Skip to main content

Temel ve Güncel Astronomi Eğitim Programı

Eğitimimiz başlamıştır, başvuru yapmanız durumunda gerçekleşen eğitim oturumlarını kayıttan izleyebilir ve gelecek tarihli eğitim oturumlarına canlı katılabilirsiniz.

Neden Temel ve Güncel Astronomi Eğitim Programına Katılmalısınız?

 • Profesyonel veya kişisel hayatınızda uzayla ilgileniyorsanız,
 • Astronomi alanında yeni şeyler öğrenmek veya mevcut bilgilerinizi artırmak istiyorsanız,
 • Evreni ve onun içindeki yerinizi sorguluyorsanız,
 • Uzay çağını ve bu çağın kariyer fırsatlarını anlamak istiyorsanız

Bu eğitim programına katılmalısınız.

Eğitim Açıklaması:

Bu eğitim programı temel ve güncel astronomi konularının yalın bir dille anlatımını ve her eğitim sonunda yapılacak soru-cevap etkinliği ile öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesini kapsayan bir astronomi eğitim programıdır. Bu eğitim programı sayesinde evrenin işleyiş mekanizmaları temel matematik, fizik ve astronomi bilgisi ile katılımcıya aktarılır. Katılımcının uzay hakkındaki akademik ve genel kültür bilgi düzeyinin yükseltilmesinin yanı sıra popüler kültürün bir parçası haline gelen konular (UFO, astroloji, tutulmalar ve depremler arasındaki ilişki, zamanda yolculuk vb.) bilim ışığında açıklanır.

Programın Amacı Nedir?

Bu eğitim programının amacı katılımcıların temel astronomi bilgisini bir üst seviyeye çıkarmak ve katılımcıların hem profesyonel hem de kişisel hayatlarında içinde bulunduğumuz uzay çağının gereksinimlerini karşılayacak bilgilerle donanmalarını sağlamaktır. Toplumda bilimsel kuşkuculuğu yaygın hale getirmek ve her gün medyada gördüğümüz uzayla ilgili haberlerin doğruluğunu test etmenin yollarını öğrenmek ise programın diğer amaçlarıdır. Bu sayede, katılımcının uzay hakkındaki bilgi düzeyinin ilerlemesi ve karmaşık görünen uzay konularını yalın bir dille anlatabilen bir bilgi seviyesine ulaşması hedeflenmektedir. Bu eğitim programının en geniş anlamda felsefi amacı ise bireyin bilim ve sözde bilim arasındaki farkı kavrayarak bilimsel düşünce ve araştırma metodolojisini öğrenmesini ve bunu günlük yaşantısına uygulamasının yollarını keşfetmesini sağlamaktır. Dünya’nın ne derece eşsiz bir gezegen olduğunun farkındalığı ise eğitim sonunda katılımcıların zihninde doğal olarak oluşacak bir diğer önemli kazanımdır.

Eğitim İçeriği

 • 1. Gün:
  •  Modül 1: Astronomi ve Bilim Tarihi
 • 2. Gün:
  •  Modül 2: Güneş ve Güneş Sisteminin Genel Özellikleri
  •  Modül 3: Güneş ve Ay Tutulmaları
 • 3. Gün:
  • Modül 4: Galaksiler ve Galaksimiz Samanyolu’nun Genel Özellikleri
  • Modül 5: Evrenin Genel Yapısı (yaşı, büyüklüğü ve sonu senaryoları)
 • 4. Gün:
  • Modül 6: Geçmişten Günümüze Uzay Çalışmaları ve Geleceğin Uzay Projeleri
  • Modül 7: Günlük Yaşantımızda Uzay Teknolojilerinin kullanım alanları
 • 5. Gün:
  • Modül 8: 21. Yüzyıl Uzay Keşifleri ve Önemi
  • Modül 9: Uzay Alanında Kariyer Gereksinimleri ve İlgili Meslek Grupları

Her gün anlatılan konularla ilişkili tarihsel bilgiler, temel astronomik hesaplar, güncel bilgiler ve uzay keşifleri, doğru bilinen yanlışlar, bilim ve sözde (sahte) bilim arasındaki farklar ve şehir efsanelerine bilimsel açıklamalar ilave bilgiler olarak verilecektir. Ayrıca her gün eğitim sonunda soru-cevap oturumu olacaktır.

Eğitim Programı:

Temel ve Güncel Astronomi Eğitim Programımız aşağıda belirtilen tarihlerde 19.00-21.30 saatleri arasında gerçekleşecektir.

 • 26 Kasım 2023 Pazar
 • 28 Kasım 2023 Salı
 • 29 Kasım 2023 Çarşamba
 • 30 Kasım 2023 Perşembe
 • 3 Aralık 2023 Pazar (+ Program Özeti ve Genel Değerlendirme)

 • 19.00-20.15 1. Oturum
 • 20.15-20.30 Ara
 • 20.30-21.30 2. Oturum ve Soru-Cevap

Eğitime Kimler Katılabilir?

Katılımcının uzmanlık alanından bağımsız olarak, belli bir düzeyde uzaya ve bilime ilgi veya ihtiyaç duyan eğitimciler, öğretmen veya öğretmen adayları ile ebeveynler veya uzayla farklı düzeylerde ilgilenen her birey bu eğitim programına katılabilir.

NOT: Eğitimcilerin, öğretmenlerin, lisans öğrencileri ve mezunlarının Uygulayıcı Sertifikası kapsamında; ebeveyn veya astronomi ile hobi düzeyinde ilgilenen katılımcıların Katılımcı Sertifikası kapsamında başvuru yapması beklenmektedir.

Katılım Bedeli:

Bu çalışma için maliyetlendirme minimum seviyede tutulmaya çalışılmıştır.

Katılımcı Sertifikası kapsamında yapılacak başvurular için 399 TL’dir.

Uygulayıcı Sertifikası kapsamında yapılacak başvurular için 499 TL’dir. 

Sertifikasyon:

Başvuru yapılacak program kapsamında eğitim sonunda yapılacak sınavda hak kazanan katılımcılara dernek, e- devlet, üniversite onaylı “Uygulayıcı/Katılımcı Sertifikası” verilecektir.

Not: e-Devlet onayı için gerekli sınav tarihinde sınava katılamayan kişiler için mazeretleri uygun görüldüğü takdirde e devlet görünürlüğü sistem kredi ödemesi için gerekli olan 45 TL ek ödeme yapmaları şartı ile kaçırılan sınava alınacaklardır. Bu yüzden belirtilecek sınav tarihine dikkat edilmesini, ek ödeme mağduriyetine düşülmemesini hatırlatırız.

Sertifika örnekleri: 

EUROPASS Kart:

EUROPASS Uluslararası geçerlilik kapsamında sertifikalarınıza hem her ortamdan erişebilmek için hem de yurtdışı geçerliliğini sağlamak için eğitimden ayrı olarak sitemizden Europass kart temin edebilirsiniz.

Ayrıca eğitime ek olarak Europass kart alan katılımcılarımız, Üniversite onayının yanı sıra adreslerine kargolanacak EUROPASS CARD ile tarafımızdan aldıkları ve bundan sonra alacakları TÜM EĞİTİMLERİ Uluslararası EUROPASS onayına dahil etmiş olacaklardır.

NOT: EUROPASS CARD’ın bir sefer alınması yeterli olup sonraki tüm eğitimlerde uluslararası geçerlilik süreci işletilmiş olacaktır.

Europass Kart kapsamında yapılan başvurularda, basım işlemi başvuru alındığı andan itibaren başlatıldığı için iptal/iade yapılamamaktadır.

Eğitim Nereden Yapılacak?

Eğitim; interaktif, soru cevap destekli yürütülecektir.

Eğitimlere başvuran kişiler, açılacak olan eğitime özel Telegram grubuna davet linki ile alınacaklardır. Eğitim yayın linki, eğitimden 1 gün önce, Telegram eğitim grubundan paylaşılacaktır. Telegram grubu, sadece YÖNETİCİLERİN mesaj atabildiği grup türüdür. Kaçırılan canlı yayın bağlantıları olmasına karşın gerçekleştirilen eğitimler, kaydedilecek olup ayrıca video linki eğitim telegram grubunda paylaşılacaktır. Eğitim bitiminden 1 ila 2 ay içerisinde videolar kaldırılacaktır.

Eğitimlerin oturumları, ZOOM veya türevi bir uygulama üzerinden canlı yayın şeklinde gönderilecek gizli linke tıklama ile katılım şeklinde olacaktır.

Eğitim için Önemli Notlar:

Eğitim başvuruları için iptal talebiniz, sipariş tarihinden itibaren 7 gün içinde talep bildirmeniz halinde işleme alınmaktadır. 7. günden sonra yapılan iptal talepleri işleme alınmamaktadır. Eğitim başladıktan sonra iptal veya iade yapılmamaktadır.

Ödeme sürecinizi tamamladıktan sonra kesin kayıt sms onayı ve bilgilendirmelerin yapılacağı Telegram grup davet linki başvurunuzu yaptıktan sonra 3-4 gün içinde gelecektir. Başvurunuzdan 3-4 geçtikten sonra herhangi bir bilgilendirme alamazsanız tarafımıza WhatsApp mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Katılımcılarımızın Yorumları

Eğitmen

Doç. Dr. Selçuk TOPAL
Astrofizikçi, Uzay Anlatıcısı, Yazar

Lisans ve yüksek lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde tamamladı. Doktora derecesini ise Oxford Üniversitesi Astrofizik Bölümü’nden aldı. Galaksilerde moleküler gaz gözlem ve analizi, gaz kinematiği ve galaksi evrimi alanlarında akademik çalışmalar yapmaktadır. Doktora süresince bir yıl boyunca Nagoya Üniversitesi Astronomi Bölümü’nde ziyaretçi araştırmacı olarak bulunmuştur. Doktora çalışmalarının ilki Association of British Turkish Academics tarafından doğa bilimleri alanında Mansiyon ödülüne layık görülmüştür. Uzmanlık alanında birçok uluslararası makale, kitap bölümü ve bildirisi bulunmaktadır. TOPAL’ın ayrıca felsefe alanında lisans derecesine sahiptir.

TOPAL, Kaostan Kozmosa Evrenin Hikayesi isimli popüler bilim ve astronomi kitabının yazarıdır. Uzay ve bilimi ilgilenen herkese en doğru ve en ilgi çekici şekilde ulaştırmak için 2013 yılında Gelecek Uzayda isimli bir proje başlatan TOPAL, 2023 itibarıyla yüz binden fazla gencimize seminerler vermiş ve birçok eğitici eğitimi programı gerçekleştirmiştir. 35 şehrimizi bizzat ziyaret etmiş, 150’yi aşkın popüler bilim makalesi kaleme almış, 100’ün üzerinde televizyon ve radyo programına katılmıştır. Sesli ve görüntülü içerikler de üreten TOPAL, bugüne kadar 32 sesli yayın ve 100’ü aşkın eğitici video içeriği üretmiştir. Uluslararası Astronomi Birliği tarafından 2019 yılında düzenlenen uluslararası #IAU100 etkinliklerinde kendi kategorisinde birincilik ödülü kazanan Gelecek Uzayda projesi çalışmalarına devam etmektedir.

TOPAL’ın İngiliz Kraliyet Astronomi Topluluğu, Uluslararası Astronomi Birliği, Avrupa Astronomi Topluluğu, Türk Astronomi Derneği ve Oxford Birliği üyelikleri bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk babası olan TOPAL’ın tüm çalışmaları hakkındaki detaylı bilgilere www.astronomselcuk.com web adresinden ulaşılabilir.