Skip to main content

Uygulamalar

Gelişen teknolojiye bağlı olarak yeni nesil çocukların oyun ve eğlence anlayışları da değişerek gelişiyor. Televizyona bağımlı, sıkıcı eski hayatların yerini artık bilgiye ve eğlenceye dayalı meraklı bir kuşak alıyor. Çocuklar, tıpkı yetişkinler gibi mobil cihazlar üzerinden bilgiye ulaşmayı, eğlenceli vakit geçirmeyi tercih ediyor. Bazı mobil uygulamalar da bu anlamda onların isteklerine cevap verecek, hem eğitici hem de öğretici nitelikleriyle eğlenirken öğrenmeyi vadediyor. Dolayısıyla, ebeveynler de gönül rahatlığıyla mobil uygulamaların, çocukların eğitiminde pay sahibi olmasına izin veriyorlar.

Mobil dünya bilginin, eğitimin ve eğlencenin, çocukların ebeveynleriyle gittiği her yere taşınması gibi bir avantajı da beraberinde getiriyor. Bu, kuşkusuz ki herkes için oldukça sevindirici. Gerçek dünyadan kopmak ve fiziksel oyunları göz ardı etmek elbette söz konusu değil. Ancak, bilgi toplumu için hazırlanan ve yetişmekte olan çocuklar için teknolojiyi yakalamak ve teknolojiden yararlanarak eğitime devam etmek de kaçınılmaz görünüyor. Üstelik bu tam bir eğlence vadediyorsa, neden olmasın?

Abc Wow!

Hem iOS hem de Android uygulama mağazalarında bulunan Abc WOW!, çocukların İngilizcelerini geliştirmeleri için hazırlanmış bir uygulama. Uygulamada, İngilizce kelimelere şirin grafikler eşlik ediyor. Böylece çocuklar eğlenirken kelime bilgilerini geliştirme fırsatı bulabiliyor. Özellikle grafikleriyle çocukların ilgisini çekecek bu uygulama, yabancı dil eğitimi açısından oldukça faydalı.

TRT Elif’in Düşleri

TRT Çocuk’un sevilen çizgi dizilerinden Elif’in Düşlerinden Elif, dedesine yardım etmek için, marketin meyve-sebze tezgahını işletiyor. Çocuklar, Elif’le birlikte sağlıklı yiyecekleri, yiyeceklerin besin değerlerini ve neye yaradıklarını öğreniyor.

Genç Matematik Kralı

6 yaş ve üzeri çocuklara uygundur ve matematiği kolay ve esin verici bir biçimde tanıtır. Eğitici gücü, merak uyandırmasında ve matematiği eğlenceli bir bağlama yerleştirmesinde yatıyor. Oyuncular, kendi başlarına düşünmeye ve birçok alanda problem çözerek matematik kavramlarını farklı açılardan görmeye teşvik ediliyor.

TRT Bulmaca Kulesi

Can ve arkadaşlarını bulmak için bilime ihtiyaçları var. Bulmaca Kulesi’nden çıkarken bilimin temel ilkeleri onlara yardımcı olacak. Suyun kaldırma kuvveti, ağırlık merkezi, yer çekimi veya basit makine mantığı… Kuleden çıkış için biraz bilime, biraz akla ve biraz da cesarete ihtiyacları olacak.

Çocuklar İçin Eğitici Uygulamalar

12 oyunu bir arada sunan uygulama, çocukların beyin gelişimine yardımcı olur. Sağ beyin egzersizi, grafiksel sağ beyin çalıştırma için uygun. Beynin gözlem, bilişsel becerisini, konsantrasyon, hafıza, yaratıcılık ve hayal gücünü geliştirir. Beynin ve vücudun yanıt hızını ve koordinasyonunu geliştirir. Hareketli nesneleri gözlemlemek için görsel becerileri çalıştırır. Çocuklar, büyükler, aile ve arkadaşlarla birlikte oynamaya uygundur. Çocukların hafıza kapasitesini ve konsantre olma becerisini geliştirir. Çocukların bilişsel becerilerini geliştirir ve eğitim seviyelerini iyileştirir.

Bilen Adam: Adam Asmaca Oyunu

Verilen ipucu yardımıyla gizli kelimeyi tahmin etme oyunudur. Önemli olan en kısa sürede adamı asmadan oyunu bitirebilmektir. Her çocuğun mutlaka oynadığı adam asmaca şimdi her yaştan sevenleriyle buluşuyor. Bilen Adam hem kelime haznenizi arttıracak, hem de sıkıldığınız zamanlarda size arkadaş olacak.

Music Tales

Music Tales, çocukların müzik zevklerini geliştirmesi için tasarlanmış bir uygulama. Hem çocukların gizli kalmış müzikal yeteneklerini öne çıkarıyor hem de ailecek şarkı söyleyerek, çocuğunuzla olan sosyal ilişkiyi geliştirmenize yardımcı oluyor. Music Tales, iOS ve Android uygulama mağazalarında…

What’s The Sound

Birbirinden farklı bölüm ve seviyelere sahip olan bu uygulamanın temel amacı çocuklara hayvanları tanıtmak. Çocuklar What’s The Sound ile hayvanların görünüşleri, çıkarttıkları sesler, nerede yaşadıkları, ne yedikleri gibi genel bilgileri öğrenecekler. Çocuk gelişimini dikkate alarak geliştirilen ve Android uygulama mağazasında yer alan bu uygulama, çocukların hem eğlenceli hem de yeni bilgiler öğrenmesi açısından oldukça faydalı özelliklere sahip.

Paintbox

Çocukların dijital ortamda temel grafik ve çizim işlemlerini kullanarak resim yeteneklerini geliştirebilmesi için hazırlanmış bir uygulama olan Paintbox’ta, çocuklar fırçalarla parlaklığı ayarlayabilir, sanat eserlerini kaydedip paylaşabilirler. Okuldan arta kalan vakitlerini keyifli geçirmelerini sağlayan bu uygulama, iOS ve Android uygulama mağazalarında bulunuyor.

Snail Bob

Hedefe ulaşmak için bir salyangozun kullanıcıya rehberlik ettiği eğlenceli bir fizik tabanlı strateji oyunu olan Snail Bob, iOS ve Android uygulama mağazalarının her ikisinde de bulunuyor. Oyunda hedefe ulaşabilmek için salyangoz Bob’u kontrol edebilir, mantıksal düşünerek ve hareketleri test ederek karşınıza çıkabilecek tehlikeleri hesaplayabilir, hedefinize en hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Hedefinize ulaşırken önemli olan sevimli yaratığımız Salyangoz Bob’un hayatta kalmasını sağlamak. Strateji temelli bu uygulama ile çocukların mantık yürüterek oyunu bitirmesi amaçlanıyor.

Pet Bingo

Eğlenceli animasyonlar eşliğinde çocuklara matematiği sevdirip öğretmeye çalışan bir uygulama olan Pet Bingo’da aşama aşama zorlaşan matematik işlemleri bulunuyor. Oyunun başında toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerinden herhangi biri seçiliyor. Puan kazanıp oyundaki sevimli maskotu besleyebilmek için işlemleri doğru cevaplamak gerekiyor. Matematiği oyun içerisine katarak ders olmaktan çıkaran ve hem iOS hem de Android uygulama mağazalarında yer alan bu uygulama, aynı zamanda çocuklara matematik kavramları hakkında bilgi veriyor.

Agnitus

Okul öncesi çocuklara sayı, kelime ve renkleri öğretme amacıyla tasarlanmış uygulamaların genel adı olan Agnitus, içerdiği tüm oyunlarla iOS ve Android uygulama mağazalarında yer alıyor. 2-7 yaş arası çocuklara kaliteli zaman sunması açısından dikkati çeken Agnitus oyunları, küçük kullanıcılar için eğitici olduğu kadar çok da eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayacak.

AniWorld

Çocuğunuza hayvanları tanıtabileceğiniz ve onlara hayvan sevgisini aşılayabileceğiniz bir uygulama olan AniWorld, Android uygulama mağazasında yer alıyor. Hayvanların bakımı sırasında aldıkları ilginç surat ifadeleri ile çocuklar çok eğleniyor.

Stack the Countries

Çocuklar için coğrafya ve atlas bilgilerini geliştirecek eğitici bir uygulama olan Stack the Countries, iOS ve Android uygulama mağazalarında küçük kaşiflerin yeni yerler keşfetmesine yardımcı oluyor. Ülkenin başkenti, önemli yapıları, komşuları, bayrağı, resmi dili, büyük şehirleri, kıtası, sınır komşuları, ülke şekli gibi daha birçok bilgiyi eğlenceli bir şekilde onlara öğretiyor. Dünya coğrafyası hakkında genel bilgiler veren bu uygulama, çocukların aynı zamanda genel kültürlerinin de gelişmesine de yardımcı oluyor.

Virtuoso Piano

Gerçekçi görüntüsü ve tasarımı ile dikkati çeken ve Android uygulama mağazasında bulunan Vituoso Piano ile cihazınızı bir piyanoya çevirebilirsiniz. Her yaştan tüm kullanıcıların keyifle kullandığı bu uygulama ile müzik yeteneğiniz ortaya çıkacak. Uygulamada mükemmel ses kalitesi ile özellikle çocuklar, müziğin temellerini öğrenebilir ya da sadece eğlenmek için ücretsiz bir piyano deneyimi yaşayabilirler.