Çocuk Merkezli Oyun Terapisi

Ev Okulu Derneği olarak, çocukların erken dönemde keşfedilmesi ya da olası problemlerin erken dönemde fark edilmesi ve bu durumlara yönelik terapi, ev rehberliği veya etkinlik odaklı çalışmalar önemle üzerinde durduğumuz bir konudur. Ev Okulu Derneği olarak çocuk konusunda ilgili alan çalışanlarının gelişimini oldukça önemsiyoruz. Bu amaç doğrultusunda alanda çalışan uzmanlara yönelik Çocuk Merkezli Oyun Terapisi Eğitimi’ni Mozaik Psikoloji ile birlikte duyurmaktan mutluluk duyarız.

Çocuk Merkezli Oyun Terapisi: Çocukları yaşadıkları bilişsel, davranışsal ve duygusal alanlarda meydana gelen problemlerin oyun yolu ile iyileştirilmesini hedefleyen bir oyun terapisi yaklaşımıdır. Çocuğun bilgeliğine güvenen yaklaşım, uygun şartlar oluşturulduğunda çocuğun kendi sorunlarını çözebilme becerisine sahip olduğu varsayımına dayanır.

Terapist, çocuğun yönlendirmesini, yönergelerini izleyerek güvenli bir alan yaratır ve çocukla bir güven ilişkisi geliştirerek çocuğun dünyasına girer. Çocuk, oyun yoluyla duygularını, düşüncelerini, deneyimlerini ve davranışlarını kendisini en rahat hissettiği bir yolla ifade eder. Çocukların kendilerini nasıl hissettikleri ve yaşadıklarının onları nasıl etkilediği hakkında konuşmaları çoğu zaman zordur ve oyun terapisinde, oyuncaklar çocukların kelimelerine dönüşür. Terapist çocukla yaptığı çalışmada onda fark ettiği duygu ve düşünceleri yansıtarak çocuğun iç görü ve farkındalık geliştirmesine yardımcı olur. Çocuğun içsel büyüme ve iyileşme için doğuştan gelen potansiyellerini teşvik eder.

Programın İçeriği

 • Çocuk Merkezli Oyun Terapisi (CCPT) teorik çerçevesi ve bilimsel kanıtlar/araştırmalar ışığında oyun terapisi
 • Oyunun temeli ve çocuğun dünyasında oyunun önemi;
 • Oyun odası ve oyuncakları
 • Çocuk Merkezli Oyun Terapisi nedir, kime yardım edebilir ve nasıl yardım edebilir?
 • 8 temel ilke, Terapötik boyutlar dahil olmak üzere Çocuk Merkezli Oyun Terapisi temel ilkeleri ve uygulamaları,
 • Gerçek bir inancı gösteren terapötik dil çocuğun şahsında:
  Dört iyileştime mesajı – buradayım, seni duyuyorum, anlıyorum ve umursuyorum
 • Fark etme, dinleme, onaylama ve terapötik sınır belirleme
 • Temel terapötik beceriler geliştirme, yansıtıcı ve empatik yanıt verme
  ve terapötik sınır ayarı;
 • Terapi sürecini tanımak ve anlamak ve çocuğun içsel durumunu değerlendirmek ilerleme, terapötik aşamaları ve oyunun temalarını belirleme
 • Çocuğun liderliğini takip etmek
 • Sorumluluğu çocuğa iade etmek
 • Çocuğun güçlü yönlerinin gelişimini kolaylaştırmak
 • Bir çocuğun özgüvenini geliştirmek
 • Oyun odasının dışında yanıt verme yolları – bir çocuğu selamlamak ve veda etmek.
 • Ayrılmak istemeyen bir çocuğa yanıt vermek
 • Özel konularda oyun terapisi

Katılımcılar, hayatlarında zorluklar yaşayan çocuklarla, öğrenecekleri Çocuk Merkezli Oyun Terapisi yöntemiyle içten çalışma biçimini, birinci elden deneyimlemek için eşsiz bir fırsata sahip olacaklar.

Önemli Not: Eğitim süresince Çocuk Merkezli Oyun Terapisi becerilerini geliştirebilmek için uygulamalar yapılacaktır. Katılımcıların eğitime aktif katılımı ve kameralarını açık tutmaları gerekmektedir. Katılımcıların eğitim boyunca yanlarında uygulama yapabilmeleri için birkaç türde oyuncak bulundurmaları gerekmektedir.

Kimler Katılabilir?

 • Ruh sağlığı ile ilgili lisans bölümlerinde okuyan son sınıf öğrencileri ve mezunları eğitim sonunda sınav ve gerekli uygulamaları başarıyla tamamlayarak Uygulayıcı Sertifikası alabilmektedirler.
 • Ruh sağlığı alanı dışında çocuk ile ilgili lisans bölümlerinde okuyan son sınıf öğrencileri ve mezunları (Okul öncesi, Çocuk gelişimi, Aile Danışmanlığı) eğitim sonunda sınav ve gerekli uygulamaları başarıyla tamamlayarak Katılımcı Sertifikası alabilmektedirler.

Eğitim Tarihi:

Eğitim Süresi, 2 gün teorik eğitim, uygulama ve 2 günlük süpervizyonu kapsamaktadır. İlk 2 gün gerçekleşen teorik eğitimi kayıt video olarak izleyebileceksiniz. Gerçekleşecek oturumlara canlı katılım sağlayabileceksiniz.

5-6-13 Kasım

10:00-11:30    1. Oturum

11.30-12.00     Ara

12.00-13.30     2. Oturum

13.30- 14.30    Öğle Arası

14.30-16.00     3. Oturum

16.00-16.30     Ara

16.30- 17.45    4. Oturum

17.45-18.00     Ara

18.00-18.15        Gün Sonu Değerlendirme

10-11 Aralık

Süpervizyon Oturumları

Not: Süpervizyon için katılımcılardan 19 Mart tarihinine kadar, bir çocukla uygulama yapmaları ve süpervizyon günü vakalarını sunmaları beklenecektir. Süpervizyona katılım için bir aile görüşmesi ve 2 oyun terapi seansı olmak üzere; toplam 3 seans yapılması gerekmektedir.

Sertifikasyon

Eğitim programın sonunda yapılacak sınavda hak kazanan katılımcılara; e-devlet, üniversite, EUROPASS dernek onaylı ‘’Uygulayıcı Sertifikası’’ verilecektir.

 • Ruh sağlığı ile ilgili lisans bölümlerinde okuyan son sınıf öğrencileri ve mezunları eğitim sonunda sınav ve gerekli uygulamaları başarıyla tamamlayarak Uygulayıcı Sertifikası alabilmektedirler.
 • Ruh sağlığı alanı dışında çocuk ile ilgili lisans bölümlerinde okuyan son sınıf öğrencileri ve mezunları (Okul öncesi, Çocuk gelişimi, Aile Danışmanlığı) eğitim sonunda sınav ve gerekli uygulamaları başarıyla tamamlayarak Katılımcı Sertifikası alabilmektedirler.

NOT: E-devlet onayı için gerekli sınav tarihinde sınava katılamayan kişiler için mazeretleri uygun görüldüğü takdirde, e-devlet görünürlüğe sistem kredi ödemesi için gerekli olan 25 TL ek ödeme yapmaları şartıyla katılımcılar, kaçırılan sınava alınacaklardır. Bu yüzden belirtilecek sınav tarihine dikkat edilmesini, ek ödeme mağduriyetine düşülmemesini hatırlatırız.

Sertifika Örnekleri:

Katılım Bedeli:

Bu çalışma için maliyetlendirme minimum seviyede tutulmaya çalışılmıştır. Katılım bedeli 390  TL’dir.

EUROPASS Kart

EUROPASS Uluslararası geçerlilik kapsamında sertifikalarınıza hem her ortamdan erişebilmek için hem de yurtdışı geçerliliğini sağlamak için eğitimden ayrı olarak sitemizden Europass kart temin edebilirsiniz.

Ayrıca eğitime ek olarak Europass kart alan katılımcılarımız, E-DEVLET + Üniversite onayının yanı sıra adreslerine kargolanacak EUROPASS CARD ile tarafımızdan aldıkları ve bundan sonra alacakları TÜM EĞİTİMLERİ Uluslararası EUROPASS onayına dahil etmiş olacaklardır.

NOT: EUROPASS CARD’ın bir sefer alınması yeterli olup sonraki tüm eğitimlerde uluslararası geçerlilik süreci işletilmiş olacaktır.

Europass Kart kapsamında yapılan başvurularda, basım işlemi başvuru alındığı andan itibaren başlatıldığı için iptal/iade yapılamamaktadır.

   Eğitim Nereden Yapılacak?

   Eğitim; interaktif, soru cevap destekli yürütülecektir.

   Eğitimlere başvuran kişiler, açılacak olan eğitime özel Telegram grubuna davet linki ile alınacaklardır. Eğitim yayın linki, eğitimden 1 gün önce, Telegram eğitim grubundan paylaşılacaktır. Telegram grubu, sadece YÖNETİCİLERİN mesaj atabildiği grup türüdür. Kaçırılan canlı yayın bağlantıları olmasına karşın gerçekleştirilen eğitimler, kaydedilecek olup ayrıca video linki eğitim telegram grubunda paylaşılacaktır. Eğitim bitiminden 1 ila 2 ay içerisinde videolar kaldırılacaktır.

   Eğitimlerin oturumları, ZOOM veya türevi bir uygulama üzerinden canlı yayın şeklinde gönderilecek gizli linke tıklama ile katılım şeklinde olacaktır.

   Eğitim İçin Önemli Notlar

   Eğitim başvuruları için iptal talebiniz, sipariş tarihinden itibaren 7 gün içinde talep bildirmeniz halinde işleme alınmaktadır. 7. günden sonra yapılan iptal talepleri işleme alınmamaktadır. Eğitim başladıktan sonra iptal veya iade yapılmamaktadır.

   Ödeme sürecinizi tamamladıktan sonra kesin kayıt sms onayı ve bilgilendirmelerin yapılacağı Telegram grup davet linki başvurunuzu yaptıktan sonra 3-4 gün içinde gelecektir. Başvurunuzdan 3-4 geçtikten sonra herhangi bir bilgilendirme alamazsanız tarafımıza WhatsApp mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

   Önceki Eğitimde Bulunan Katılımcılarımızın Anket Sonuçları

   Eğitimimizde katılımcılarımız, %100 oranında 5 puan üzerinden 4-5 puan arası puan vererek yüksek memnuniyetlerini bildirmişlerdir.

    Katılımcılarımızın Yorumları

     Eğitmen

     Uzm. Psk. Pınar HOCAOĞLU

     Eğitim

     2013 – 2015 :  İstanbul Ticaret Üniversitesi (Yüksek Lisans) Uygulamalı Psikoloji Bölümü, (Tezsiz) Birey, Çocuk ve Ergen psikolojisi, davranış bozuklukları tanı, tedavi ve yaklaşımları Bitirme Projesi ‘Ortaokul dönemi çocuğa sahip ebeveynlerin benlik belirginliği ile çocuklardaki davranış problemleri (psikopatoloji) arasındaki ilişkinin incelenmesi

     Uzmanlaşılan Alanlar ve Destekleyici Eğitimler

     • Bilişsel Davranışçı Terapi – Dr. Berk Murat Ergün
     • Bilişsel Nöropsikoloji – Prof. Öget Öktem Tanör
     • Bilişsel Süreçlerde Bilgi İşleme – Prof. Dr. Gökhan Malkoç
     • Bilişsel-Davranışsal Terapilerin Öğrenme Temeli – Prof.Dr.Falih Köksal
     • Davranış Bozuklukları – Prof. Timuçin Oral

     2014 – 2015 : İstanbul Üniversitesi Aile Danışmanlığı Sertifika Programı

     2007 – 2012 : İstanbul Bilgi Universitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Psikoloji, Istanbul         

     Psikoloji bölümü / 2012 Haziran mezun / Ortalama 3.71/ 4.00

     Aldığı ilgili dersler

     Abnormal Psychology, Clinical Psychology, Developmental Psychology, Children’s Abstract Thinking, Personality Psychology, Learning & Cognitive Psychology, Cultural Psychology, Developmental Psychopathology, Evolutionary Psychology, Adolescence Psychology, Child Psychology

     2003 – 2007 : Fahrettin Kerim Gökay Anadolu Lisesi / İstanbul Eşit ağırlık 4.85/5.00

     Deneyimler

     2019 : Uzman Psikolog, Mozaik Aile ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi

     2016-2019 : Uzman Psikolog, Biruni Üniversite Hastanesi, Florya

     Uzman Psikolog/ Eğitimci, Biruni Üniversitesi, SEM, Topkapı

     Uzman Psikolog/Eğitimci, 2015 – 2019 : İstanbul Aydın Üniversitesi, SEM, Florya  

     Uzman Psikolog, 2014 – 2015 : Psikolium & Psikologos Danışmanlık Merkezi, Bakırköy     

     Psikolog, 2012 – 2015 : Özel Esma Anaokulu                  

     Psikiyatr Asistanı 2011 – 2012 : PANDOST Panik Atak ve Anksiyete Dostları Derneği/ Performans                     

     Psikiyatri, İstanbul, TÜRKİYE

     2009 – 2010 : Görevli öğrenci, Bilgi University, Student Office, İstanbul TÜRKİYE     

     Gönüllü Aktiviteler

     2015 – 2019 : İnsev – İnsan Sağlığı ve Eğitimi Vakfı

     • Uzman Psikolog olarak sosyoekonomik düzeyi düşük bireylere, çocuklara ve ailelere psikolojik destek sağlama
     • Psiko- eğitim çalışmaları
     • Kalkınma ajansı destekli Limon Ağacı Çocuk Danışma Merkezi psikoloji departmanı yönetim liderliği

       İstanbul Aile Danışmanları Derneği

     • Yönetim Kurulu üyesi
     • Eğitimci

     Gönüllü Destek Projesi

     Eyüp Çocuk Esirgeme Kurumu  
     • Ortaokul Öğrencilerin Davranış Problemleri
     Kanser Hastası Çocuklarla Çalışma

     İstanbul Çapa Tıp Fakültesi

     • Çocukların refakatçılarına psikolojik destek sağlama
     • Kayıpla başa çıkma çalışmaları

      Psikotik Bozukluklar Gözlemi,

     Çapa Tıp Fakültesi – Prof.Dr. Vehbi Alp ÜÇOK

     Yetenekler

     Diller            İngilizce (ileri seviye)

                             Japonca (Pratik Japonca)

                             Bulgarca (başlangıç düzeyi)

     Bilgisayar      MS Office Programları

                            Word-Excel-Power point (İleri seviye),

                            SPSS ( ileri seviye)

      

     Test Eğitimleri  

     Metropolitan Okul Olgunluğu Testi

     Frostig, K-BİT, Bir adam çiz, Gessell,

     Wais Yetişkin Zeka Ölçeği

     Wiscr Çocuk Zeka Ölçeği

     Stanford Binet Zeka Testi

     MMPI Minesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri

     Nöropsikolojik Testler

     Öktem SBTS, Boston Naming Test, Stroop Test, Şekil Kopyalama Test,  Luria Testi

     Yüz Tanıma Testi, Çizgi Yönü Belirleme Testi , K, A, S, Mental Kontrol Testleri

         

     • Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT-CBT) – İstanbul Ticaret üniversitesi- Dr. Berk Murat Ergün
     • Bilişsel Davranışçı Terapi Klinik Uygulamalar – Pandost Derneği – Dr. Muzaffer Uyar
     • Şema Terapi ( Temel Teknikler 1-2, Şema Terapinin Borderline & Narsistik Kişilik Bozukluklarında Uygulanması ) – Dr. Alp Karaosmanoğlu
     • Aile Danışmanlığı – İstanbul Üniversitesi – Supervisor Funda Baysal, Psikoterapist.
     • Nöropsikolojik testler (Teori ve Uygulama) – İstanbul Ticaret üniversitesi – Dr. Pınar Uysal, Prof.Dr. Öget Öktem Tanör
     • EMDR Terapi – Davranış Bilimleri Enstitüsü – Uzm. Psk. Emre Konuk
     • Çocuklarla Oyun Terapisi ve EMDR – Reyhana Meer-Seedat, Ph.D
     • Deneyimsel Oyun Terapisi 1. Düzey Eğitimi – Nilüfer Devecigil
     • EMDR ile Anksiyete ve Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi – Robin Shapiro

     Ev Okulu Derneği Esentepe Mahallesi, Mithat Ulu Ünlü Sokak No: 20/B D:1 Şişli / İstanbul bilgi@evokulu.org Gsm : 0537 430 43 02