Skip to main content

Çocuğunuzun Güvenini ve Benlik Saygısını Nasıl İnşa Edersiniz?

Benlik saygısı, sağlıklı çocukların gelişiminde önemli bir rol oynar. Benlik saygısı yüksek olan çocuklar genellikle hayatta daha başarılı olurlar. Ne yazık ki, düşük benlik saygısı olan çocuklar için sonuçlar daha kötü olabilir. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun özgüveni büyük ölçüde sizin sorumluluğunuzdadır. Çocuğunuzun kendinden emin ve yetkin hissetmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz çok şey var. Benlik saygısı yüksek olan çocuklar, yeni aktiviteler deneme konusunda kendilerine güvenirler ve başarılarından gurur duyarlar. Başarısız olmak asla hoş olmasa da bu çocuklar başarısızlığa karşı koyabilecek duygusal yeteneğe ve aynı zamanda yeniden deneme cesaretini koruyabilirler. Benlik saygısı düşük olan çocuklar, kendilerini eleştirirler ve hata yaparken olumlu olmakta zorlanabilirler. Bu, çocuğun tekrar deneyememesine veya başarılı olmak için bir sonraki fırsatı reddetmesine neden olabilir. Çocuklar hassas olabilir ve oldukça sert olabilen bir akran grubuna sahip olabilirler, bu nedenle bir ebeveyn olarak evde ne yaptığınız çok önemlidir. Çocuğunuzun, diğer çocukların tatsızlıklarından kurtulmak için bir tampon görevi görecek sağlıklı bir benlik saygısı rezervine sahip olması çok önemlidir. Çocuğunuza gelişmek ve mutlu olmak için en iyi şansı verin. Çocuğunuzun kendini iyi hissetmesine yardımcı olmak için aşağıdaki stratejileri kullanın:

  1. Çocuğunuzu koşulsuz sevin. Her çocuk ne yaparsa yapsın -başarılı ya da başarısız- ana-babalarının onları hala sevdiğine ve yanlarında olmaya devam edeceğine inanmalıdır. Sadece belirli bir şekilde davrandıklarında veya belirli bir sonuç elde ettiklerinde sevildiklerini düşündüklerinde, bir çocuğun benlik saygısı üzerindeki etkisini düşünün.
  2. Çocuğunuzun ulaşılabilir hedefler belirlemesine yardımcı olun. Benlik saygısı için başarıdan daha faydalı olan çok az şey vardır. Bu hedefleri oluşturmak için çocuğunuzla birlikte çalışın. Gerçekleştirilmesi çok kolay hedeflerle başlayın. Çocuğunuza başarının tadına varın ve onunla birlikte gelen güveni artırın. Örneğin, küçük bir çocuk için iyi bir hedef, odasını temizlemek olabilir.
  3. Kalıcılığı teşvik edin. Başarı ve sebat el ele gider. Çocuğunuzda ısrarcı olma cesaretini bulun ve onlara nasıl başarılı olunacağını gösteriyorsunuz. Çocuğunuzu zor bir meydan okumayla uğraştığında övün ve pes etmeyin. Çocuğunuza yardım etmenin bir yolu iyi bir örnek olmaktır. Dayanmanın ne demek olduğunu gösterin.
  4. Çocuğunuza seçenekler sunun. Hayatınız üzerinde herhangi bir kontrolünüz olmadığında benlik saygısına sahip olmak zordur. Kendi kendini kontrol etme duygusu sağlamak için çocuğunuza seçenekler verin. Bu, onlara öğle yemeği için iki seçenek sunmak veya o gün hangi ayakkabıyı giyeceklerini seçmelerine izin vermek kadar basit olabilir.
  5. Mükemmellikten vazgeçin. Çocuğunuzu, kimsenin kazanamayacağı bir oyun olan mükemmel olmaya çalışmaktan vazgeçirin. Çocuğunuzun özgüveni, asla mükemmel olamayacaklarını anladığında zarar görecektir.
  6. Çocuğunuzun, onlara iltifat ettiğinizi duymasına izin verin. Bir çocuk, bir ebeveynin onları başka bir yetişkine övdüğünü duyduğunda özgüveninde büyük bir artış olur. Çocuklarınız her zaman sizi izliyor. Bunu kendi avantajın için kullan.
  7. Kendinize iyi bakın. Kendinize iyi bakmanız çocuğunuza sizin önemli olduğunuzu gösterir. Önemli olduklarına ve kendilerine de dikkat etmeleri gerektiğine inanacaklar. Kendilerine nasıl öncelik verileceğini modelleyebilirsiniz. Benlik saygısı yüksek olan bir çocuğun daha mutlu ve kendinden emin olduğuna şüphe yoktur. Çocuklarımız için en iyisini istiyoruz, bu yüzden çocuklarımızı bu yolda yönlendirmeye yardımcı olmak bizim sorumluluğumuzdur. Evde yaptıklarımız, çocuklarımızın geleceği üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Çocuklarınıza kendilerini sevmeyi ve kendilerine inanmayı öğretin, tüm yaşamları boyunca faydalarını göreceklerdir.

KAYNAKÇA:

By Monica Foley, M.Ed. / January 27, 2019 / Child Development, Communication, Expert Parenting Articles
 https://childdevelopmentinfo.com/development/how-to-build-your-childs-confidence-and-self-esteem/#gs.4n3mjx | Child Development Institute