Skip to main content

Bilimsel Düşünce Eğitimi

Eğitimimiz canlı olarak gerçekleşmiştir. Eğitime başvuru yapmanız durumunda tüm kayıtlar tarafınıza gönderilecektir.

Ev Okulu Derneği olarak, bireylerin erken dönemde keşfedilmesi, bireylerin beceri alanlarının desteklenmesi ya da olası problemlerin erken dönemde fark edilmesi ve bu durumlara yönelik terapi, ev rehberliği veya etkinlik odaklı müdahale çalışmaları önemle üzerinde durduğumuz bir konudur. Dernek olarak çocuk, yetişkin ve aile konusunda ilgili alan çalışanlarının gelişimini ve bireylerin bütüncül gelişimini oldukça önemsiyoruz. Bu amaç doğrultusunda Bilimsel Düşünce Eğitimi’ni duyurarak bireylerin beceri gelişimlerini destekliyor olmaktan mutluluk duyarız.

Bilimsel düşünceyi küçük yaşlarda benimsemenin başarıya ve bireylerin üretkenliğine büyük ölçüde olumlu etkisinin olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla en kıymetli hazinemiz, geleceğimiz, çocuklarımıza erken yaşlarda bilimsel düşünceyi aşılamayı amaç edindik. Bu amaç doğrultusunda, ilkokul seviyesindeki öğrencilerimize bilimsel düşünme sistemini anlatan, öğreten ve onlara uygulamaları için fırsat sağlayan etkileşimli bir eğitim hazırladık.

Onları bilim ile tanıştırarak, aramıza küçük bilim kaşifleri olarak katılmalarını amaçlıyoruz. Bilimsel metot ile eğittiğimiz çocuklarımızın, hayatlarında her zaman ve her koşulda bilimsel akıl ile hareket etmelerini istiyoruz. Bu sayede geleceklerini kendileri inşa edebilecekler, hayatlarının her aşamasında bilimsel bakışı kullanarak doğru kararlar verebilecekler, doğru soruları sorabilecekler, akılcı sorgulamayı öğrenecekler, cevap ararken inatçı olmayı, tekrar tekrar denemenin kıymetini anlayacaklar. Sorunlarına bilimsel yaklaşarak, yanılma olasılıklarını azaltacaklar. Karar verirken kendilerine güvenecekler.

Her eğitimde çocukların zihninde canlanan ışığı, soru sormanın ve cevap ararken bilimsel yöntemi kullanarak başarıya ulaşmalarının verdiği hazzı gördükçe daha da çok heyecanlanıyoruz. Sizleri de bu kıymetli eğitimimize bekliyoruz. İster çocuğunuz, isterseniz çocuğunuz ile birlikte siz de eğitime katılarak, sizleri yeni bilim kaşiflerinin ortaya çıkışına katkıda bulunmaya davet ediyoruz.

Program İçeriği

 • Bilim kaşifi kimdir?
 • Bilim ne demek?
 • Bilim insanı kimdir, neler yapar, nasıl araştırma yapar?
 • Bir bilim insanına soru sor
 • Bilim insanı hayal ediyorum
 • Deney nedir, nasıl yapılır?
 • Deney kavramı
 • Bilimsel düşünce nedir?
 • Bilimsel düşünce basamakları
 • Soru soruyorum
 • Hipotez kuruyorum
 • Geçmiş bilgileri araştırıyorum
 • Deney yapıyorum
 • Deney sonucunu ile hipotezi değerlendirme
 • Bilim insanları
 • Bilimsel düşünme basamaklarını kullanarak deney yapıyorum
 • Kaynak olarak; kitap, internet sitesi ve sosyal medya önerileri
 • Bir bilim kaşifi olarak, sanat ve sporla ilgilenmek

Kimler Katılabilir?

 • Anasınıfı öğrencileri
 • 1,2,3,4. sınıf öğrencileri veya velileri ile birlikte
 • Anasınıfı öğretmenleri
 • Çocuk gelişimi bölümü mezunları ve öğrencileri
 • İlkokul öğretmenleri
 • Psikoloji bölümü mezunları veya öğrencileri
 • PDR Bölümü mezunları veya öğrencileri
 • İlgili herkes eğitime katılabilir

Eğitim Tarihi

Eğitimimiz 23 Temmuz Cumartesi 2022 tarihinde 10.30-12.30 saat aralığında gerçekleşecektir.

Sertifikasyon

Eğitim sonunda katılımcılarımıza dernek onaylı Katılım Sertifikası verilecektir. Talep eden çocuk katılımcılarımız için ayrıca Sosyal Etkinlik Formu düzenlenmektedir.

Sertifika Örneği:

Katılım Bedeli

Bu çalışma için maliyetlendirme minimum seviyede tutulmaya çalışılmıştır. Katılım bedeli 30 TL ‘dir.

EUROPASS Kart

EUROPASS Uluslararası geçerlilik kapsamında sertifikalarınıza hem her ortamdan erişebilmek için hem de yurtdışı geçerliliğini sağlamak için eğitimden ayrı olarak sitemizden Europass kart temin edebilirsiniz.

Ayrıca eğitime ek olarak Europass kart alan katılımcılarımız, E-DEVLET + Üniversite onayının yanı sıra adreslerine kargolanacak EUROPASS CARD ile tarafımızdan aldıkları ve bundan sonra alacakları TÜM EĞİTİMLERİ Uluslararası EUROPASS onayına dahil etmiş olacaklardır.

NOT: EUROPASS CARD’ın bir sefer alınması yeterli olup sonraki tüm eğitimlerde uluslararası geçerlilik süreci işletilmiş olacaktır.

Europass Kart kapsamında yapılan başvurularda, basım işlemi başvuru alındığı andan itibaren başlatıldığı için iptal/iade yapılamamaktadır.

Eğitim Nereden Yapılacak?

Eğitimlere başvuran kişiler, açılacak olan eğitime özel Telegram grubuna davet linki ile alınacaklardır. Eğitim yayın linki, eğitimden 1 gün önce, Telegram eğitim grubundan paylaşılacaktır. Telegram grubu, sadece YÖNETİCİLERİN mesaj atabildiği grup türüdür. Kaçırılan canlı yayın bağlantıları olmasına karşın gerçekleştirilen eğitimler, kaydedilecek olup ayrıca video linki eğitim telegram grubunda paylaşılacaktır. Eğitim bitiminden 1 ila 2 ay içerisinde videolar kaldırılacaktır.

Eğitimlerin oturumları, ZOOM veya türevi bir uygulama üzerinden canlı yayın şeklinde gönderilecek gizli linke tıklama ile katılım şeklinde olacaktır.

Eğitim İçin Önemli Notlar

Eğitim başvuruları için iptal talebiniz, sipariş tarihinden itibaren 7 gün içinde talep bildirmeniz halinde işleme alınmaktadır. 7. günden sonra yapılan iptal talepleri işleme alınmamaktadır. Eğitim başladıktan sonra iptal veya iade yapılmamaktadır.

Ödeme sürecinizi tamamladıktan sonra kesin kayıt sms onayı ve bilgilendirmelerin yapılacağı Telegram grup davet linki başvurunuzu yaptıktan sonra 3-4 gün içinde gelecektir. Başvurunuzdan 3-4 geçtikten sonra herhangi bir bilgilendirme alamazsanız tarafımıza WhatsApp mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Eğitmen

Kaan Yılancıoğlu ve Bilimsel Düşünüyorum Ekibi

İstanbul’ da doğdu. İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde yükseköğrenimine başladı. Sonrasında, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyolojik Bilimler bölümünde yükseköğrenimine devam etti. Lisans eğitimi sırasında, Academy of Sciences of the Czech Republic, Yeditepe Üniversitesi, Çapa Tıp Fakültesi’nde araştırmalara katıldı. Almanya, Charité Tıp Fakültesi, Uluslararası Moleküler Tıp yüksek lisans programından kabul aldı, Sabancı Üniversitesi Moleküler Biyoloji, Genetik ve Biyomühendislik Bölümünde tam burslu olarak yüksek lisansa başladı. Kolon kanseri hücrelerinde, özgün kemoterapötik moleküllerin indüklediği apoptotik hücre sinyal yolakları üzerine yaptığı yüksek lisans tezi ile eğitiminden başarı ile mezun oldu. Doktora eğitimini Sabancı Üniversitesi’nde biyoteknoloji alanında geri dönüşümlü, sürdürülebilir enerji kaynağı üretimi için mikroorganizmaların genetik, fizyolojik ve biyoteknolojik açıdan değerlendirilmesi isimli tez ile bitirdi. Doktora eğitimi sırasında Toronto Üniversitesin’de ilaç etkileşimleri ve çoklu ilaç dirençli bakteriler üzerine çalışmalar yürüttü, bu alanda yayımlanmış bilimsel makalelerinin yanı sıra kanser biyolojisi, moleküler filogenetik ve biyoçeşitlilik alanında da yayınlanmış bilimsel çalışmaları bulunmaktadır. Doktora sonrasında, Harvard Tıp Fakültesi ve Tufts Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmalarda bulundu. Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcılığı ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevi yaptı. Halen Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Yılancıoğlu, 2020 yılında Doçent unvanını almıştır.

İyi derecede İngilizce bilen Dr. Yılancıoğlu, bilimsel çalışmalarını, adli bilimler, adli genetik, moleküler biyoloji, biyoteknoloji, farmakoloji (ilaç etkileşimleri), mikrobiyoloji (çoklu ilaç dirençli patojenik mikroorganizmalar), moleküler filogenetik, biyoçeşitlilik, kanser biyolojisi, sistem biyolojisi ve veri bilimi alanlarında sürdürmektedir.

Akademik ve bilimsel çalışmalarının yanısıra GOSB TEKNOPARK’ta kurulmuş SynVera İlaç AR-GE Medikal Biyoteknoloji şirketinin kurucu ortaklarındandır. Bu şirket bünyesinde sinerjistik ilaç kombinasyonları patent çalışmalarını sürdürmekte, medikal alanda yenilikçi ve teknoloji üretimine dayalı bilimsel çalışmalar yürütmektedir. Ayrıca yurt içi ve yurt dışı biyoteknoloji ve ilaç firmalarında danışmanlık görevlerini de sürdürmektedir.

Son yıllarda, Bilimsel Düşünüyorum projesi ile çocuklara yönelik bilimsel faaliyetler ve bilim kampları düzenlemektedir. Bu eğitimler ile çocuklara bilimsel düşünce, bilimsel yöntem, hipotez kavramı, bütünsel yaklaşım, bilimsel akılcılık ile ilgili farkındalık kazandırma ve hayata uygulama, daha da önemlisi çocukları bilim ile tanıştırma faaliyetlerini sürdürmektedir.

Önceki Eğitimlerde Bulunan Katılımcılarımızın Anket Sonuçları

Eğitimimizde katılımcılarımız, %92 oranında 5 puan üzerinden 4-5 puan arası puan vererek yüksek memnuniyetlerini bildirmişlerdir.

  Katılımcılarımızın Yorumları