Skip to main content

Çocuğunuzu Tanıma/Keşfetme Eğitim Programı

Eğitimimiz başlamıştır, başvuru yapmanız durumunda gerçekleşen eğitim oturumlarını kayıttan izleyebilir ve gelecek tarihli eğitim oturumlarına canlı katılabilirsiniz.

Ev Okulu Derneği olarak, çocukların erken dönemde keşfedilmesi ya da olası problemlerin erken dönemde fark edilmesi ve bu durumlara yönelik terapi, ev rehberliği veya etkinlik odaklı çalışmalar önemle üzerinde durduğumuz bir konudur. Ev Okulu Derneği olarak çocuk konusunda alan çalışanlarının ve ebeveynlerin gelişimini oldukça önemsiyoruz. Bu amaç doğrultusunda çocukları erken dönemde keşfetme ve bu doğrultuda destek alma/yönlendirme konusunda 5 Şubat-9 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek eğitim programımızı ebeveynler, eğitimciler ve çocuklarla çalışan tüm uzmanlar için duyurmaktan mutluluk duyarız.

Çocukların erken yaşta keşfedilmesi konusunda alanında önde gelen isimler eşliğinde eğitimcilerin ve ailelerin çocukların yeteneklerini ve geliştirilmesi gereken yönlerini erken dönemde keşfedebilme ve doğru yönlendirebilme becerisine sahip olması amaçlanmaktadır.

Neden Çocuğunuzu Tanıma/Keşfetme Eğitim Programına Katılmalısınız?

  • Çocukların erken dönemlerde keşfedilip doğru bir şekilde yönlendirilmesi konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız,
  • Çocukların farklı gelişim dönemlerinde göstermiş oldukları gelişim gerilikleri hakkında farkındalık sahibi olup bu tarz durumlarda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlamak istiyorsanız,
  • Gelişim geriliklerine ek olarak çocuklarda erken yaşta kendini gösteren yetenek alanlarını mümkün olduğunca kısa sürede keşfedip bu doğrultuda yönlendirme yapabilmek istiyorsanız,
  • Çocukların kendi kimliklerini keşfetme süreçlerine bilinçli bir şekilde dahil olabilmek istiyorsanız bu eğitim programına katılmalısınız!

Eğitim Açıklaması:

Gerek ebeveynler gerek çocuklarla çalışan meslek grupları için çocukların güçlü ve zayıf yönlerinin erken dönemde fark edilip bu doğrultuda desteklenmesi veya yönlendirme yapılması önem arz etmektedir. Çocukların içinde bulundukları gelişim dönemlerine dair vermiş oldukları sinyalleri anlamak, onların hem akademik hem de sosyal hayatlarında maksimum potansiyellerine ulaşmalarını sağlayıp ileri yetişkinlik döneminde potansiyelleri doğrultusunda mümkün olan en işlevsel hayat düzenine sahip olabilmeleri açısından üzerinde durulması gereken bir husus olarak dikkat çekmektedir.

Eğitim Amacı:

Bu kapsamlı eğitim programıyla alanında önde gelen uzmanlarla birlikte ebeveynler ve çocuklarla çalışan meslek gruplarının çocukları erken yaşta tanıma, keşfetme ve bu doğrultuda onları yönlendirebilme konusunda bilgi birikimlerinin ve yetkinliklerinin artırılması, buna paralel olarak mesleki ve kişisel gelişimlerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Eğitim Programı:

Eğitim programı, 5 Şubat-9 Mart 2024 tarihleri arasında saat 20.00’de gerçekleştirilecektir.

5 Şubat 2024 Pazartesi
Dr. / Yazar Bahar ERİŞ

Üstün Potansiyelli Çocukların Sosyal ve Duygusal Gelişimi

8 Şubat 2024 Perşembe
Klinik Psikolog Mehmet TEBER

Çocuk Eğitiminde Ödül ve Ceza

14 Şubat 2024 Çarşamba
Doç. Dr. Armağan KÖSEOĞLU

Psiko-Pedagojik Açıdan Çocuk Resmi

17 Şubat 2024 Cumartesi
Uzm. Psk. Dan. Mehmet Hilmi EREN

Çocuklarda Dikkat ve Zekâ Becerilerini Geliştirme Yöntemleri

21 Şubat 2024 Çarşamba
Özel Eğitim Öğretmeni Atıf Serdar ALAN

Erken Çocukluk Döneminde Eğitsel Değerlendirme/Yönlendirme

24 Şubat 2024 Cumartesi
Öğr. Üyesi Celil SOYLAN

Öğrenme Güçlüğü ve Ailelerin Çocukların Ders Çalışırken Dikkat Etmesi Gerekenler

28 Şubat 2024 Çarşamba
Dr. Ayça KÖKSAL

Üstün Potansiyelli Çocukların Karşılaşabileceği Psikolojik Problemler

2 Mart 2024 Cumartesi
Uzm. Psk. Pınar HOCAOĞLU

Çocuklarda Zor Duygularla Başa Çıkma ve Duygusal Düzenleme Becerisi

5 Mart 2024 Salı
Özel Eğitim Öğretmeni Emin DÜZBEL

Disleksi ve DEHB Konusunda Evde ve Okulda Neler Yapabiliriz?

9 Mart 2024 Cumartesi
Uzm. Psk. Bengü AKSEKİLİ

Çocuklarda ve Gençlerde Ekran Süresi Düzenleme Becerisi

Kimler Katılabilir?

Çocukların erken dönemde fark edilip bu doğrultuda desteklenmesini, onları içinde bulundukları gelişim dönemi doğrultusunda tanımayı ve yönlendirilmesini önemseyen ve bu konuda kendini geliştirmek isteyen HERKES eğitim programımıza katılabilir.

Sertifikasyon:

Eğitim programı sonunda katılımcılara dernek onaylı “Katılım Belgesi” verilecektir.

EUROPASS Kart

EUROPASS Uluslararası geçerlilik kapsamında sertifikalarınıza hem her ortamdan erişebilmek için hem de yurtdışı geçerliliğini sağlamak için eğitimden ayrı olarak sitemizden Europass kart temin edebilirsiniz.

Ayrıca eğitime ek olarak Europass kart alan katılımcılarımız, E-DEVLET + Üniversite onayının yanı sıra adreslerine kargolanacak EUROPASS CARD ile tarafımızdan aldıkları ve bundan sonra alacakları TÜM EĞİTİMLERİ Uluslararası EUROPASS onayına dahil etmiş olacaklardır.

NOT: EUROPASS CARD’ın bir sefer alınması yeterli olup sonraki tüm eğitimlerde uluslararası geçerlilik süreci işletilmiş olacaktır.

Europass Kart kapsamında yapılan başvurularda, basım işlemi başvuru alındığı andan itibaren başlatıldığı için iptal/iade yapılamamaktadır.

Eğitim Nereden Yapılacak?

Eğitimlere başvuran kişiler, açılacak olan eğitime özel Telegram grubuna davet linki ile alınacaklardır. Eğitim canlı yayın linkleri, eğitimden 1 gün önce, Telegram eğitim grubundan paylaşılacaktır. Eğitim kayıt linkleri telegram grubundan günlük olarak iletilecektir.

Telegram grubu, sadece YÖNETİCİLERİN mesaj atabildiği grup türüdür. Kaçırılan canlı yayın bağlantıları olmasına karşın gerçekleştirilen eğitimler, kaydedilecek olup ayrıca video linki eğitim telegram grubunda paylaşılacaktır. Eğitim bitiminden 1 ila 2 ay içerisinde videolar kaldırılacaktır.

Eğitim İçin Önemli Notlar

Eğitim başvuruları için iptal talebiniz, sipariş tarihinden itibaren 7 gün içinde talep bildirmeniz halinde işleme alınmaktadır. 7. günden sonra yapılan iptal talepleri işleme alınmamaktadır. Eğitim başladıktan sonra iptal veya iade yapılmamaktadır.

Ödeme sürecinizi tamamladıktan sonra kesin kayıt sms onayı ve bilgilendirmelerin yapılacağı Telegram grup davet linki başvurunuzu yaptıktan sonra 3-4 gün içinde gelecektir. Başvurunuzdan 3-4 gün geçtikten sonra herhangi bir bilgilendirme alamazsanız tarafımıza WhatsApp mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Katılımcılarımızın Yorumları

Eğitmenlerimiz

Doç Dr. Armağan KÖSEOĞLU

İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim üyesidir. Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamlamıştır.
Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programlarında verdiği dersler arasında; Psikolojik Testler,
Resimleriyle Çocuk, Rehberlik, Test Dışı Teknikler, Meslek Etiği ve Yasal Konular, Kuramdan
Uygulamaya Grup Rehberliği Etkinlikleri, Aile Eğitimi: Kuram ve Uygulama ve Çocuk Suçluluğu
bulunmaktadır.
Aile içi ilişkiler, Ebeveyn tutumları, Sorun Çözme Eğitimi, Grup Rehberliği etkinliklerinin düzenlenmesi, Aile ve Öğretmen Eğitimi konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

Dr. Bahar Eriş

Çocuklarda üstün zekâ ve yetenek eğitimi üzerine odaklanmış bir akademisyen ve yazardır. Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümünden mezun olduktan sonra Fulbright bursuyla ABD’ye gitmiştir.

1998-2004 yıllarında New York’ta, Columbia Üniversitesinde öğrenim görmüştür. Üstün yetenek eğitimi alanında yüksek lisansını tamamladıktan sonra aynı okuldan doktorasını almıştır. 6 yıllık eğitimi süresince Teachers College’da öğretmenlik yapmıştır.

Eriş, Türkiye’ye döndükten sonra, 10 yıl boyunca (2004-2014) Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde “Üstün Yetenek Eğitimi” konusunda dersler vermiştir. 2015-2017 yıllarında Bahçeşehir Üniversitesi Üstün Yetenekliler Eğitim Programı’nda Yrd. Doç. Dr. olarak yüksek lisans derslerine girmiştir.

2017’de uzmanları ve anneleri bir araya getiren MomTalks etkinliğini hayata geçirmiştir.

Kitapları Alfa Yayınevi tarafından yayımlanan Eriş, aynı zamanda 24 yıldır profesyonel simultane çevirmenlik yapmaktadır. “Her çocuk en iyi eğitimi hak eder” düşüncesini savunan Eriş, her çocuğun içinde keşfedilmeye değer biricik yetenekler olduğuna inanmaktadır.

Dr. Ayça KÖKSAL 

Lisans eğitimini 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde bitiren Ayça KÖKSAL, Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimini de aynı üniversitenin ‘Eğitimde Psikolojik Hizmetler A.B.D.’ programında tamamlamıştır.

Bilimsel çalışma alanları, “Üstün Zekâlı ve Yetenekli Çocukların Eğitimi ve Duygusal-Sosyal Problemleri, Aile Danışmanlığı, Bireysel Danışmanlık ve Duygusal Zekâ” üzerinedir.

İstanbul Üniversitesinde halen lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında üstün zekâlılar üzerine ders vermeye devam eden Ayça KÖKSAL bu konularda yayınlanmış makale ve bildirileri bulunmaktadır.

Klinik Psikolog Mehmet TEBER

1980 yılında Kocaeli’nde dünyaya gelmiştir. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi burada tamamlamıştır. Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden 2003 yılında Onur Derecesi ile mezun olmuş, ilk yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimleri, ikincisini ise Hasan Kalyoncu Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında almıştır. İkinci yüksek lisansını oyun terapisi alanındaki tezi ile tamamlamıştır. Halen Klinik Psikoloji alanındaki doktorasına devam etmektedir.
 
Üniversite sonrasında birçok eğitim ve danışmanlık kurumunda çalışmış, 2008 yılında ise Ahenk Psikoloji’yi kurmuştur. Halihazırda bu kurumda tecrübeli ekibi ile çocuk ve gençler üzerine psikolojik destek çalışmalarına devam etmektedir. 2011 yılında kuruculuğuna öncülük ettiği Pedagoji Derneği’nin yedi yıl başkanlığını yürütmüştür. Oyun Terapileri Enstitüsü’nün ve Oyun Terapileri Portalı’nın kurucusudur. Yenikapı Yayınları’nda kurulmasına ön ayak olmuş ve yayın danışmanlığını yürütmüştür.

Uzm. Psk. Dan. Mehmet HİLMİ EREN

İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü lisans mezunu olan Mehmet Hilmi EREN; Eğitim Yönetimi ve Denetimi yüksek lisans eğitimini tamamlamış ve halen Okan Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında Doktora eğitimine devam etmektedir. Çeşitli yayınlar yapan ve projeler yazan Eren, halen Ev Okulu Derneği Başkanı ve Beşiktaş Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nü sürdürmektedir.

Uzm. Psk. Bengü AKSEKİLİ

2012 Koç Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. 2015 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesinde yüksek lisans eğitimini tamamlamış olup aynı zamanda İstanbul Üniversitesinde Aile Danışmanlığı Sertifika Programını tamamlamıştır. Şema Terapi, Gottman Çift Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Oyun&Masal Terapisi, Çözüö Odaklı Terapi, Psiko-Onkoloji, Projektif ve Nöropsikolojik Testler,Sanat Terapisi alanlarında uzmanlaşmıştır.

Uzm. Psk. Pınar HOCAOĞLU

2012 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi Aile Danışmanlığı Sertifika Programını tamamlayıp, aynı yıl İstanbul Ticaret Üniversitesinde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Bilişsel Davranışçı Terapi, Bilişsel Nöropsikoloji, Davranış Bozuklukları ve Bilişsel Süreçlerde Bilgi İşleme konularında uzmanlaşmıştır.

Öğretim Görevlisi Celil SOYLAN

1999 yılında Gazi Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünden mezun olmuştur. Lisans hayatından sonra çeşitli rehabilitasyon merkezlerinde çalışmış olup eğitim koordinatörlüğü görevinde bulunmuştur. 2014 yılından bu yana İstanbul Kültür Üniversitesinde Çocuk Gelişimi Programında öğretim görevlisi olarak yer almakta olup aynı zamanda Özel Eğitim Uzmanı olarak DO Danışmanlık Merkezi’nde hizmet vermektedir.

Özel Eğitim Öğretmeni Atıf Serdar ALAN

2006 yılında Kahramanmaraş Anadolu Öğretmen Lisesi’nden, 2010 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Zihinsel Engelliler Programından mezun olmuştur. 2010 yılından itibaren aktif olarak erken çocukluk döneminde otizm spektrum bozukluğu, özel öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, entelektüel yeti eksikliği gibi özel eğitime ihtiyaç duyan çocuk ver ergenlerle çalışmaktadır.

Özel Eğitim Öğretmeni Emin DÜZBEL

2006 yılında Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünden mezun olmuştur. Lisans eğitiminden sonra Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışmaya başlamıştır.

PREP, Disleksi Müdahale Programı, Gelişimsel Diskalkuli Eğitim Programı, Attentioner Dikkat Programı, Life Kinetik Hareket Eğitimi programlarını uyguluyor olup Moxo Dikkat Performans Testi, Tills-Bütünleşmiş Dil ve Okur Yazarlık Becerileri Testi, Gesell Gelişim Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, Peabody Resim-Kelime Testi gibi testlerin uygulamasını yapmaktadır.

Okuma-Yazmayı Değerlendirme ve Okuduğunu Anlama Stratejileri, Özel Öğrenme Güçlüklerinde Tanı, Tedavi ve Müdahale Yöntemleri, Disleksi Farkındalık Eğitimi ve Disleksi Eğitici Eğitimi konularında eğitimler vermektedir.