Skip to main content

Çocuğunuzun Daha Bağımsız Olmasına Yardımcı Olmanın 5 Yolu

Çocuklar büyüdükçe onlara daha fazla sorumluluk verilmelidir. Çocuklarınız için temel görevleri yerine getirirken onlara hiçbir iyilik yapmıyorsunuz. Aslında, çocuklar öğrenilmiş çaresizlik geliştirebilirler. Öğrenilmiş çaresizlik, bir çocuğun bağımsız olmadığı ve yaşına uygun görevleri yapamadığı veya yapmayacağı zamandır. Çocuğunuzun güven kazanması ve daha sorumlu olması için bu beş ipucunu izleyin.

  1. Bir Liste Yapın

Çocuğunuzun giyinmesi veya oyuncaklarını kaldırması gibi kendi başına yapması gereken görevlerin bir listesini oluşturun. Yapabileceklerini düşündükleri görevler hakkında onlarla konuşun. Emin değillerse, önünüzde pratik yapmalarını sağlayın. Hazır görünmedikleri görevleri ortadan kaldırın. Unutmayın, çocuklar kendilerinden ne beklendiğini bildiklerinde daha iyi performans gösterirler.

  1. Mükemmellik Beklemeyin

Çocuklar hala motor becerilerini anlamaya çalışıyorlar, bu nedenle kendilerine içecek doldurmak istediklerinde meyve suyu dökmek gibi bazı aksilikler olabilir. Eğer hata yaparlarsa, onları eleştirmemeye çalışın. Bunun yerine, onlara işleri yapmanın doğru yolunu nazikçe gösterin. Herkesin hata yapabileceğini ve kimsenin mükemmel olmadığını açıklayın.

  1. Yeterince Zaman Ayırın

Çocuklar, işleri bitirmek için yetişkinlere kıyasla daha fazla zamana ihtiyaç duyarlar. Onlara stresli olmalarını önlemek için ihtiyaç duydukları zamanı verin. Örneğin, çocuğunuzun sabah kıyafetlerini giymesi on dakika sürüyorsa, günlük rutininize daha erken başlayın. Pratik yaptıkça görevlerinde daha hızlı olacaklardır.

  1. Bir Rutin Geliştirin

Çocukların sorumluluklarını yönetmek için rutine ihtiyaçları vardır. Günlük programları sürekli değişiyorsa, kafaları karışacaktır. Belirli görevleri tamamlamaları gerektiğinde onlara açıklayın. Örneğin, çocuğunuza yatmadan önce oyuncaklarını toplaması gerektiğini söyleyebilirsiniz. Yatma vakti yaklaştığında, çocuğunuza pijamalarını giymeden önce temizlemesi gerektiğini hatırlatın.

        5.Övgü sunun

Çocuklar yaptıkları şeyler için tanınmayı severler. Çocuğunuza kendi başına bir şey yaptığında onu övün, özellikle de daha önce yardıma ihtiyaç duyduğu bir şeyse. Hataları bile övgüye dönüştürebilirsiniz. Örneğin, çocuğunuz gömleğini ters giyerse, kıyafetlerini seçebildiğini ve giyinebildiğini kabul edebilirsiniz. Çocuğunuz hayal kırıklığına uğradığında onu cesaretlendirin.

Çocuklarınızın kendi işlerini yapmasına izin vermek yerine, onun için bir  şeyler yapmak daha kolay ve hızlı görünebilir. Ancak, çocuklara görevleri kendi başlarına yapma fırsatı verdiğinizde, sorumluluk ve başarı duygusu geliştirmeye başlarlar. Yaşlandıkça, problem çözme becerilerini yeni durumlarla kolaylıkla başa çıkmak için kullanabilecekler.

Kaynakça:

By Robert Myers, PhD / July 23, 2019 / Activities for Kids, Behavior, Child Development, Child Development Books For Parents, Child Psychology, Communication, Expert Parenting Articles, Family Building, Home, Learning, Well-Balanced Family
 https://childdevelopmentinfo.com/child-activities/5-ways-to-help-your-child-become-more-independent/#gs.4pbhhw | Child Development Institute