Yağmurlu Bir Günde Çocuklarınızla Yapabileceğiniz En İyi 10 Etkinlik

Kötü hava ailenizin evde kapalı kalmasına sebep oluyorsa, endişelenmeyin. Çocuklar için en sevdiğim yağmurlu gün aktivitelerimi, sizler için derledim. Eğer siz de benim gibi iseniz, evde iki küçük çocuk ile, yağmurlu bir gün sizi bir kuyruklu yıldıza göndermek için yeterlidir. Oyun alanı yok. Park yok. Bisiklet sürmek yok.

Peki ben tüm gün ne yapacağım?

İşte size birbirinden keyifli yağmurlu gün etkinlikleri…

1- AİLE FİLM GÜNÜ (YA DA GECE)

Çocuklarınızla, bir battaniyeyle ve bir aile filmi gecesi için atıştırmalıklarla dolu bir sehpaya sarılmadan daha iyi olan nedir?

Çocuklarım, gürültülü yiyecek yemeyi ve tam uzunlukta bir film izlemeyi çok seviyor.

Bir sonraki yağmurlu günde ya da gecede, aile odasını kendi kişisel tiyatronuza çevirin. Bütün ailenin seveceği bir film bulun, yerleşin ve gösterinin tadını çıkarın!

2- AİLE OYUN GÜNÜ

Ailenizin zamanını ekrana harcadıysanız klasik bir tahta oyunu deneyin. Monopoly’de gayrimenkulün peşinde koşuyor ya da Candy Land’deki cazip ikramlara direniyor olsanız da masa  oyunları oynamak, evinizde keyifli bir gün geçirmenin harika bir yoludur.

3- BİR BATTANİYEDEN KALE YAPMA

İnanın bana, tüm oyuncaklar bir battaniyeden kalenin içinde olduğunda, daha çekicidir. Bir sonraki yağmurlu gün geldiğinde, çocuklarınızın aile odasında kendi süper-kalelerini inşa etmelerine yardım edin.

Çocuklar saatlerce boyama ya da aksiyon figürleri ile oynamakla meşgul olacaklardır. Özellikle eski oyuncakların battaniyenin çatısı altında yeni bir yaşam sürmesi gerçekleşecektir.

4- YAĞMUR ÇUBUĞU YAPMA

Eğer kendinizi hünerli hissediyorsanız, bir kağıt havlu tüpü, boya kalemi, alüminyum folyo, maskeleme bandı, kuru pirinç ve uzun bir boru temizleyicisini bir araya getirin.

Çocuğunuzun kağıt havlu tüpünü renklendirmesini ve dekore etmesini sağlayın. Ardından, folyoyu maskeleme bandıyla bir uca sabitleyin. Boru temizleyiciyi sarın ve pirinci ile birlikte tüpe takın. Tüpün diğer ucunu teneke ve bant ile sabitleyin. Çocuğunuzun yağmur çubuğu şimdi rahatlatıcı bir yağmur sesi çıkarmaya hazır!

5- KÖPEĞİNİZLE ÇÖPÇÜ AVI OYUNU

Ailenizde tüylü bir arkadaşınız varsa, onu yağmurlu gün maceralarınıza dahil edin. Köpek dostu olan yerlerde köpeğin ödüllerini saklayın ve O’nun tüm gizli ganimetlerini ortaya çıkarıp çıkarmayacağını görün. Bir sonraki yağmurlu gün çöpçü avında rekorunu yenip geçemeyeceğine bakın.

6- BİRLİKTE YEMEK PİŞİRMEK

Çocuklar içeride sıkışıp kaldıkça, neden bir araya gelerek bir favori aile tarifi yapmıyorlar? Onlara görev ve sorumluluklar vererek birlikte eğlenceli bir yemek yapın.

Benim en büyük çocuğum bitki ve baharatları yemeğe serperken, en küçük çocuğum da onları karıştırmaya bayılır.( tabi benim gözetimim altında)

Çocuklarınıza kendilerini, sadece önemli ve yararlı hissettirmekle kalmayacak, aynı zamanda bir şeyler yapımında yardımcı oldukları için kendileri ile gurur duyacaklardır.

Ayrıca, hafta boyunca yemeğiniz hazır olmuş olur!

7- SAKLAMBAÇ OYNAYIN

Evet, bunun basit bir oyun olduğunu biliyorum, ama küçük çocuklar bu oyuna bayılırlar. Bütün evi kullanın ve oyunun kurallarını üreticiliğinizi kullanarak değiştirin.

Mesela, çocuklar 10’a kadar saymak yerine alfabeyi ezbere okumalılar. Çocuklarınızı bulmak çok zor olmayacak. Benim çocuğum genellikle ben odaya girer girmez saklandığı yerden fırlar.

(Birazcık abartıyla sanki saklandığı yerden bulmanın imkansızmış gibi davranın.)

8- DANS PARTİSİ YAPIN

Çocuklarınızın sonsuz gibi görünen enerjilerini, biraz yüksek sesli müzik ile serbest bırakmalarına yardım edin. Evin etrafında dans etmek, hapsedilen enerjiyi yakmanıza ve  biraz egzersiz yapmanıza yardımcı olacaktır.

Uzmandan tüyo: Elbette, bunu çocuk şarkılarıyla yapabilirsiniz, ama pop ve dans şarkılarını da deneyin (sözleri uygun olanlar).Benim çocuklarım her türlü müziği sever  ve bazen daha ağır olanlar daha iyi olabiliyor!

9- İYİ BİR KİTAP OKUYUN

En sevdiği kitapla bir battaniyeye sarılın ve birlikte okuyun – ya da Harry Potter veya Narnia Günlükleri gibi bir seriyi başlatın. Okumaya devam edin ya da onun odaklanmasını ve ilgisini korumak için, onun okumasını sağlayın ve dinleyin.

10- SESSİZ SİNEMA OYNAYIN

Jimmy Fallon sessiz sinema oyununu yeniden tasarladı. Eğlenmenin harika bir yolu da şaşkın hareketlerinize gülmektir. Eğer nasıl oynandığını bilmiyorsan, kuralları öğren.

Çeviri: Hafize Betül EREN

Kaynak: https://www.familyeducation.com/fun/indoor-activities/top-10-rainy-day-activities

Ev Okulu Derneği Ortabayır mahallesi şair çelebi sokak  Gürtaş iş merkezi no :1 kat :1 D :2 Levent /İstanbul bilgi@evokulu.org Gsm : 0537 430 43 02