Skip to main content

AFET PSİKOLOJİK DESTEK PROGRAMI

Not: Eğitimiz gerçekleşmiş ve sertifika sürecimiz tamamlanmıştır. Afet Psikolojik Destek Programı’ndan yararlanmak istiyorsanız yukarıdaki butona tıklayarak eğitimimizden yararlanabilirsiniz.

Kahramanmaraş merkezli yaşadığımız deprem ve afet dolayısıyla herkes gibi bizler de çok üzgünüz. Pek çok ruh sağlığı uzmanı iyi niyetlerle afetten etkilenen aile ve çocuklara yönelik destek vermeye gönüllü ve istekli. Elbette bu çalışmalarda da profesyonellik ve yetkinlik büyük önem arz ediyor. İyi niyetle yapılan çalışmaların faydadan ziyade zarara dönmemesi adına AFET DESTEK PROGRAMINI ücretsiz olarak ilan ediyoruz.

Bu programla amacımız öncelikle afet bölgesinde bulunan ya da afetle ilgili haberlerden etkilenen aileler ve çocuklarına yönelik psikolojik destek sağlayacak uzmanların gelişimlerini desteklemektir.

İlk etapta hızlıca belli konularda saha çalışanlarını desteklemek amacıyla başlattığımız programda alanda önde gelen uzmanlar gönüllü olarak destek veriyor. Hocalarımıza da teşekkür ediyoruz.

Neden Afet Psikolojik Destek Programına Katılmalısınız?

 • Afet durumlarına çevrenizdeki insanların psikolojik ihtiyaçlarına doğru bir şekilde yanıt verebilmek için,
 • Afet sırasında ve sonrasında bireylerin göstermiş olduğu farklı reaksiyonları anlamlandırabilmek ve bu noktada aksiyon alabilmek adına kendinizi geliştirmek için,
 • Yıkıcı hayat olayları karşısındaki farkındalığınızı artırabilmek için bu eğitim programına katılmalısınız.

Eğitim Açıklaması:

Kahramanmaraş merkezli yaşadığımız deprem ve afet dolayısıyla herkes gibi bizler de çok üzgünüz. Pek çok ruh sağlığı uzmanı iyi niyetlerle afetten etkilenen aile ve çocuklara yönelik destek vermeye gönüllü ve istekli. Elbette bu çalışmalarda da profesyonellik ve yetkinlik büyük önem arz ediyor. İyi niyetle yapılan çalışmaların faydadan ziyade zarara dönmemesi adına AFET DESTEK PROGRAMINI ücretsiz olarak ilan ediyoruz.

Eğitim Amacı:

Bu eğitim programı kapsamında amacımız öncelikle afet bölgesinde bulunan ya da afetle ilgili haberlerden etkilenen aileler ve çocuklarına yönelik psikolojik destek sağlayacak uzmanların gelişimlerini desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Eğitim İçeriği:

 • Acil Psikolojik Debriefing (Yardım edenlere psikolojik ilk yardım)
 • Mağdurlara psikolojik ilk yardım/BRIEFING eğitimleri farklı yerlerde verilmektedir. Ancak mağdurlara yardım edenlere psikolojik ilk yardım/ DEBRIEFING eğitimi ülkemizde ilk kez verilecektir. Bu konuda eğitimi ve yurtdışı deneyimi olan bir psikiyatrist uzmandan alacaksınız.
 • Arama kurtarma ekibi, sağlık çalışanları, gönüllüler ve halk dahil her türlü destek veren ve mağdurlara yardım edenlerin tükenmişliğine destek olmak, hizmetlerinin sürdürülebilir olmasında çok önemlidir. Bu eğitimle grup terapi/toplantıları ile “debriefing” yapmayı ve yardım edenlere yardım etmeyi öğreneceksiniz.
 • Bu eğitim sadece travmatik olaylardaki gönüllü çalışmalarınızda değil, yardım edenler olarak kendinize yardım boyutunda da çok katkıda bulunacak bir başlıktır.
 • Kayıp-Yas Danışmanlığı
 • Çocuk Resmi Analizi
 • Travmaya Müdahale
 • Psikolojik Sağlamlık
 • Psikolojik İlk Yardım
 • Duygu Regülasyonu

Kimler Katılabilir?

 • “Psikoloji” Bölümünden lisans ya da yüksek lisans seviyesinde mezun olanlar ile bu bölümün öğrencileri,
 • “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” Bölümünden lisans ya da yüksek lisans seviyesinde mezun olanlar ile bu bölümün öğrencileri,
 • “Sosyal Hizmet” Bölümünden lisans ya da yüksek lisans seviyesinde mezun olanlar ile bu bölümün öğrencileri,
 • “Tıp” Bölümünden lisans seviyesinde mezun olup Psikiyatri alanında uzmanlığını alanlar, 
 • “Psikiyatri Hemşiresi” olanlar ve öğrencileri bu eğitime katılabilirler. 

Eğitim Programı:

Eğitim programına kayıt yapmanız durumunda, tarafınıza SMS ile gönderilecek olan Telegram linki üzerinden eğitim grubuna katılabilir ve 1 ila 3 ay süresince, 7/24 eğitim videolarına erişim sağlayabilirsiniz. Ardından size özel ilan edilecek sınav tarihinde sınava dahil olarak sertifikanızı alabilirsiniz.

Sertifikasyon:


Eğitim programı sonunda tarafınıza özel ilan edilecek sınav tarihinde sınava katılıp başarılı olan katılımcılara Ev Okulu Derneği onaylı “Katılımcı Sertifikası” verilecektir.

NOT: Eğitim başvurusu sonrası katılımcıya özel ilan edilecek sınav tarihinde, sınava katılamayan kişiler için mazeretleri uygun görüldüğü takdirde, ilgili işlemlerin yürütülebilmesi için gerekli olan 89 TL’lik ek ödeme yapmaları durumunda, sınav katılım hakkı yeniden tanımlanacaktır. Ek ödeme mağduriyetine düşülmemesi için belirtilecek sınav tarihine dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatırız.

Sertifika Örneği;

Europass Kart

Europass kartı, uluslararası geçerlilik kapsamında sertifikalarınıza hem her ortamdan erişebilmek için hem de yurt dışı geçerliliğini sağlamak için eğitimden ayrı olarak sitemizden temin edebilirsiniz.

Not: Europass kartın bir sefer alınması yeterli olup sonraki tüm eğitimlerde uluslararası geçerlilik süreci işletilmiş olacaktır.

Europass kart kapsamında yapılan başvurularda, basım işlemi başvuru alındığı andan itibaren başlatıldığı için iptal/iade yapılamamaktadır.

Eğitim Nereden Yapılacak?


Eğitimlere başvuran kişiler, taraflarına özel olarak iletilecek olan davet linki eşliğinde eğitim Telegram grubuna alınacaklardır. Eğitimin geçmiş dönemde canlı olarak gerçekleşmiş oturum kayıtlarının linkleri, eğitim Telegram grubunda yer almaktadır.

Telegram grubu, sadece YÖNETİCİLERİN mesaj atabildiği grup türüdür. Eğitim kayıtları, 1 ila 2 ay süresince tarafınızın kullanımına açık olacak olup daha sonrasında kaldırılacaktır.

Eğitim için Önemli Notlar

Eğitim başvuruları için iptal talebiniz, sipariş tarihinden itibaren 7 gün içinde talep bildirmeniz halinde işleme alınmaktadır. 7. günden sonra yapılan iptal talepleri işleme alınmamaktadır. Eğitim başladıktan sonra iptal veya iade yapılmamaktadır.

Ödeme sürecinizi tamamladıktan sonra kesin kayıt sms onayı ve bilgilendirmelerin yapılacağı Telegram grup davet linki başvurunuzu yaptıktan sonra 3-4 gün içinde tarafınıza iletilecektir. Başvurunuzdan 3-4 gün geçtikten sonra herhangi bir bilgilendirme alamazsanız tarafımıza WhatsApp mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Katılımcılarımızın Yorumları

ÖZGEÇMİŞLER

Mehmet Fuat ULUS – Dr. Uzman Psikiyatrist

Dr. Ulus İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1968 yılında mezun olmuştur. İki senelik askerlik görevini tamamladıktan sonra 1971 yılında ABD’ye yerleşmiştir. ABD’de dört senelik Psikiyatrik eğitimini tamamlamış ve yeterlilik Sınavı’nı  geçerek Amerikan Psikiyatri Diplomatı ünvanını almıştır.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Ulus, ABD’nde 1971 ve 1974 yıllarında Anabilim Psikiyatri Uzmanlık Programından sonra Transaksiyonel Analiz (TA) Ekolü Psikoterapi Eğitimini de tamamlayarak  kariyerini TA ekolünde psikoterapi alanında  geliştirmiştir.

Davranış Bilimleri yaklaşımı Transaksiyonel Analiz – TA olan Dr. Ulus, 7.Sanat sinemaya olan tutkusunu kariyeriyle birleştirmiş ve  sinemayı eğitimde, toplumda, medyada ve hastalarıyla olan tanım, tedavi ve takipte bir yardımcı danışman, yardımcı terapist  olarak elli senelik bir zaman aşımında kullanmıştır.

Sinematerapi  alanında Sineterapi Ekolünü geliştirmiştir. Sineterapi  Ekolü ile filmleri ve kliplerini, “Yardımcı terapist” olarak değişik konumlardaki danışanlarının tanım-terapi-takip safhalarında kullanılmasını sergilemektedir. Sinema terapi – SineTerapi ekolünde  kendi geliştirdiği 4 ayrı modelini (Panorama, projektif ve introjektif Psikodrama, Rorschach ve Agatha-Christie) dekatlarca başarılı bir şekilde uygulamıştır. 

Dr. Ulus, SineTerapi dinamiğini derlediği bir çok çalışma atölyelerinde, yayınladığı kitaplarda ve söyleşilerde sergilemiştir. 

51 yıllık terapi  deneyimlerini Sineterapi ve TA eğitim  atölyeleri ile paylaşmaktadır.

Kırk yedi senelik evliliği, iki yetişkin kızı ve bir torunu bulunmaktadır.

ABD ‘de yaşamaktadır.

Armağan KÖSEOĞLU – Dç. Dr.

Doç Dr. Armağan KÖSEOĞLU, İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim üyesidir. Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamlamıştır.

Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programlarında verdiği dersler arasında; Psikolojik Testler,
Resimleriyle Çocuk, Rehberlik, Test Dışı Teknikler, Meslek Etiği ve Yasal Konular, Kuramdan
Uygulamaya Grup Rehberliği Etkinlikleri, Aile Eğitimi: Kuram ve Uygulama ve Çocuk Suçluluğu
bulunmaktadır.

Yas Danışmanlığı, Aile içi ilişkiler, Ebeveyn tutumları, Sorun Çözme Eğitimi, Grup Rehberliği etkinliklerinin düzenlenmesi, Aile ve Öğretmen Eğitimi konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

İrem Bengü AKSEKİLİ – Uzman Psikolog

Eğitim

2014 – 2015 : İstanbul Üniversitesi, Aile danışmanlığı ve Sertifika Programı, İstanbul     

Aile Danışmanı, 450 Saat Örgün Öğretim & Süpervizyon

2013 – 2015 : İstanbul Ticaret Üniversitesi (Yüksek Lisans), Uygulamalı Psikoloji, İstanbul                                       

Uzman Psikolog

Bitirme tezi: Evlilikte Geleneksel ve Modern, Davranışlar ve Mutluluk Arasındaki İlişki

2007 – 2012 : Koç Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi (Lisans), Psikoloji, İstanbul      

Psikolog

Deneyimler

2019- ∞ : Mozaik Psikoloji, Bahçeşehir                   

Kurucu, Uzman Psikolog, Aile Danışmanı

2016- ∞ : Biruni Üniversitesi, Zeytinburnu     

Yarı Zamanlı Eğitmen

2016 – 2021 : İstanbul Aydın Üniversitesi SEM, Küçükçekmece

Yarı Zamanlı Eğitmen

2015 – 2019 : Bilfen Eğitim Kurumları, Bahçeşehir

Uzman Okul Psikoloğu

2014 – 2019 : Psikologos Danışmanlık Merkezi

Uzman Psikolog, Psiko-onkolog

2012– 2013 : Acıbadem Hastanesi, Maslak 

Psikolog

2011 – 2014 : Koç Üniversitesi, Bilişsel Psikoloji Laboratuarı, İstanbul

Araştırma & Proje Asistanı

Uzmanlaşılan Alanlar & Destekleyici Eğitimler
 • Şema Terapi (Yetişkin) – Dr. Alp Karaosmanoğlu, (Temel Teknikler I – II, Şema Terapinin Borderline & Narsistik Kişilik Bozukluklarında Uygulanması)
 • Şema Terapi (Çocuk- Ergen) – Dr. Christof Loose, Alp Karaosmanoğlu, (Şema Stratejileri, Mod-odaklı Oyun Terapisi, Ebeveyn Modu Gruplaşmaları, Şemaları ve Mod Çalışmasında Pratik Uygulamalar)
 • Gottman Çift Terapisi Eğitimi – Psikoloji İstanbul, Gottman Institute (I. Düzey)
 • Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) – İstanbul Ticaret üniversitesi, Dr. Berk Murat Ergün
 • Oyun & Masal Terapisi – Başkent Üniversitesi (Çocuk & Ergen)
 • Psiko-Onkoloji Eğitimi  İstanbul Psikoloji Enstitüsü (Kanser Hastaları & Yakınları)
 • Çözüm Odaklı Terapi & Çocuk-Ergen BDT – Apamer Aktüel Psikoloji Merkezi, Dr. Nevin Dölek
 • CAS Test Eğitimi (Cognitive Assessment System) – İstanbul Üniversitesi, (Bilişsel Değerlendirme 5-17)
 • Sanat Terapisi – İstanbul Üniversitesi, Intermodal- Dışavurumcu Sanat Terapisi
 • Nöropsikolojik testler (Teori ve Uygulama) – İstanbul Ticaret üniversitesi, Prof. Dr. Öget Öktem Tanör
 • Projektif Testler Eğitimi – Apamer Aktüel Psikoloji Merkezi
 • Bilişsel Davranışçı Terapi – I. Düzey, POEM Psikoloji, Hakan Türkçapar
 • Bilişsel Davranışçı Terapi – II. Düzey, Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği
Verdiği Eğitimler
 • Sanat Terapisi
 • Oyun Terapisi
 • Masal Terapisi
 • Enneagram Eğitimi
 • Çözüm Odaklı Terapi
 • Bilişsel Davranışçı Oyun Terapisi
 • Bilişsel Davranışçı Terapi, Çocuk & Ergen
 • Cinsel istismar, Tanı & Müdahale & Teknikler
 • Aile Danışmanlığı, (Bilişsel Davranışçı Aile Terapisi, Çözüm Odaklı Aile Terapisi, Naratif Terapi + )
Gönüllü Aktiviteler

GETEM, KAÇUV, KU Gönüllüleri, Koç Üniversitesi Psikoloji Kulübü

Yetenekler

Diller  :             İngilizce

Bilgisayar  :         MS Office Programları/Word-Excel-Powerpoint (ileri seviye), SPSS (orta seviye)

ANOVA (orta seviye), QUALTRICS (orta seviye)

Pınar HOCAOĞLU – Uzman Psikolog

Eğitim

 • 2013 – 2015 :  İstanbul Ticaret Üniversitesi (Yüksek Lisans) Uygulamalı Psikoloji Bölümü, (Tezsiz) Birey, Çocuk ve Ergen psikolojisi, davranış bozuklukları tanı, tedavi ve yaklaşımları Bitirme Projesi ‘Ortaokul dönemi çocuğa sahip ebeveynlerin benlik belirginliği ile çocuklardaki davranış problemleri (psikopatoloji) arasındaki ilişkinin incelenmesi

Uzmanlaşılan Alanlar ve Destekleyici Eğitimler

 • Bilişsel Davranışçı Terapi – Dr. Berk Murat Ergün
 • Bilişsel Nöropsikoloji – Prof. Öget Öktem Tanör
 • Bilişsel Süreçlerde Bilgi İşleme – Prof. Dr. Gökhan Malkoç
 • Bilişsel-Davranışsal Terapilerin Öğrenme Temeli – Prof.Dr.Falih Köksal
 • Davranış Bozuklukları – Prof. Timuçin Oral
 • 2014 – 2015 : İstanbul Üniversitesi Aile Danışmanlığı Sertifika Programı
 • 2007 – 2012 : İstanbul Bilgi Universitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Psikoloji, Istanbul         
 • Psikoloji bölümü / 2012 Haziran mezun / Ortalama 3.71/ 4.00

Aldığı ilgili dersler

 • Abnormal Psychology, Clinical Psychology, Developmental Psychology, Children’s Abstract Thinking, Personality Psychology, Learning & Cognitive Psychology, Cultural Psychology, Developmental Psychopathology, Evolutionary Psychology, Adolescence Psychology, Child Psychology
 • 2003 – 2007 : Fahrettin Kerim Gökay Anadolu Lisesi / İstanbul Eşit ağırlık 4.85/5.00

Deneyimler

 • 2019 : Uzman Psikolog, Mozaik Aile ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi
 • 2016-2019 : Uzman Psikolog, Biruni Üniversite Hastanesi, Florya
 • Uzman Psikolog/ Eğitimci, Biruni Üniversitesi, SEM, Topkapı
 • Uzman Psikolog/Eğitimci, 2015 – 2019 : İstanbul Aydın Üniversitesi, SEM, Florya  
 • Uzman Psikolog, 2014 – 2015 : Psikolium & Psikologos Danışmanlık Merkezi, Bakırköy     
 • Psikolog, 2012 – 2015 : Özel Esma Anaokulu                  
 • Psikiyatr Asistanı 2011 – 2012 : PANDOST Panik Atak ve Anksiyete Dostları Derneği/ Performans                     
 • Psikiyatri, İstanbul, TÜRKİYE
 •  2009 – 2010 : Görevli öğrenci, Bilgi University, Student Office, İstanbul TÜRKİYE     

Gönüllü Aktiviteler

2015 – 2019 : İnsev – İnsan Sağlığı ve Eğitimi Vakfı
 • Uzman Psikolog olarak sosyoekonomik düzeyi düşük bireylere, çocuklara ve ailelere psikolojik destek sağlama
 • Psiko- eğitim çalışmaları
 • Kalkınma ajansı destekli Limon Ağacı Çocuk Danışma Merkezi psikoloji departmanı yönetim liderliği
  İstanbul Aile Danışmanları Derneği
 • Yönetim Kurulu üyesi
 • Eğitimci

Gönüllü Destek Projesi

 • Eyüp Çocuk Esirgeme Kurumu : Ortaokul Öğrencilerin Davranış Problemleri
 • Kanser Hastası Çocuklarla Çalışma
 • İstanbul Çapa Tıp Fakültesi   
 • Çocukların refakatçılarına psikolojik destek sağlama
 • Kayıpla başa çıkma çalışmaları
 • Psikotik Bozukluklar Gözlemi,
 • Çapa Tıp Fakültesi – Prof.Dr. Vehbi Alp ÜÇOK 

Yetenekler

Diller

 • İngilizce (ileri seviye)
 • Japonca (Pratik Japonca)
 • Bulgarca (başlangıç düzeyi)

Bilgisayar      

 • MS Office Programları
 • Word-Excel-Power point (İleri seviye),
 • SPSS ( ileri seviye)

 Test Eğitimleri  

 • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
 • Frostig, K-BİT, Bir adam çiz, Gessell,
 • Wais Yetişkin Zeka Ölçeği
 • Wiscr Çocuk Zeka Ölçeği
 • Stanford Binet Zeka Testi
 • MMPI Minesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri
 • Nöropsikolojik Testler
 • Öktem SBTS, Boston Naming Test, Stroop Test, Şekil Kopyalama Test,  Luria Testi
 • Yüz Tanıma Testi, Çizgi Yönü Belirleme Testi , K, A, S, Mental Kontrol Testleri
 • Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT-CBT) – İstanbul Ticaret üniversitesi- Dr. Berk Murat Ergün
 • Bilişsel Davranışçı Terapi Klinik Uygulamalar – Pandost Derneği – Dr. Muzaffer Uyar
 • Şema Terapi ( Temel Teknikler 1-2, Şema Terapinin Borderline & Narsistik Kişilik Bozukluklarında Uygulanması ) – Dr. Alp Karaosmanoğlu
 • Aile Danışmanlığı – İstanbul Üniversitesi – Supervisor Funda Baysal, Psikoterapist.
 • Nöropsikolojik testler (Teori ve Uygulama) – İstanbul Ticaret üniversitesi – Dr. Pınar Uysal, Prof.Dr. Öget Öktem Tanör
 • EMDR Terapi – Davranış Bilimleri Enstitüsü – Uzm. Psk. Emre Konuk
 • Çocuklarla Oyun Terapisi ve EMDR – Reyhana Meer-Seedat, Ph.D
 • Deneyimsel Oyun Terapisi 1. Düzey Eğitimi – Nilüfer Devecigil
 • EMDR ile Anksiyete ve Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi – Robin Shapiro

Abdullah ALPASLAN – Klinik Psikolog – Psikoterapist

2004 yılından beri çeşitli kurumlarda klinik psikolog/psikoterapist olarak çalışmaktadır. Alanında uzman kişilerden psikoterapi teknikleri ile ilgili birçok eğitim alan Abdullah ALPASLAN; psikoterapi çalışmalarında, danışanlarının ihtiyaçlarına göre müdahale ve tedavi seçeneği sunan bütüncül bir yaklaşımı savunmaktadır. Bu bütüncül bakış açısı; danışanın yüzeydeki sorunlarına olduğu kadar, bu sorunların temeli olan ana sorunlar üzerine odaklamaktadır.  Bu nedenle de tek bir terapi yöntemini değil; hastayı çok yönlü tanımayı gerektiren ve çeşitli müdahale seçenekleri sunan farklı yöntem ve teknikleri bir arada kullanmaktadır. 13 yıllık mesleki tecrübesi ve kendini geliştirmeye yönelik aldığı eğitimlerle oluşturduğu bütüncül yaklaşım kişiye özgü bir psikoterapi anlayışı sunar. ALPASLAN;  ilişkisel psikoterapi, aktarım odaklı terapi, Masterson terapisi, hipnoterapi, kendilik psikolojisi, nesne ilişkileri, ego psikolojisi, bilişsel-davranışçı terapi, duygu odaklı terapi, EMDR terapisi gibi birbirini tamamlayan terapi yöntem ve tekniklerini hastanın ihtiyaçlarına göre kullanır.  

Ulusal ve uluslararası birçok kongre ve bilimsel toplantıya katılan Abdullah ALPASLAN; 2017 yılında SEPI (Uluslararası Entegratif Psikoterapiler Topluluğu) tarafından ABD’nin Denver şehrinde düzenlenen kongrede ‘Hücum Terapi’ konulu sözlü sunum gerçekleştirmiştir. Yine 2017 yılında Kanada’nın Toronto şehrinde SPR (Psikoterapiler Topluluğu) tarafından düzenlenen kongrede poster sunumu ile yer almıştır. Travmalar (kayıp, ayrılık), anksiyete bozuklukları (panik atak, fobiler, okb), kişilik bozuklukları (borderline, narsisistik, şizoid kişilik bozuklukları) depresyon, ergenlik bunalımlarıcinsel kimlik seçimi,   gibi alanlarda problem yaşayan kişilere yönelik psikoterapi çalışmalarını İstanbul’da devam ettirmektedir.