Skip to main content

WISC-R Eğitim Programı

WISC-R Wechsler Çocuklar İçin Zekâ Ölçeği Programı EV OKULU APP Abonelerine 3998 TL yerine 1999 TL sunulmaktadır.

Ev okulu App abonesi olmak için Appstore indirme linki:https://apps.apple.com/tr/app/ev-okulu-app/id6478512351?l=tr
Ev okulu App abonesi olmak için Playstore indirme linki:https://play.google.com/store/apps/details?id=org.evokulu.app&pcampaignid=web_share
Ev okulu App Bilgilendirme Videosunu izlemek için tıklayınız : https://youtu.be/qhIrW13ZLi0

Ev Okulu Derneği PDR ve Psikoloji bölümünden gençlerin Ev Rehberi sıfatıyla ailelere evlerde ve online platformda destek vermelerini destekleyen bu alan çalışanlarına yeni bir istihdam kapısı ve ihtiyaç oluşturmuş öncü bir STK’dır.

Çocukların erken dönemde keşfedilmesi ya da olası problemlerin erken dönemde fark edilmesi dernek olarak önemle üzerinde durduğumuz bir konudur. Bu amaç doğrultusunda yüksek memnuniyet bildirilen WISC-R Eğitimizi, online olarak yeniden gerçekleştiriyoruz.

Neden WISC-R Eğitimi Almalısınız?

 • WISC-R (Wechsler Intelligence Scale for Children-Revised), çocukların zeka düzeyini değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan bir testtir.
 • WISC-R eğitimi, bu testin uygulanması ve yorumlanması konusunda profesyonel bir eğitim sunmaktadır.
 • WISC-R standartlarını ve prosedürlerini öğrenebilecek ve uygulamanızda bu standartlar üzerinden ilerleyebileceksiniz.
 • Çocuklarda zeka düzeyindeki farklılıkları tespit edebileceksiniz.
 • Çocuklarda olası gelişimsel veya öğrenme güçlüklerini belirleyebilecek ve erken destek sağlamak için bir temel oluşturabileceksiniz.

Eğitim Amacı

Eğitime katılanlara Wechsler Çocuklar İçin Zekâ Ölçeği’ni uygulama, puanlanma, yorumlama, değerlendirme ve raporlama ile öğretmen ve ailelere önerilerde bulunabilme konularında yeterlik ve yetkinlik kazandırmak.

Eğitim Açıklaması

Wechsler Çocuklar İçin Zekâ Ölçeği (WISC-R) Türkiye’de standardizasyonu, geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmış önemli ayrıntılı zekâ ölçüm araçlarındandır ve yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Geniş bir uygulama yaş aralığına sahiptir. 6-16 yaş arasında olan çocuklara uygulanır ve bu yaş grubundaki çocukların bilişsel yapılarını değerlendirmemizi sağlar.

6 test sözel ve 6 test performans olmak üzere toplam 12 alt testten oluşmaktadır. WISC-R Test çalışması ile bireyin “sözel bölüm”, “performans bölüm” ve “genel toplam” olmak üzere üç alanda değerlendirmesi yapılabilmektedir.

Bu sayede çocukların öğrenme şekilleri, baskın olan beceri alanları, zihinsel olgunluk seviyeleri ile dikkat gelişimleri hakkında oldukça kıymetli veriler elde edilir. Özellikle öğrenmede zorlanan çocukların eğitim planlamalarını yaparken bu veriler önemli yer tutar.

Bu eğitime katılanlar çocuklar ile çalışırken objektif ve bilimsel veriler ışığında değerlendirme yapabilecekleri güçlü bir ölçeğin uygulayıcısı olma ayrıcalığına sahip olacaklardır.

Bu eğitimi tamamlayarak uygulayıcı belgelerini alanlar çalıştıkları çocukların bilişsel yapılarını ayrıntılı olarak değerlendirebilecek, ayrıntılı analiz yaparak onu yakından tanıyarak yaptıkları çalışmaları şekillendirebilecekler.  

Eğitim İçeriğinde Neler Var?

 • Ölçme araçlarının uygulama standartları, kuralları, sınıflanması ve kullanım alanları
 • Wechsler Çocuklar İçin Zekâ Ölçeği (WISC-R)
  • Tanımı ve Tarihçesi
  • Uygulama Kuralları
  • WISC-R ’ı oluşturan alt testlerin anlatımı:
   • Genel Bilgi
   • Resim Tamamlama
   • Benzerlik
   • Resim Düzenleme
   • Aritmetik
   • Küplerle Desen
   • Sözcük dağarcığı
   • Parça Birleştirme
   • Yargılama
   • Şifre
   • Sayı Dizisi
   • Labirentler

Bu alt testlerin her birinin tanıtımı, ölçtüğü beceriler, uygulama şekli ve kuralları, puanlanması yorum ve değerlendirmesi ile raporlanması anlatılacaktır. Anlatım ders kayıtları üzerinden olacak ve zengin görsel içerikler, sunumlar ve örnek uygulamalar ile desteklenecektir. Ayrıca ölçülen becerilerin geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunulacaktır. 

 • Testin Puanlanması (Sözel Puan, Performans Puan, Toplam Puan)
 • Yorum ve Değerlendirmesi
 • Raporlanması

Kimler Katılabilir?

“Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” ve “Psikoloji” bölümlerinden lisans ya da yüksek lisans seviyesinde mezun olanlar ile bu bölümlerin son sınıf öğrencileri.

Eğitim Programı:

Eğitim programı, 22 Haziran-25 Temmuz 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

 • 22 Haziran 2024 Cumartesi: Canlı yayın 20.00
 • 24 Haziran 2024 Pazartesi: Ölçme araçlarının uygulama standartları, kuralları, sınıflanması ve kullanım alanları
 • 26 Haziran 2024 Çarşamba: Genel Bilgi, Resim Tamamlama
 • 28 Haziran 2024 Cuma: Benzerlik
 • 30 Haziran 2024 Pazar: Resim Düzenleme
 • 2 Temmuz 2024 Salı: Aritmetik
 • 4 Temmuz 2024 Perşembe: Küplerle Desen
 • 6 Temmuz 2024 Cumartesi: Sözcük Dağarcığı
 • 8 Temmuz 2024 Pazartesi: Parça Birleştirme
 • 10 Temmuz 2024 Çarşamba: Yargılama, Şifre
 • 12 Temmuz 2024 Cuma: Sayı Dizisi, Labirentler
 • 14 Temmuz 2024 Pazar: Puanlama
 • 16 Temmuz 2024 Salı: Yorum ve Değerlendirme
 • 18 Temmuz 2024 Perşembe: Raporlama
 • 25 Temmuz 2024 Perşembe: Canlı Yayın 20.00

Sertifikasyon

Eğitim sonunda yapılacak sınavda hak kazanan ve gerekli uygulamaları yapan katılımcılara e-devlet, üniversite ve dernek onaylı “Uygulayıcı Sertifikası” verilecektir.

NOT: e-Devlet onayı için gerekli sınav tarihinde sınava katılamayan kişiler için mazeretleri uygun görüldüğü takdirde, e-Devlet görünürlüğe sistem kredi ödemesi için gerekli olan 89 TL ek ödeme yapmaları şartıyla katılımcılar, kaçırılan sınava alınacaklardır. Bu yüzden belirtilecek sınav tarihine dikkat edilmesini, ek ödeme mağduriyetine düşülmemesini hatırlatırız.

WISC-R Test Eğitiminden Uygulayıcı belgesi alarak bu testin uygulayıcısı olmak için sınav başarısına ek olarak 1 uygulama yapmanız beklenmektedir. Bu uygulama video kaydına alınacaktır.

Katılımcılar 1 Kasım 2024 tarihine kadar uygulamaların video kısmını daha sonra duyurulacak mail adresine göndermeleri, yapılan uygulamanın uygulama formu ve raporunun dernek tarafından duyurulan sisteme yüklenmesi durumunda “Uygulayıcı Sertifikası” alabileceklerdir.

Uygulama için çocuk bulmanız konusunda Ev Okulu Derneği sosyal medya kanalları üzerinden duyuru yapmanız konusunda destek verecektir. Bu konuda garanti vermemekle beraber bu ilanımıza yönelik çok sayıda ebeveynin talep iletilebileceğini öngörmekteyiz.

Eğitim sonunda Ev Okulu Derneği onaylı belgeler verilecektir. Ev Okulu Derneği eğitim alanında pek çok kurumun akredite olarak tanımladığı, bugüne kadar kamu ve özel sektörle iş birliği halinde projeler geliştirmiş bir STK dır. Dernek başkanı Psikolojik Danışman M. Hilmi EREN aynı zamanda MEB Beşiktaş RAM Müdürü, Dernek Genel Müdürü Psikolog Buse FİDAN dır. Prof. Dr. Doğan CÜCELOĞLU hocamız onursal başkan sıfatıyla tanımladığımız, fikir alışverişinde bulunduğumuz öncü bir büyüğümüzdür.

Sertifika Örnekleri

Materyaller

 1. Uygulama ve Puanlama El Kitabı (Dijital baskı olup, A5 boyutunda tel ciltli)
 2. Kâğıt Formu (3 adet)
 3. Labirentler ve Şifre Çalışma Kağıdı (3 adet)
 4. Taşıma Çantası
 5. Aritmetik Problemleri, Resim Tamamlama ve Küplerle Desen Kitabı (Dijital baskı olup, tel ciltli)
 6. Aritmetik Boş ve Ağaç Kartı (Dijital baskı, mat selefonlu mukavva sıvamalı)
 7. 9 adet manual boyalı kırmızı – beyaz renkli ahşap küpler
 8. Resim Düzenleme Seti (Dijital baskı, mat selefonlu mukavva sıvamalı)
 9. Parça Birleştirme Kartı (Dijital baskı, mat selefonlu mukavva sıvamalı)
 10. Parça Birleştirme Seti (Örnek Elma, Kız Çocuk,
 11. At, Araba, Yüz) – Dijital baskı, mat selefonlu mukavva sıvamalı

EUROPASS Kart

EUROPASS Uluslararası geçerlilik kapsamında sertifikalarınıza hem her ortamdan erişebilmek için hem de yurtdışı geçerliliğini sağlamak için eğitimden ayrı olarak sitemizden Europass kart temin edebilirsiniz.

Ayrıca eğitime ek olarak Europass kart alan katılımcılarımız,  E-Devlet + Üniversite onayının yanı sıra tarafımızdan aldıkları ve bundan sonra alacakları TÜM EĞİTİMLERİ Uluslararası EUROPASS onayına dahil etmiş olacaklardır.

NOT: EUROPASS CARD’ın bir sefer alınması yeterli olup sonraki tüm eğitimlerde uluslararası geçerlilik süreci işletilmiş olacaktır.

Europass Kart kapsamında yapılan başvurularda, basım işlemi başvuru alındığı andan itibaren başlatıldığı için iptal/iade yapılamamaktadır.

Eğitim Nereden Yapılacak?

Eğitimlere başvuran kişiler, açılacak olan eğitime özel Telegram grubuna davet linki ile alınacaklardır. Eğitim canlı yayın linkleri, eğitimden 1 gün önce, Telegram eğitim grubundan paylaşılacaktır. Eğitim kayıt linkleri telegram grubundan günlük olarak iletilecektir. Telegram grubu, sadece YÖNETİCİLERİN mesaj atabildiği grup türüdür. Kaçırılan canlı yayın bağlantıları olmasına karşın gerçekleştirilen eğitimler, kaydedilecek olup ayrıca video linki eğitim telegram grubunda paylaşılacaktır. Eğitim bitiminden 1 ila 2 ay içerisinde videolar kaldırılacaktır.

Eğitim İçin Önemli Notlar:

Eğitim başvuruları için iptal talebiniz, sipariş tarihinden itibaren 7 gün içinde talep bildirmeniz halinde işleme alınmaktadır. 7. günden sonra yapılan iptal talepleri işleme alınmamaktadır. Eğitim başladıktan sonra iptal veya iade yapılmamaktadır.

Ödeme sürecinizi tamamladıktan sonra kesin kayıt sms onayı ve bilgilendirmelerin yapılacağı Telegram grup davet linki başvurunuzu yaptıktan sonra 3-4 gün içinde gelecektir. Başvurunuzdan 3-4 geçtikten sonra herhangi bir bilgilendirme alamazsanız tarafımıza WhatsApp mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Önceki Eğitimlerde Bulunan Katılımcıların Anket Sonuçları

Eğitimimizde katılımcılarımız, %96 oranında 5 puan üzerinden 4-5 puan arası puan vererek yüksek memnuniyetlerini bildirmişlerdir.

  Katılımcılarımızın Yorumları

  Eğitmen

  Psikolojik Danışman Osman ERKAN

  Eğitim aynı zamanda Ev Okulu Derneği üyesi ve gönüllülerinden Psikolojik Danışman Osman ERKAN tarafından verilmektedir. Hocamız 10 yılı aşkın süredir RAM’larda görev yapmanın yanı sıra üniversitelerin Sürekli Eğitim Merkezlerinde (SEM) ve pek çok STK ve kurumda ilgili eğitimi vermeye devam etmektedir.