ÜSTÜN ZEKALI / ÖZEL YETENEKLİ BİREYLERİN EĞİTİCİLİĞİ PROGRAMI

Eğitimimiz tamamlanmıştır. Sitemizin eğitimler bölümünü ziyaret ederek farklı eğitimlerden haberdar olabilirsiniz.

Ev Okulu Derneği olarak, çocukların erken dönemde keşfedilmesi ya da olası problemlerin erken dönemde fark edilmesi ve bu durumlara yönelik terapi, ev rehberliği veya etkinlik odaklı çalışmalar önemle üzerinde durduğumuz bir konudur. Ev Okulu Derneği olarak çocuk konusunda alan çalışanlarının gelişimini oldukça önemsiyoruz. Bu amaç doğrultusunda Üstün Zekalı / Özel Yetenekli Bireylerin Eğiticiliği konusunda 3 günlük eğitim programımızı eğitimciler ve çocukla ilgili çalışan tüm uzmanlar için duyurmaktan mutluluk duyarız.

Üstün zekalı / özel yetenekli bireyler konusunda eğitimlerle kendini zenginleştirmiş eğitimciler, hitap ettikleri öğrencilerin yeteneklerini erken dönemde keşfedebilme ve doğru yönlendirebilme becerisine sahip olacaklardır. Bu da ülkemizin zeka ve yetenek kapasitesini en etkin şekilde kullanabilmemizi sağlayacaktır.

NOT:

22-28-29 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek Üstün Zekalı / Özel Yetenekli Bireylerin Eğiticiliği Programı eğitimciler ve alanda çalışan uzmanlar için özel olarak programlanmıştır.

Bu Eğitim Kimler için Uygun?
 • Eğitim Fakültelerinin öğrenci ve mezunları
 • Yüksek Lisans ve Doktora öğrenci ve mezunları
 • Akademisyenler
 • Psikolog / Psikolojik Danışmanlar
 • Üstün Zekalılar Sınıf Öğretmenleri
 • Özel Eğitim Öğretmenleri
 • Okul İdarecileri
 • BİLSEM’lerde görev yapan / yapacak öğretmenler
 • Destek Eğitim Odasında görev yapan / yapacak öğretmenler
 • Bilim Merkezlerinde görevli öğretmenler
 • Çocuk Üniversitelerinde görevli öğretmenler
 • Belediyelerin Bilgi Evleri ve Çocuk Merkezlerinde görevli öğretmenler
 • Çocuk Gelişimi Bölümü öğrenci ve mezunları

katılım gösterebilmektedir.

Bu Program Neden Çok Önemli?

Üstün Zekalı / Özel Yetenekli çocukların erken dönemde fark edilmesi, doğru yönlendirilmesi milli bir meseledir. Çocukların hem okul hem de ev ortamında zihinsel gelişimlerinin desteklenmesi, ülkenin yetenek hazinesini geliştirecek değerli bir yatırımdır. Destek eğitim odalarının okullarda aktif olması, buralarda görev alacak öğretmenlerin nitelikli hale getirilmesi büyük önem arz etmektedir.

Türkiye’de bu konuda duayen noktada olan çok değerli hocalarımız ve akademisyenler, bu programda yer almakta ve bu alanda çalışan veya çalışmayı düşünen uzmanları engin bilgileriyle desteklemeyi hedeflemektedir.

Katılım Bedeli

Bu çalışma için maliyetlendirme minimum seviyede tutulmaya çalışılmıştır.

 • E-devlet ve üniversite onaylı, uzmanların katılarak ‘Uygulayıcı Sertifikası’’ alabilecekleri Üstün Zekalı / Özel Yetenekli Bireylerin Eğiticiliği Programı Katılım Bedeli: 145 TL’dir.
 • E-devlet, üniversite ve EUROPASS onaylı, uzmanların katılarak ‘Uygulayıcı Sertifikası’’ alabilecekleri Üstün Zekalı / Özel Yetenekli Bireylerin Eğiticiliği Programı Katılım Bedeli: 214 TL’dir. (Uluslararası geçerlilik sağlayan EUROPASS CARD ve Türkiye’nin her yerine kargo bu bedele dahildir.)

Arzu eden katılımcılarımız, derneği desteklemek adına daha yüksek bir bedel aktarabilir.

Eğitimimizde, kredi kartına 12 taksit imkanı vardır.


 • Programa kayıt yapan HERKESE 25 TL değerindeki “OSMANLI DEVLETİ ENDERUN MEKTEBİNDE EĞİTİM SİSTEMİ VE TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNE ETKİLERİ: ENDERUN MEKTEBİ” kitabı E-Book olarak hediye edilecektir. 

PROGRAMA EUROPASS ULUSLAR ARASI GEÇERLİLİK SEÇENEĞİYLE BAŞVURAN KİŞİLERE VERİLECEK HEDİYELER


 • İlk Başvuran 100 kişiye EUROPASS CARD ile beraber kargo dahil Prof. Dr. Ayşegül ATAMAN hocamızın “ Üstün Zekalılar ve Üstün Yetenekliler Konusunda Bilinmesi Gerekenler” kitabı hediye edilecektir.

 • Sonraki başvuran 150 kişiye EUROPASS CARD ile beraber kargo dahil İSME ÖZEL Dr. Bahar ERİŞ imzalı “Her Çocuk Üstün Yeteneklidir” kitabı hediye edilecektir.

 • Sonraki başvuran 150 kişiye EUROPASS CARD ile beraber kargo dahil İSME ÖZEL Dr. Marilena Leana TAŞÇILAR imzalı “Çocuğum Üstün Zekalı mı?” kitabı hediye edilecektir.

 • Sonraki başvuran 20 kişiye EUROPASS CARD ile beraber kargo dahil Dç. Dr. Faruk LEVENT hocamızın “Üstün Yetenekli Çocukları Anlamak” kitabı hediye edilecektir.
Sertifikasyon

Eğitimcilerin ve uzmanların katılabileceği 3 günlük programın sonunda yapılacak sınavda hak kazanan katılımcılara; e-devlet, üniversite ve dernek onaylı ‘’Uygulayıcı Sertifikası’’ verilecektir.

NOT: E-devlet onayı için gerekli sınav tarihinde sınava katılamayan kişiler için mazeretleri uygun görüldüğü takdirde, e-devlet görünürlüğe sistem kredi ödemesi için gerekli olan 25 TL ek ödeme yapmaları şartıyla katılımcılar, kaçırılan sınava alınacaklardır. Bu yüzden belirtilecek sınav tarihine dikkat edilmesini, ek ödeme mağduriyetine düşülmemesini hatırlatırız.

NOT: EUROPASS Uluslararası geçerlilik seçeneğinden başvuru yapan tüm katılımcılarımız E-DEVLET + Üniversite onayının yanı sıra adreslerine kargolanacak EUROPASS CARD ile hem bu programı hem de daha önce tarafımızdan aldıkları ve bundan sonra alacakları TÜM EĞİTİMLERİ Uluslararası EUROPASS onayına dahil etmiş olacaklardır.

NOT: EUROPASS CARD bir sefer alınması yeterli olup sonraki tüm eğitimlerde uluslararası geçerlilik süreci işletilmiş olacaktır.

Eğitim Nereden Yapılacak?

Eğitimlere başvuran kişiler, açılacak olan eğitime özel Telegram grubuna davet linki ile alınacaklardır. Eğitim yayın linki, eğitimden 1 gün önce, Telegram eğitim grubundan paylaşılacaktır. Telegram grubu, sadece YÖNETİCİLERİN mesaj atabildiği grup türüdür. Kaçırılan canlı yayın bağlantıları olmasına karşın gerçekleştirilen eğitimler, kaydedilecek olup ayrıca video linki eğitim telegram grubunda paylaşılacaktır. Eğitim bitiminden 1 ay içerisinde videolar kaldırılacaktır.

EĞİTİM TARİHLERİ

 • Eğitim başladıktan sonra iptal veya iade yapılmamaktadır.
 • Europass Kart kapsamında yapılan eğitim başvurularında,  basım işlemi başvuru alındığı andan itibaren başlatıldığı için iptal/iade yapılamamaktadır. 
 • Eğitim başvuruları için iptal talebiniz, sipariş tarihinden itibaren 7 gün içinde talep bildirmeniz halinde işleme alınmaktadır. 7. günden sonra yapılan iptal talepleri işleme alınmamaktadır.
 • Ödeme sürecinizi tamamladıktan sonra kesin kayıt sms onayı ve bilgilendirmelerin yapılacağı Telegram grup davet linki başvurunuzu yaptıktan sonra 3-4 gün içinde gelecektir. Başvurunuzdan 3-4 geçtikten sonra herhangi bir bilgilendirme alamazsanız tarafımıza WhatsApp mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz

EĞİTMENLERİMİZ

Ayşegül ATAMAN / Prof. Dr.

Lisans eğitimini 1969’da Ankara Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü – Okul Psikologluğu ve Rehberlik Bölümü’nde tamamlayan Ataman, yine aynı üniversitede 1976’da üstün zekalılar üzerine doktora yaptı ve 1983’te Ankara Üniversitesi Özel Eğitim Alanı – Üstün Zekalılar bölümünde doçent oldu. Cambridge Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi Leta Hollingworth Üstün Zekalı Çocuklar Merkezi’nde gözlem ve alan incelemeleri yaptı, 1984’te Gazi Üniversitesi’ne gelerek Gazi Eğitim Fakültesi – Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanlığı görevine başladı. 1989’da profesör olan Ataman 1992-1995 yılları arasında Gazi Eğitim Fakültesi’nde dekanlık görevinde bulundu. 1998-2004 yılları arasında aynı üniversitede Özel Eğitim Bölümü – Görme Engelliler Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığı yapan Ataman 2004’te Özel Eğitim Bölüm Başkanı oldu, Halen Kıbrıs Lefke Üniversitesi Özel Eğitim Bölüm Başkanlığı bu görevini sürdürmektedir.

Ayça KÖKSAL KONİK / Dr.

Lisans eğitimini 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde bitiren Ayça (Köksal) KONİK, Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimini de aynı üniversitenin ‘Eğitimde Psikolojik Hizmetler A.B.D.’ programında tamamlamıştır.

Bilimsel çalışma alanları, ‘Üstün Zekâlı ve Yetenekli Çocukların Eğitimi ve Duygusal-Sosyal Problemleri, Aile Danışmanlığı, Bireysel Danışmanlık ve Duygusal Zekâ’ üzerinedir.

İstanbul Üniversitesi’nde halen Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Programlarında üstün zekâlılar üzerine ders vermeye devam eden Ayça (Köksal) KONİK ’in bu konularda yayınlanmış makale ve bildirileri bulunmaktadır.

A.Faruk LEVENT / Doç. Dr.

Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde 2000 yılında tamamladı. 2005 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında “Sınıf Öğretmenlerinin Velilerle Yaşadıkları Bireylerarası Çatışmaları Yönetme Stilleri” başlıklı teziyle yüksek lisans programını bitirdi. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında doktorasını “Üstün Yeteneklilerin Eğitiminde Görüş ve Politikaların İncelenmesi” başlıklı teziyle tamamladı. Levent’in üstün yeteneklilerle ilgili “Üstün Yetenekli Çocukları Anlamak” ve “Üstün Yetenekli Çocukların Hakları” olmak üzere iki kitabı bulunmaktadır. Hâlen Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nde “bölüm başkan yardımcılığı” görevini yürütmektedir.

Ayşin KAPLAN SAYI / Doç. Dr.

Lisans eğitimini Türkiye dereceli olarak İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Eğitiminde yapan Ayşin KAPLAN SAYI, yüksek lisans ve doktora eğitimini yine İstanbul Üniversitesinde Özel Eğitim Üstün Zekâlıların Eğitimi bölümünde tamamlamıştır. MEB’de sekiz yıllık öğretmenlik yapan Sayı, Y.lisans eğitimine başlamadan önce aldığı seçmeli dersle Üstün Zekâlılar Eğitimi alanıyla tanışmış olup, 2003 yılından beri alanla ilgili çalışmalar yapmaktadır. Üstün Zekâlılar Proje okulunda asistanlık, öğretmenlik ve yöneticilik deneyimlerinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesinde Üstün Zekâlılar Zenginleştirme Eğitimi programı eğitmenliğini yürütmüş, 2013 Mayıs ayından 2018 yılına kadar Yrd. Doç. Dr olarak İstanbul Aydın Üniversitesi Çocuk Üniversitesinin hem eğitim koordinatörlüğünü hem de yöneticiliğini yürütmüştür.

Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölüm Başkanlığını yürütmüş olan SAYI, Eğitim Fakülteleri ve Programlarını Değerlendirme Derneği (EPDAD) Genel Sekreterlik görevinde bulunmuştur. Şu anda Bahçeşehir Üniversitesi Üstün Zekâlılar ve Üstün Yetenekliler Bölüm Başkanlığını yürüten SAYI, alanla ilgili Uluslararası konferans ve seminerler düzenlemekte, Kalkınma Ajansı, Avrupa Birliği ve TÜBİTAK destekli projeler yürütmekte, Bahçeşehir Üniversitesinde akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Bahar ERİŞ / Dr.

Dr. Bahar Eriş, çocuklarda üstün zekâ ve yetenek eğitimi üzerine odaklanmış bir akademisyen ve yazardır. Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümünden mezun olduktan sonra Fulbright bursuyla ABD’ye gitmiştir.

1998-2004 yıllarında New York’ta, Columbia Üniversitesinde öğrenim görmüştür. Üstün yetenek eğitimi alanında yüksek lisansını tamamladıktan sonra aynı okuldan doktorasını almıştır. 6 yıllık eğitimi süresince Teachers College’da öğretmenlik yapmıştır.

Eriş, Türkiye’ye döndükten sonra, 10 yıl boyunca (2004-2014) Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde “Üstün Yetenek Eğitimi” konusunda dersler vermiştir. 2015-2017 yıllarında Bahçeşehir Üniversitesi Üstün Yetenekliler Eğitim Programı’nda Yrd. Doç. Dr. olarak yüksek lisans derslerine girmiştir.

2017’de uzmanları ve anneleri bir araya getiren MomTalks etkinliğini hayata geçirmiştir.

Kitapları Alfa Yayınevi tarafından yayımlanan Eriş, aynı zamanda 24 yıldır profesyonel simultane çevirmenlik yapmaktadır. “Her çocuk en iyi eğitimi hak eder” düşüncesini savunan Eriş, her çocuğun içinde keşfedilmeye değer biricik yetenekler olduğuna inanmaktadır.

Batuhan NAR/ Uzm. Eğitimci

Lisans eğitimini Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünde 2012 yılında tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Aydın Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Tezli Yüksek Lisans programında “Üstün/Özel Yetenekli Öğrencilere Yönelik Destek Eğitim Odası Uygulaması: Sınıf Öğretmenlerinin Öz Yeterlikleri Ve Görüşleri” tezi ile 2017 yılında tamamlamıştır.

2013 – 2015 yılları arasında Okyanus Koleji’nde üstün zekâlılar ve yetenekliler sınıf öğretmeni olarak çalışmıştır. 2015 – 2019 yılları arasında Alman Liseliler Kültür ve Eğitim Vakfı (ALKEV) Özel Okulları’nda sınıf öğretmeni olarak çalışmıştır. 2019 yılından itibaren Alman Liseliler Kültür ve Eğitim Vakfı (ALKEV) Özel Okulları’nda ilkokul müdür yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

2017 yılından itibaren “4 Mevsim Bahçeşehir Dergisi” eğitim köşesi yazarlığı yapmaktadır.

Türkiye Özel Okullar Derneği, Özel Eğitim Komisyonu üyesidir.

Çalışma alanları, Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitimi, Destek Eğitim Odaları, Çocuklar İçin Felsefe, Eğitimde Teknoloji, Köy Enstitüleri, Tasarım Yoluyla Anlama şeklindedir. Bu alanlarda birçok internet sitesi ve dergide makaleler yazmış, birçok ulusal kongre ve konferansta eğitimler vermiştir.

Amatör olarak müzikle ilgilenmektedir. “Kalbim Fırtına Biçer” isimli bir şiir kitabı, “Üstün’e Titre“ isimli bir eğitim – başvuru kitabı ve “Yeni Okul” isimli bir çocuk hikâye kitabı bulunmaktadır.

Emrehan HALICI/ Türkiye Zekâ Vakfı Başkanı

Konya’da doğan Emrehan Halıcı, Konya Maarif Koleji mezunudur. Lisans ve Lisansüstü eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamış ve aynı üniversitede bir süre asistanlık yaptıktan sonra HALICI Şirketler Grubu’nu kurmuştur.

Yurt içinde ve yurt dışında bilgisayar ve yazılım alanlarında birçok proje gerçekleştiren Emrehan Halıcı, ilk Türk bilgisayarının üretiminde yazılım sorumlusu olarak görev almıştır. Üniversite-sanayi işbirliği için yoğun çabalar harcayan Halıcı, ODTÜ Teknokent’in kurulmasında etkin rol almış ve ODTÜ-Halıcı Yazılımevi ile Türkiye’nin ilk teknoparkının kurucusu olmuştur. Yazılım Sanayicileri Derneği Başkanlığı ve Türkiye Bilişim Vakfı Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Halıcı, Türkiye Bilişim Şuralarının düzenleme kurulu başkanlığını üstlenmiştir. İş hayatında ve sosyal alanda yaptığı çalışmalarla birçok ödül alan Halıcı, 2004 yılında ODTÜ öğrencileri tarafından “ODTÜ’lülerin İdealindeki Mühendis” ödülüne, 2017 yılında da Türkiye Bilişim Derneği ve TÜBİSAD Bilişim Sanayicileri Derneği tarafından Yaşam Boyu Hizmet Ödülü’ne layık görülmüştür. Bilgi ve zekâya dayalı etkinliklere yoğun ilgi gösteren Halıcı, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığı ve Dünya Satranç Federasyonu Asbaşkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Uluslararası MENSA topluluğunun üyesi olan Emrehan Halıcı, Türkiye Zekâ Vakfı’nın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Erol KÖMÜR / Tarihçi

Erol KÖMÜR, Milli Eğitim Bakanlığı’na okul, kurumlarda tarih öğretmenliği ve eğitim yöneticiliği yapmaktadır. Görev yaptığı okul türleri içinde imam hatip lisesi, endüstri meslek, kız meslek, sağlık meslek ve ticaret lisesi, öğretmen lisesi, yabancı dil ağırlıklı lise, anadolu lisesi ve fen lisesi bulunmaktadır. Özel yeteneklilerin eğitimi ile ilgili çalışmalarına lisans tarih eğitimi sırasında ilgi duyduğu Enderun Mektebi ile başlamıştır. İstanbul Bilsem, Beşiktaş Bilsem, Bahçelievler Bilsem ve Esenyurt Bilsem’de öğretmenlik ve yöneticilik yapmış; Türkiye’de özel yetenekli öğrenciler için örgün eğitim faaliyetleri sürdüren AR-GEM Ortaokul ve Lisesi’nin proje yürütücülüğü ve kurucu müdürlüğünü yapmıştır. Yaşar Acar Fen Lisesi’nde müdür yardımcısı olarak görevine devam etmektedir. Resmi görevlerinin yanında TÜBİTAK, İSTKA, GSB ve Birleşmiş Milletler Projelerinde proje koordinatörlüğü ve yürütücülüğü yapmıştır. Özel yeteneklilerin eğitimcilerine yönelik; eğitimci eğitimi, öğretim programlarının geliştirilmesi, etkinlik kitaplarının yazımı, program farklılaştırılması ve zenginleştirilmesi çalışmalarına, özel yeteneklilerin mevzuatının geliştirilmesi çalışmalarına katkı sağlamıştır. Enderun Mektebi ve Türk Eğitim Tarihi hakkında çalışmalarını sürdürmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Gonca Birol Bahar / Öğr. Gör. Ses eğitmeni / Yorumcu / Söz yazarı / Besteci

Süleyman Demirel Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümünden mezun olduktan sonra Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde yıllarca Soprano Nuray Sarıoğlu ve İstanbul da Bas Ayhan Baran la sesi doğru kullanma üzerine çalışmış akademik bir çok konser vermiştir.. İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümünde ‘’ Üstün Zekalı ve Yetenekli Öğrencilere Müzik Öğretimi’’ dersini vermiştir ve İstanbul üniversitesi-Cerrahpaşa Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Özel Öğretim Bölümünde ‘’Özel Gereksinimli çocuklara Oyun ve Müzik Dersi’’ni sürdürmektedir. Gönüllü olarak ‘’ İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı’’nda birbirinden farklı özel gereksinimli çocuklara müzik dersleri vermiştir. Üç çocuk annesi olan Gonca Birol Bahar, özellikle bu derslerde müziğin, ses frekans dalgalarının, özel gereksinimli çocuklarda hızlı olumlu etkisini görmüş sonrasında doğru müzik frekansının, en saf ve katıksız titreşimlerinin, çocuğun bedenindeki tüm stresinden arındırarak, hücrelerine şifa ve sevgi vererek çocukların iletişimde hızlı ilerlemeleri konusunda araştırmalarını sürdürmektedir. Diğer yandan bu çocukların temel ihtiyacı olan ‘’oyunun’’ önemini göz ardı etmemek gerektiğini vurgulamaktadır. Sanatçı, 2012 yılında ” Keyif” adı altında albüm çıkarmış ,2018 yılında dijital platformda ‘’ İçin İçin’’ albümünü çıkarmıştır.

Marilena Z. LEANA-TAŞÇILAR / Doç. Dr.

Doç. Dr. Marilena Z. Leana-Taşcılar, 2002 yılından beri İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Üstün Zekalıların Eğitimi Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Yüksek lisans ve doktora tezlerini üstün zekalı ve yetenekli çocukların yürütücü işlevleri ve planlama becerileri üzerine yapmış olan Leana-Taşcılar, üstün zekalı çocukların tanılanması, iki kere farklı çocuklar, üstün zekalılarda öğrenme problemleri, beklenmedik başarısızlık, üstün zekalı çocuklarda bibliyoterapi ve kendi kendine öğrenme konularında çalışmaktadır.

2007 yılında 4 ay boyunca Amerika Birleşik Devletlerinde bulunmuş ve öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklarla ilgili çalışmalar yapmıştır. 2013-2014 yıllarında Almanya’da Prof. Dr. Albert Ziegler’in öncülük ettiği uluslararası çalışmalara katılmış ve misafir araştırmacı olarak orada üstün zekalı ve yetenekli öğrencilerle ilgili çalışmalar yapma fırsatı bulmuştur.

Ulusal ve uluslararası kongrelerde ve sempozyumlarda bildiriler sunmuş, ulusal dergilerde alan hakemliği yapmaktadır.

Meslektaşları ve yüksek lisans tez öğrencileriyle birlikte yazdığı Özel Yetenekli Çocukların Psikolojisi (Nobel Yayınevi) isimli kitabın editörlüğünü ve yazarlığını yapmıştır. Ayrıca 2002 yılından beri Dünya Üstün Zekalılar Konseyi Türkiye Delegesidir. Evli ve bir kız çocuğu annesidir.

Mehmet Hilmi EREN Uzman Psikolojik Danışman – MEB Beşiktaş RAM Md – Ev Okulu Derneği Bşk.

İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü lisans mezunu olan Mehmet Hilmi Eren; Eğitim Yönetimi ve Denetimi yüksek lisans eğitimini tamamlamış ve halen Okan Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında Doktora eğitimine devam etmektedir. Çeşitli yayınlar yapan ve projeler yazan Eren, halen Ev Okulu Derneği Başkanı ve Beşiktaş Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nü sürdürmektedir.

Mehmet TÜRKDOĞAN / Üstün Zekalılar Öğretmeni

1983 Ankara doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini Polatlı’da bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü’nde ve Hollanda Interactum Üniversitesi’nde lisans öğrenimini tamamladı. 2010 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Üstün Zekalıların Eğitimi Anabilim Dalında, 2017 yılında İstanbul Sebahattin Zaim Üniversitesi’nde Eğitim Yönetimi Anabilim Dalında yüksek lisans yaptı.Halen özel bir eğitim kurumunun yönetim kadrosunda görev yapmaktadır. Yayın çalışmaları arasında Okul Öncesi ve ilkokul çocuklarının dikkat, düşünme becerileri ve Yaratıcılık alanlarındaki gelişimlerine yönelik kitapları, ilkokul çocuklarında bilimsel araştırma becerilerinin geliştirilmesine yönelik çeviri kitapları bulunmaktadır. Çocuklarda düşünme becerilerinin geliştirilmesi, yaratıcılığın geliştirilmesi , öğrenci gereksinimlerine göre farklılaştırılmış eğitim ve Zeka Oyunları konularında eğitici eğitimleri vermektedir.

Melodi ÖZYAPRAK / Doç. Dr.

İstanbul Üniversitesi, Özel Eğitim Bölümü, Özel Yetenekliler Eğitimi ABD.’da yardımcı doçent olarak görev yapmaktadır. Lisansta İlköğretim Matematik Öğretmenliği’nden mezun olmuştur. Yan dalı İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliğidir. Yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Üstün Zekalıların Eğitimi Bölümü’nde tamamlamıştır. 2003 yılında University of Arizona, 2008 yılında University of Georgia’da ziyaretçi akademisyen olarak bulunmuştur. An itibariyle de University of Connecticut’ta Eğitim Bilimleri/Üstün Zekalılar ve Yeteneklilerin Eğitimi bölümünde Joseph Renzulli’nin danışmanlığında post-doc eğitimine devam etmektedir. Müfredatın üstün zekalılar ve yetenekliler için farklılaştırılması, üstün zekalı ve yetenekliler için matematik öğretimi, matematik öğretimi, üst düzey düşünme becerilerinin öğretimi ve yaratıcılık alanlarında çalışmaktadır. 2012 yılından beri çalışmakta olduğu bölümde Yaratıcılık ve Geliştirilmesi, Eleştirel Düşünmenin Öğretimi, Matematik Öğretimi derslerini vermektedir. 2003-2012 yılları arasında Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulu’nda matematik koordinatörü olarak çalışmış, yaratıcılık ve eleştirel düşünme dersleri vermiş ve projenin araştırmacılarından birisi olarak projeye hizmet etmiştir.Nüket AFAT / Dr.

İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Lisans eğitimi ardından aynı üniversitenin Özel Eğitim Ana Bilim Dalında doktora ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Tez çalışmalarını bilişsel değerlendirme sistemi ve üstün zekalı çocukların ailelerinin eğitimi alanlarında yürüttü. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca onaylanmış “Düşünme Becerileri”, “Yaratıcı Düşünme” ile “Duygusal ve Sosyal Gelişim” öğretim programları ve uygulama kılavuzlarını geliştirme çalışmalarında bulundu. 2003 2013 yılları arasında Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulunda “Üstün Zekalı Eğitim Projesinde” görev aldı. 2013-2016 yılları arasında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel eğitim rehberlik Şubesi İl Koordinatörlüğü görevini sürdürdü. 2016 yılından itibaren İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinde Özel Eğitim Bölümü ve Özel Yetenekli Çocuklar Uygulama Araştırma Merkezi (İZUÇEM)’de çalışmalarına devam etmektedir.

Osman ERKAN / Psk. Danışman

Lisans eğitimini 2006 yılında Gazi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde tamamlamıştır. 2007- 2010 yılında Güngören Rehberlik Ve Araştırma Merkezi’nde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Bölüm Başkanlığı yapmıştır. 2007-2010 yıllarında Güngören Rehberlik Ve Araştırma Merkezi’nde , Psikolojik Danışmanlık,
Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Bölüm Başkanlığı yapmıştır. 2012-2016 yılları arasında Bakırköy Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcılığı yapmıştır. 2016 yılından beri Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezinde Psikolojik Danışmanlık yapmaktadır.

Uğur SAK / Prof. Dr.

Anadolu Üniversitesi Üstün Yeteneklilerin Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜYEP) kurucu müdürü, Özel Yeteneklilerin Eğitimi Anabilim Dalı başkanı ve Türk Üstün Zekâ ve Eğitim Dergisi’nin editörüdür. Ulusal ve uluslararası çeşitli projelerde yürütücü, araştırmacı ve danışman olarak görev alan Uğur Sak, Anadolu- Sak Zekâ Ölçeği’nin (ASİS) yazarıdır. Sak’ın ulusal ve uluslararası yayınevlerince yayınlanmış Türkçe ve İngilizce makaleleri, kitapları ve kitap bölümleri bulunmaktadır. Zekâ, üstün yetenek ve yaratıcılık konularında bilimsel çalışmalar yapmaktadır.

Ev Okulu Derneği Ortabayır Mahallesi Şair Çelebi Sokak  Gürtaş İş Merkezi No :1 Kat :1 D :2 Levent /İstanbul bilgi@evokulu.org Gsm : 0537 430 43 02