Sınav Stratejileri ve Paragraf Teknikleri

Eğitimimiz canlı olarak gerçekleşmiştir. Eğitime başvuru yapmanız durumunda tüm kayıtlar tarafınıza gönderilecektir.

Ev Okulu Derneği olarak çocukların, ebeveynlerin ve kendini geliştirmek isteyen tüm katılımcılarımızın gelişimlerinin bütüncül olarak ve ilgi alanlarına göre atölyelerle, seminer ve eğitimlerle desteklenmesini oldukça önemli buluyoruz. Bu kapsamda sınava hazırlanan öğrencilerimiz için Sınav Stratejileri ve Paragraf Teknikleri Eğitimi’mizi Aythink Gelişim Eğitim ve Danışmanlık ile duyurmaktan mutluluk duyarız.

Bir annenin kaleminden yaşanan LGS sınavının ertesi sabahı.

Bu sabah martılar yavru martılarının uçmayı öğrenişini kutluyorlar. Bizde de bir martı dün önemli bir uçuşunu kendi başına yaptı. Zorlu bir sınava girdi.

Bu sabah, ilk duyduğum mutlu ses “…anne bitti.”,”Evet oğlum bitti”

Çocuklarımız zorlu bir süreci atlattılar. Bizler için de zorlu bir süreçti. LGS süreci çocuklar için bence sadece bir lise kazanmak süreci değil; öğrenmeyi, çalışmayı, mücadeleyi, hedef koymayı, hedefi için çalışmayı, öz disiplini, başarıda metotların çalışmak kadar önemli olduğunu fark etmeyi, duygu yönetimini, yardım istemeyi, mücadeleyi, vazgeçmemeyi, azmi, proje yönetimini, zaman yönetimini, gelecek hedefleri ve kalıcı mutluluk için anlık zevklerden vazgeçmeyi yani ego yönetimini, nefis terbiyesini ve daha pek çok hayat deneyimini öğrenmeyi ifade ediyor.

Başka bir deyişle LGS süreci, büyümek demek.

” Her şey bitiyor, her şey geçiyor oğlum. Hayat bile bitiyor. Önemli olan nasıl geçtiği? Nasıl geçiyorsa öyle bitiyor. Bittiği bize bağlı değilse de nasıl geçtiği bizim elimizde.”

Bu çocuğumuz LGS’yi yüzde 0,5 dilimle kazandı ve hedefi olan lisede okuyor. Bu süreci olabildiğince güzel atlatabilmek için doğru rehberlik çok önemli. Ailenin rehberliği için aileye rehberlik ve okulun rehberliği öğrenciye rehberlik için çok önem taşıyor.

Hiçbir başarı tesadüfi değildir. Sınav Stratejileri ve Paragraf teknikleri eğitiminde sınavda başarı için kilit konuları uygulamaya yönelik, pratik şekilde aktaracağız.

Okuduğunu anlamak, yorumlamak ve doğru analiz etmek özellikle yeni nesil sorularda çok büyük fark yaratıyor. MEB’in yaptığı son araştırmada öğrencilerin %66’sının okuduğunu anlayamadığı gerçeği önümüzde dururken son yıllarda ülkemizde uygulanan sınavlarda (TYT, DGS, KPSS, ALES) zamanı doğru kullanmak çok önem kazandı. Özellikle “Yeni Nesil” diye adlandırılan sorularda sadece hızlı okuyan değil, okuduğunu anlayan öğrencilerin ön plana çıktığı görülmektedir.

“Paragraf Çözümü”nde geliştirdiğimiz ve kullandığımız teknikler, sadece paragraf soruları için değil matematik (yeni nesil sorular), felsefe, tarih, coğrafya… derslerindeki soruları da daha kolay anlamamızı ve çözmemizi sağlayacak bir anlayışa sahip.

Paragraf soruları çok uzun. Paragraf sorularını çözerken çok zaman kaybediyorum. Paragraf sorularını okurken konsantre olamıyorum. Sınavda süreyi yetiştiremedim, tarzı cümleler, sınava giren öğrencilerin her yıl kullandığı yakınma cümleleri. Bu sorunun kalıcı çözümü için matematik, fizik, Türkçe, tarih… sorularında olduğu gibi paragraf sorularında da bir çözüm yöntemi olduğunu bilmeliyiz.

“Paragraf Çözüm Teknikleri” bir paragraf metnini resme dönüştürerek bir resme bakmak ile bir sayfa yazıya bakmak arasında fark olmadığını sınava hazırlanan öğrenciye göstermektedir. Bu teknik paragraf metninin sözcük sözcük anlamaya çalışılmasından daha önemlisinin “derin anlama” ve “görme işi” olduğunun fark edilmesini amaçlar. Bu da bize “daha hızlı, daha kolay, daha doğru ve daha eğlenceli çözme”nin kapısını aralar.

“Paragraf Çözüm Teknikleri”nin bize kazandırdığı “süre” ve diğer alanlardaki soruları da kolay anlama, algılama sayesinde sınavlarda başarılı olmamız çok kolay olacaktır.

Eğitim İçeriği

 • Sınav başarı hedefleri (Kariyer ve hayat hedefleri)
 • Mevcut durum analizi ve iyileştirme stratejileri
 • Öğrenme stilleri ve öğrenci kişilik profili
 • Dikkat ve odaklanma becerisi
 • Paragraf Teknikleri
 • Soru çözme teknikleri (Soru Tipleri, Kazanımlar,
 • Zaman yönetimi, sınav defterleri, yanlış inceleme tekniği ve yanlış soru kutusu
 • Süreç ve zaman yönetimi (Aile ve öğrenci için)
 • Okul, kurs ve öğretmen seçimi
 • Bursluluk Sınavları, alternatif sınavlar ve okulların seçimi
 • Fiziksel sağlık için yapılacaklar
 • Sınav destek aktiviteleri
 • Boş zaman ve dinlenmek için aktiviteler
 • Psikolojik Faktörler (Aile ve öğrenci): Ders çalışma alışkanlıkları, motivasyon, kaygıyla baş etmek ve stres yönetimi
 • Sınav Günü (Neler yapılmalıdır? Neler yapılmamalıdır?)
 • Tercih Süreci
 • Başarı örnekleri

Kimler Katılabilir?

Eğitimimizi 6., 7., 8., 10., 11. ve 12. sınıflara, LGS, YKS ve DGS gibi sınavlarda başarılı olmak isteyen  öğrencilerimize özellikle tavsiye ederiz.

Eğitim Tarihleri

Eğitim 12-19-26 Mart 2022 tarihlerinde 19.00-21.00 aralığında gerçekleşecektir.

Eğitim sonu atölye-soru cevap oturumu ortaokul seviyesi için 29 Mart ve 7 Mayıs 2022 tarihinde saat 19.00’da gerçekleşecektir.

Eğitim sonu atölye-soru cevap oturumu lise seviyesi için 30 Mart ve 14 Mayıs tarihinde 18.30’da gerçekleşecektir.

Sertifikasyon

Eğitim programın sonunda yapılacak sınavda hak kazanan katılımcılara; e-devlet, üniversite ve dernek onaylı ‘’Katılımcı Sertifikası’’ verilecektir.

NOT: E-devlet onayı için gerekli sınav tarihinde sınava katılamayan kişiler için mazeretleri uygun görüldüğü takdirde, e-devlet görünürlüğe sistem kredi ödemesi için gerekli olan 25 TL ek ödeme yapmaları şartıyla katılımcılar, kaçırılan sınava alınacaklardır. Bu yüzden belirtilecek sınav tarihine dikkat edilmesini, ek ödeme mağduriyetine düşülmemesini hatırlatırız.

Katılım Bedeli

Eğitimimiz için maliyetlendirme minimum seviyede tutulmaya çalışılmış olup 89 TL’dir.

Hızlı okuma, zihin haritaları ve hafıza teknikleri eğitimlerini almış olmak, ders başarısı ve sınav başarısında çok büyük avantaj sağlayacaktır. Bu kapsamda avantajlı şekilde eğitimlerden yararlanmak için 4 eğitimimizi alabilirsiniz.

EUROPASS Kart

EUROPASS Uluslararası geçerlilik kapsamında sertifikalarınıza hem her ortamdan erişebilmek için hem de yurtdışı geçerliliğini sağlamak için eğitimden ayrı olarak sitemizden Europass kart temin edebilirsiniz.

Ayrıca eğitime ek olarak Europass kart alan katılımcılarımız, E-DEVLET + Üniversite onayının yanı sıra adreslerine kargolanacak EUROPASS CARD ile tarafımızdan aldıkları ve bundan sonra alacakları TÜM EĞİTİMLERİ Uluslararası EUROPASS onayına dahil etmiş olacaklardır.

NOT: EUROPASS CARD’ın bir sefer alınması yeterli olup sonraki tüm eğitimlerde uluslararası geçerlilik süreci işletilmiş olacaktır.

Europass Kart kapsamında yapılan başvurularda, basım işlemi başvuru alındığı andan itibaren başlatıldığı için iptal/iade yapılamamaktadır.

Eğitim Nereden Yapılacak?

Eğitimlere başvuran kişiler, açılacak olan eğitime özel Telegram grubuna davet linki ile alınacaklardır. Eğitim canlı yayın linkleri, eğitimden 1 gün önce, Telegram eğitim grubundan paylaşılacaktır. Eğitim kayıt linkleri telegram grubundan günlük olarak iletilecektir. Telegram grubu, sadece YÖNETİCİLERİN mesaj atabildiği grup türüdür. Kaçırılan canlı yayın bağlantıları olmasına karşın gerçekleştirilen eğitimler, kaydedilecek olup ayrıca video linki eğitim telegram grubunda paylaşılacaktır. Eğitim bitiminden 1 ila 2 ay içerisinde videolar kaldırılacaktır.

Eğitim İçin Önemli Notlar

Eğitim başvuruları için iptal talebiniz, sipariş tarihinden itibaren 7 gün içinde talep bildirmeniz halinde işleme alınmaktadır. 7. günden sonra yapılan iptal talepleri işleme alınmamaktadır. Eğitim başladıktan sonra iptal veya iade yapılmamaktadır.

Ödeme sürecinizi tamamladıktan sonra kesin kayıt sms onayı ve bilgilendirmelerin yapılacağı Telegram grup davet linki başvurunuzu yaptıktan sonra 3-4 gün içinde gelecektir. Başvurunuzdan 3-4 geçtikten sonra herhangi bir bilgilendirme alamazsanız tarafımıza WhatsApp mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Katılımcılarımızın Yorumları

  Eğitmenlerimiz

  Aykut AÇKALMAZ

  Uluslararası Tony Buzan Eğitmeni, Eğitim Sistemleri ve Öğrenme Danışmanı 

  1977 yılında İstanbul’da doğan Aykut Açkalmaz, Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünden ve Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Yönetimi ve Denetimi yüksek lisans programından mezun oldu. Tony BUZAN ile 1996 yılında kitaplarını okuyarak tanıştı.  2006 yılında, İngiltere’de   beyin ve öğrenme konularında dünyanın önde gelen otoritelerinden biri olan Tony BUZAN’ın seminerlerine katıldı.

  Tony Buzan’dan İngiltere’de aldığı eğitimler şunlardır:
  • Hafıza Teknikleri
  • Zihin Haritaları
  • Hızlı Okuma Teknikleri
  • Öğrenme Becerileri
  • Matematiği Seviyorum
  • Düşünme Becerileri
  • Yaratıcılık

  2008 yılında Tony Buzan’ın “iMindMap Accredited Licensed Instructor” belgesini aldı.

  2009 yılında da Tony Buzan’ın “iMindMap Accredited Master Trainer” belgesini alarak uluslararası eğitimci ünvanına sahip oldu.

  AyThink Gelişim kurumsal eğitimleri ile iş hayatında kurumların daha kısa zamanda, daha verimli ve etkin olabilmelerini hedeflemektedir. Eğitimlerin Kurum kültürünün bir parçası olmasını sağlamak amacıyla, senelik zihin haritaları danışmanlığı hizmeti kurumlara sağlanmaktadır. 

  Tony Buzan’dan aldığı eğitimlerle kendi danışmanlık deneyimlerini ve eğitimlerini birleştirerek kurduğu Aythink Gelişim Eğitim ve Danışmanlık firmasında “Eğitim Sistemleri ve Öğrenme Danışmanlığı” yapmaktadır. Yetişkinlerle yaptığı çalışmalar arasında Eğitim Danışmanlığının yanı sıra, Hafıza Teknikleri, Hızlı Okuma, Zihin Haritaları, Çatışmasız Yaşam Eğitimleri yer almaktadır. 

  Öğrenci ve yetişkinlere bireysel olarak eğitim ve öğrenme danışmanlığı yapmaktadır. 

  Aykut Açkalmaz Tony Buzan Eğitimi’nde

  Melek Saime UÇAR

  Kariyer Danışmanı ve Eğitmen 

  Marmara Üniversitesi İşletme (İngilizce) bölümünden Finans ve Pazarlama çift dalda yüksek başarıyla mezun olmuştur.  Sakarya Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Kariyer Psikolojik Danışmanlık alanında yüksek lisans yapmıştır. 

  Mezuniyetini takiben, yabancı kurumsal şirketlerde ve Türk firmalarında; gıda, kozmetik, elektrikli ev aletleri sektörlerinde “ürün müdürlüğü”nden “pazarlama müdürlüğü”ne kadar farklı görevlerde çalıştı.  10 yıllık profesyonel yöneticilik hayatından sonra “girişimci” olarak ABD’ye tekstil ihracatı, Avrupa’dan kozmetik ithalatı ve Türkiye’de kozmetik ürünleri üretimi ve marka yaratımı projelerini gerçekleştirdi. 2005 yılından itibaren reklamcı ve KOBİ danışmanı olarak çalıştı.

  Öğretim görevlisi olarak, Yeditepe Üniversitesi’nde pazarlama, reklam, yönetim ve girişimcilik alanlarında-İngilizce eğitim dilinde-dersler verdi. Maltepe Üniversitesi İŞKUR iş birliğinde meslek edindirme kurslarında, iletişim eğitimleri verdi. Piri Reis Üniversitesi’nde MBA, İşletme Yüksek Lisans programında, Pazarlama Yönetimi dersleri verdi.  KOSGEB uygulamalı girişimcilik akredite eğitmeni olarak, yeni girişimcilere iş planı hazırlama ve girişimcilik eğitimleri verdi.

  “En iyi öğretmenler, en iyi öğrencilerden çıkar” inancıyla hayat boyu öğrenme ilkesine sahip Melek Saime Uçar, TÜBİTAK’ın desteklediği kobi mentoru eğitimi, pek çok kişisel gelişim eğitimleri ile psikoloji ve kariyer alanında çok sayıda mesleki eğitim almıştır. 

  Kitapsever, müzik aşığı ve sinema tutkunu, amatör fotoğrafçı ve amatör yazar…Arsen Gürzap ve Can Gürzap’ın kurucusu olduğu Dialog’da bir yıllık Spikerlik ve Sunuculuk Eğitimi ve Paris’te Eğitimciler için Sinema eğitimi almıştır.

  “Başarılı, mutlu ve zengin olmak için doğru işi, doğru mesleği seçmek ve yaşam becerileri kazanmak esastır” misyonuyla, özellikle gençlere ve ruhu genç olup yeni başlangıçlar yapmak isteyenlere, girişimci mentorluğu ve kariyer danışmanlığı yapmaktadır. Kurumlara ve bireylere; girişimcilik, iş yönetimi, pazarlama ve kariyer alanlarında; etkili sunum ve güzel konuşma, zaman ve süreç yönetimi, yaratıcı düşünce gibi farklı iş hayatı becerileri ve kariyer geliştirme eğitimleri vermektedir.

  Ayrıca, iş dünyası ve akademik hayattaki birikimlerini gençlere aktarmak için, üniversitelerde ve ortaöğretim kurumlarında, sosyal girişimcilik projelerinde de eğitimler vermektedir.

  Ev Okulu Derneği Esentepe Mahallesi, Mithat Ulu Ünlü Sokak No: 20/B D:1 Şişli / İstanbul bilgi@evokulu.org Gsm : 0537 430 43 02