaynaştırmanın ülkemizdeki durumu, Otizm Spektrum Bozukluğu, Öğrenme Güçlükleri, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuk ve gençlerin psikolojik süreçleri, özel gereksinimli bireylerin ailelerinin psikolojik zorlanmaları ilgili çalışmalara yoğunlaşmıştır.  Bu süreçte Emotional Freedom (Tapping, Duygusal Özgürlük Tekniği), Aile Danışmanlığı, Cinsel Sorunların Tedavisi, Evlilik ve Çift Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi ve küresel pandeminin getirdiği küresel online eğitim avantajını kullanarak Mindfulness, Şefkat ve Özşefkat, DEHB ve Travma odaklı birçok zirveye ve sonrasında MBSR, CCT, MSC grup eğitimlerine katılmıştır.  Sean Fargo’nun oluşturduğu Mindfulness Meditasyon Eğitmenlik Programını  (Mindfulness Teacher Certification Program ) tamamlayarak sertifika almaya hak kazanmıştır.  Mindfulness – Özşefkat ve Şefkat uygulamalarını 3 yıldır kendi hayatında aktif bir şekilde uygulamakta bu yolculukta öğrenciliğine devam etmektedir.  Şimdi ise bu uygulamaları paylaşarak insanların hayatına dokunmak için yeni bir yolculuğa başlamanın heyecanı içindedir.