Skip to main content

Çocuk Testleri Eğitimi

OBJEKTİF ÇOCUK DEĞERLENDİRME TESTLERİ EĞİTİMİ Başvuru Formu İçin Tıklayınız  
Ev Okulu Derneği PDR ve Psikoloji bölümünden gençlerin Ev Rehberi sıfatıyla ailelere evlerde ve online platformda destek vermelerini destekleyen bu alan çalışanlarına yeni bir istihdam kapısı ve ihtiyaç oluşturmuş öncü bir STK’dır. Çocukların erken dönemde keşfedilmesi ya da olası problemlerin erken dönemde fark edilmesi dernek olarak önemle üzerinde durduğumuz bir konudur. Bu amaç doğrultusunda Objektif Testler Eğitimimizin 5. Sini Online Platformda gerçekleştiriyoruz.   EĞİTİM AÇIKLAMASI 63 ders, 1 ön bilgilendirme canlı yayın, 1 süpervizör canlı yayın 16 saatlik içerik, 38 indirilebilir kaynak olan Objektif Çocuk Değerlendirme Testleri Eğitimi paketi içeriğinde doğumdan itibaren 14 yaşa kadar olan bebek ve çocukların bilişsel yapılarını ve gelişimsel süreçlerini ölçebileceğiniz değerlendirme testlerini bulacaksınız. Bu testler, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış, bilimsel veriler ve puanlar veren, okul-hastane ve diğer merkezlerde kolaylıkla uygulanabilen objektif testler… Eğitimin içeriğinde bu testlerin nasıl uygulanacağını, nasıl puanlanacağını, nasıl yorumlanıp değerlendirileceğini ve nasıl dönüt verileceğini sunumlar, vaka analizleri, uygulama örnekleri ve görseller eşliğinde öğreneceksiniz. Bu eğitimi tamamladığınızda çocukları daha yakından tanıyabileceksiniz. Zekâ, bellek planlama ve dikkat, dil ve motor beceriler, görsel ve işitsel algı gibi yetenek alanlarında objektif ve somut değerlendirme yapma imkânına sahip olacaksınız. O güne kadar fark edilmemiş ve sadece “yaramaz” olarak tanımlanan farklı gelişen özel çocukları kısa sürede fark edebilecek, gerekli tedbirleri geç olmadan alabileceksiniz. Bu eğitimin sonunda testlerle ilgili başlangıç ve temel olacak önemli bilgiler edinecek, çocuklarla çalışırken testlerin de etkili bir şekilde kullanılabileceğini göreceksiniz. Özellikle işe alımlarda kişisel ve mesleki gelişimlerine yatırım yapmış olanların bir adım önde olduğu günümüzde, bu eğitim CV’nizde önemli bir yer tutacaktır.
Objektif testlerin eğitimlerini daha önce almışsanız da, bu eğitim sizin için iyi bir hatırlama ve uygulamaya geçme fırsatı olabilir.
 • Eğitimin başında yayınların ne şekilde izlenmesi gerektiği, dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda 1 saatlik canlı yayın bağlantısı gerçekleştirlecektir.
 • Eğitimin sonunda soru ve cevapların alınabileceği Süpervizyon kapsamında2 saatlik canlı yayın bağlantısı gerçekleştirilecektir.
 • UYGULAYICI kapsamında başvuranlar için 2020 sonuna kadar yaptıkları uygulamaları gönderdikten sonra Süpervizyon kapsamında 2 saatlik canlı yayın bağlantısı gerçekleştirilecektir.
BU EĞİTİM KİMLER İÇİN UYGUN:
 • “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” Bölümünden lisans ya da yüksek lisans seviyesinde mezun olanlar ile bu bölümlerin son sınıf öğrencileri
 • “Psikoloji” Bölümünden lisans ya da yüksek lisans seviyesinde mezun olanlar ile bu bölümlerin son sınıf öğrencileri
 • “Özel Eğitim Öğretmenliği” Bölümünden lisans ya da yüksek lisans seviyesinde mezun olanlar ile bu bölümlerin son sınıf öğrencileri
 • “Okul Öncesi Öğretmenliği” Bölümünden lisans ya da yüksek lisans seviyesinde mezun olanlar ile bu bölümlerin son sınıf öğrencileri.
 • “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi” Bölümünden lisans ya da yüksek lisans seviyesinde mezun olanlar ile bu bölümlerin son sınıf öğrencileri.
 • “Üstün Zekalılar Öğretmenliği” Bölümünden lisans ya da yüksek lisans seviyesinde mezun olanlar ile bu bölümlerin son sınıf öğrencileri
 • “Sosyal Hizmet” Bölümünden lisans ya da yüksek lisans seviyesinde mezun olanlar ile bu bölümlerin son sınıf öğrencileri
BU EĞİTİMDE ÖĞRENECEKLERİNİZ
 • Ölçme araçları ile ilgili temel kavramlar(Zekâ, Zekâ Yaşı, Kronolojik Yaş, Standartlık, Norm vb.)
 • Ölçme araçlarının kullanım alanları, sınıflanması, işlevleri ve uygulama ilkeleri
 • Ölçme araçlarını kullanırken tercih edilmesi gereken uygun iletişim yöntemi ve fiziki ortamın hazırlanması
 • Objektif testlerin kullanımı: uygulanması, puanlanması ve yorumlanması ile dönüt verme
 • Ankara Gelişim Tarama Envanteri
 • Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi
 • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
 • Gesell Gelişim Figürleri Testi
 • Porteus Labirentleri Testi
 • Kent EGY Testi
 • Frankfurter Dikkat/ Konsantrasyon Testi
 • Peabody Resim Kelime Testi
 • Goodenough- Harris Bir İnsan Çiz Testi
 • Vaka analizleri
VERİLECEK BELGE TÜRÜ

1.Katılımcı Sertifikası

10 uygulama yapmamış veya yapmayı daha kayıt aşamasında düşünmeyen katılımcılar için Katılımcı Sertifikası verilecektir.

2.Uygulayıcı Sertifikası

Objektif Çocuk Değerlendirme Testlerinden en az 10 uygulamayı  2020 sonuna kadar uygulamaların görsellerini bilgi@evokulu.org mail adresine göndermeleri durumunda Uygulayıcı Sertifikası alabileceklerdir. 10 çocuk bulmanız konusunda Ev Okulu Derneği tarafınıza destek verecektir. Uygulamayla ilgili ilana çıkılacak olup talep eden veliler eğitime katılan katılımcılarımıza yönlendirilecektir. Bu konuda garanti vermemekle beraber bu ilanımıza yoğun veli başvurusu olacağını öngörmekteyiz.
Ev Okulu Derneği onaylı belgeler verilecektir. Ev Okulu Derneği eğitim alanında pek çok kurumun akredite olarak tanımladığı, bugüne kadar kamu ve özel sektörle işbirliği halinde projeler geliştirmiş bir STK dır. Dernek başkanı Psikolojik Danışman M. Hilmi EREN aynı zamanda MEB Beşiktaş RAM Müdürü, Dernek Genel Müdürü Psikolog Buse FİDAN dır. Prof. Dr. Doğan CÜCELOĞLU hocamız onursal başkan sıfatıyla tanımladığımız, fikir alışverişinde bulunduğumuz öncü bir büyüğümüzdür.
EĞİTİMİ KİM VERİYOR?
Eğitim aynı zamanda Ev Okulu Derneği üyesi ve gönüllülerinden Psikolojik Danışman Osman ERKAN tarafından verilmektedir. Hocamız 10 yılı aşkın süredir RAM’larda görev yapmanın yanı sıra üniversitelerin Sürekli Eğitim Merkezlerinde (SEM) ve pek çok STK ve kurumda ilgili eğitimi vermeye devam etmektedir.
Materyaller 
 1. Porteous Labirentleri Testi
 2. Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
 3. Peabody Resim Kelime Testi
 4. Gesell Gelişim Figürleri Testi
 5. Bender-Gestalt Görsel Motor Algılama Testi
 6. Good Enough – Harris Bir İnsan Çiz Testi
 7. Kent E-G-Y Testi
 8. Frankfurter Dikkat Testi
 9. Ankara Gelişim Tarama EnvanteriObjektif Çocuk Değerlendirme Testi Materyal Seti 140 TL Karşılığına karşı taraf ödemeli olarak gönderilmektedir. Talep edenler bu bedelle birlikte ödeme yapabilirler.
Eğitimleri NASIL İzleyeceğiz?
Eğitimler kayıt yapan kişilere SMS le link olarak gönderilecektir. OBJEKTİF TESTLER EĞİTİMİ 17 Eylül canlı yayın 18 Eylül objektif testler 6 tane video 19 Eylül Peabody 4 tane video 20 Eylül Bender gestalt 10 tane video 21 Eylül metropolitan 6 tane video 22 Eylül Gesell 5 tane video 23 Eylül Porteous 4 tane video + kent 3 tane video 24 Eylül canlı 25 Eylül frankfurter 3 tane video 26 Eylül agte 5 tane video 27 Eylül agte 5 tane video 28 Eylül good enough 8 tane video 29 Eylül vaka analizi 30 Eylül canlı yayın
Canlı Yayınlar saat 20:00’de gerçekleştirilecektir.
Katılım Bedeli:
Bu çalışma için maliyetlendirme minimum seviyede tutulmaya çalışılmıştır.
Katılımcı Sertifikası kapsamında yapılacak başvurular için 90 TL
Uygulayıcı Sertifikası kapsamında yapılacak başvurular için 140 TL’dir. (İlave kapalı grupta 2 saatlik 1 canlı bağlantı ve mail üzerinden uygulama değerlendirmeleri ve geri bildirim yapılmaktadır.)
Arzu eden katılımcılarımız derneği desteklemek adına daha yüksek bir bedel aktarabilir.
Bağış hakkında bilgi almak için: https://evokulu.org/bagis/
 
Başvuru Formu İçin Tıklayınız