Çocuklar ve Ebeveynler için Kodlama Eğitimi

Ev Okulu Derneği ve Brainx olarak çocuklarımızın gelişimlerinin bütüncül olarak ve ilgi alanlarına göre atölyelerle desteklenmesini oldukça önemli buluyoruz. Daha önce fiziksel atölye çalışmalarını yaptığımız Çocuklar ve Ebeveynler için Kodlama Eğitimi’ni online platformda etkileşimli olarak gerçekleştireceğiz. Uzman atölye hocamızla birlikte, hem çocuklarımızın kendini daha iyi tanımalarını, ilgi alanlarını keşfetmelerini hem de kendilerini geliştirmelerini hedefliyoruz.

Çocuklar ve ebeveynler için programlama eğitimi ile çocuklardan ebeveynlere herkese programlamayı öğretmeyi hedefliyoruz. Dünya birçok ülkesi artık 7’den 77’ye vatandaşlarının programlama öğretmeyi amaçlıyor. Dünya’da çok fazla ülkede 5-18 yaş arası çocuklar ve gençler için kodlama zorunlu eğitim müfredatına girmeye başladı. Bunlar hangi ülkeler diyecek olursanız;

  • İngiltere, 5-16 yaş aralığındaki çocuk ve gençlere kodlamayı öğretmeyi hedefleyen “bilgisayar bilimleri” dersini müfredatına zorunlu olarak koyan ilk ülke. İlk okul 3.sınıftan itibaren çocuklar Scratch ile tanışıyor.
  • Finlandiya “Gelecek; kodlamayı bilen kişiler üzerine inşa edilecek” mottosuyla eğitimlere başladı.
  • Estonya, 2012 yılında proje kapsamında 7-16 yaş arasındaki çocuklara kodlama sınıfları açtı.
  • Çin, anaokulundan başlayarak çocuklara kodlama eğitimine başladı.

  Bu eğitim sayesinde kod öğrenmek isteyenler kod öğrenecek, aileler kodlamayı anlayıp değişen dünya dinamiklerine hem kendilerini hem de çocuklarının uyum sağlaması noktasında destek olabilecek.

  Programlama mantığı, algoritma yapısı ile başlayıp, 5-18 yaş arası çocuklar için kodlama temelleri anlatılacaktır.

  Programın amacı: Bu eğitimi alan katılımcı genel olarak programlama bakış açısı kazanıp bu doğrultuda Scracth ile kendi uygulamasını geliştirme becerisi kazanmasıdır.

  Atölye Takvimimiz

  15-17-20-24-26 Kasım tarihlerinde 19:00-21:00 saatleri arasında gerçekleşecektir.

  1. Giriş

  Kurs Tanıtım

  Algoritmaya Giriş

  Algoritma Örnekleri

  1. Scratch Programlama

  Scratch Programına Giriş

  Kod Menüleri

  1. Uygulamalar

   Araba Yarışı Oyunu

   Elma Yakalama Oyunu

  Balon Uçurma

  Türk Bayrağı Çizimi

  Renkli Toplar

  Pokemon Topu Çizimi

  Kuklaya Sayı Saydırma

  Sayı Tahmini Oyunu

  Labirent Oyunu

  Merdiven Tırmanma Oyunu

  Resim Uygulaması

  Ön gereksinimler:

  Eğitim esnasında bilgisayar ve internetiniz olması gerekmektedir. Herhangi bir programlama bilgisine ihtiyacınız bulunmamakta. Başlangıç düzeyinde olacaktır.

  Katılım Bedeli

  Bu çalışma için maliyetlendirme minimum seviyede tutulmaya çalışılmıştır.

   Katılım bedeli: 149 TL’dir.

  Atölye katılımınıza ek olarak Kayıp Şehir Atlantis Platformundan 15 günlük ücretsiz üyelik hakkınız da bu atölye bedeline dahildir. Ayrıntılı bilgilendirme, kaydınız gerçekleştikten sonra sizinle paylaşılacaktır. Bu kapsamda, okul öncesi, ilkokul ve ortaokul çocuklarına özel hazırlanan Atlantis platformumuzun onlarca uzman söyleşisine ve atölyeye, dil kulüplerine, çocukların gelişimine yönelik psikolog ve uzmanlarca hazırlanmış yüzlerce etkinliğe ulaşabileceksiniz.

  Sertifikasyon

  Etkinlik sonunda tüm atölye programına katılan katılımcıarımıza özel Katılım Belgesi verilmekte ve Sosyal Etkinlik Formu düzenlenmektedir.

  Bu Atölye Kimler için Uygun?

  • Çocuklar
  • Gençler
  • 5-18 yaşa arası kişiler
  • Kodlama Eğitimi konusunda bilgilenmek isteyen herkes atölyemize katılabilir

  Atölye Nereden Yapılacak?

  Atölyemize başvuran kişiler, açılacak olan atölyeye özel Telegram grubuna davet linki ile alınacaklardır.

  Eğitim başladıktan sonra iptal veya iade yapılmamaktadır.
  Europass Kart kapsamında yapılan eğitim başvurularında,  basım işlemi başvuru alındığı andan itibaren başlatıldığı için iptal/iade yapılamamaktadır. 
  Eğitim başvuruları için iptal talebiniz, sipariş tarihinden itibaren 7 gün içinde talep bildirmeniz halinde işleme alınmaktadır. 7. günden sonra yapılan iptal talepleri işleme alınmamaktadır.

  Ödeme sürecinizi tamamladıktan sonra kesin kayıt sms onayı ve bilgilendirmelerin yapılacağı Telegram grup davet linki başvurunuzu yaptıktan sonra 3-4 gün içinde gelecektir. Başvurunuzdan 3-4 geçtikten sonra herhangi bir bilgilendirme alamazsanız tarafımıza WhatsApp mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Eğitmenimiz

ESME GÜL TOPRAK – Bilgisayar Mühendisi (Öğretim Görevlisi)

Konya Bozkır doğumlu olan Esme Gül TOPRAK; Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümünden 2011 yılında mezun olmuştur. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği bölümünde yüksek lisans tez aşamasındadır. Lisans mezuniyetinden sonra IBM Türkiye, Turkcell ve İBB’de çeşitli pozisyonlarda çalışan Esme Gül TOPRAK, halen Haliç Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak devam ederken aynı zamanda veri bilimi üzerine danışmanlık ve eğitimler de vermektedir.

KATILIMCILARIMIZIN YORUMLARI

  Ev Okulu Derneği Ortabayır Mahallesi Şair Çelebi Sokak  Gürtaş İş Merkezi No :1 Kat :1 D :2 Levent /İstanbul bilgi@evokulu.org Gsm : 0537 430 43 02