Skip to main content

Reggio Emilia Yaklaşımı Ebeveyn Eğitimi

Eğitimimiz canlı olarak gerçekleşmiştir. Eğitime başvuru yapmanız durumunda tüm kayıtlar tarafınıza gönderilecektir.

Neden Reggio Emilia Yaklaşımı Ebeveyn Eğitmi Almalısınız?

 • Reggio Emilia yaklaşımı ile ilgili bilgi sahibi olmak içim,
 • Reggio Emilia ilhamlı okulların çocuğum için önemini kavramak için,
 • Bu okullarda karşılaşacağım öğretmen modelini tanımak için,
 • Okul dışı ortamlarda da okul ile eş zamanlı olarak öğrenme sürecini devam ettirebilmek için,
 • Çocuğunuzun merakını güdüleyecek, onu keşfetmeye, sorgulamaya ve merakının peşinden gitmeye yöneltecek yöntemleri öğrenmek için,
 • Süreç içerisinde rolünü benimsemeyi öğrenmek için (Ailenin rolü),
 • Reggio Emilia ilhamlı okulların özelliklerini fark edebilmek için (Ayırt edebilme) bu eğitime katılmalısınız.

Son zamanlarda yaygınlaşmaya devam eden alternatif eğitim yaklaşımlarının arasında yer alan Reggio Emilia yaklaşımı ve bu eğitim; bir ebeveyn olarak sizi çocuğunuzun öğrenme sürecine dahil olmaya, merakını güdülemeye, merak eden, keşfeden, gözlemleyen bir bireye zemin hazırlamaya, problem çözebilen çocuklar yetiştirmeye davet ediyor.

Eğitim Açıklaması

Okul öncesi eğitim programında da olduğu gibi Reggio Emilia yaklaşımı çocuğu merkeze alarak öğrenme sürecinin sürdürülmesi gerektiğini savunur. Çocuğun bilgiyi yapılandırabileceğini, merakı ve ilgisi doğrultusunda inceleme ve araştırma yapabileceğini belirten yaklaşımda çocukların birçok farklı şekilde duygu ve düşüncelerini ifade edebileceği belirtilir ve bunu yaklaşımın kurucusu olan Loris Malaguzzi ‘’çocuğun 100 dili’’ metaforu ile ifade eder.

Çocukların derinlemesine araştırmalar yapabilecekleri projeler ise yaklaşımın temel ögelerinden biridir. Projelerin içerisine matematik, Türkçe ve dil, sanat, oyun, fen ve doğa gibi diğer etkinlik türleri de entegre edilir. Proje sürecinde yapılan çalışmaların özenle, kurulan iletişimin de dikkatli bir şekilde incelenmesi Reggio Emilia yaklaşımındaki öğretmenin görevleri arasındadır.  Yapılan gözlemler, alınan fotoğraf, video ve ses kayıtları, tutulan notlar Reggio Emilia yaklaşımında yer alan dokümantasyonu oluşturur. Bu dokümantasyon, çocukların özgüven gelişimine, kendilerini fark etmelerine, merak edilen sorulara cevaplar bulmalarına, bir sonraki aşama ile ilgili beyin fırtınası yapmalarına fırsat tanır. Çocuğun bu öğrenme sürecini oluşturan tüm aşamalarında ailesinin, çevresindeki yetişkinlerin, öğretmenlerinin, akranlarının, okul personelinin, kurum yöneticilerinin büyük önemi vardır.

Eğitim Amacı

 • Reggio Emilia yaklaşımı nedir? İlkeleri nelerdir?
 • Reggio Emilia ilhamlı okullar çocuğum için neden önemlidir?
 • Bu okullarda nasıl bir öğretmen ile karşılaşacağım?
 • Okul ile eş zamanlı olarak sürece nasıl dahil olabilirim?
 • Yaklaşım kapsamında ev içinde nasıl bir proje süreci başlatabilirim?
 • Çocuğumun merakını güdüleyecek, ilgisini ve ihtiyacını ortaya çıkarak sorular nelerdir?
 • Öğrenme süreci içerisinde benim görevim nedir?
 • Bu okullardan neler beklemeliyim/beklememeliyim?
 • Çocuğumun gözlem yapabilmesi, keşfedebilmesi, merakının peşinden gidebilmesi, problem çözebilmesi, sorgulayabilmesi vb. için neler yapabilirim?

Soruları kapsamında yaklaşımın gerektirdiği ilkeleri katılımcılara kazandırmak ve okul dışı ortamlarda da öğrenme sürecinin devamlılığını sağlatabilmektir.

Eğitim İçeriği

İlk oturum

 1. Reggio Emilia Yaklaşımının tarihçesi
 2. Yaklaşımının ilkeleri
 3. Yaklaşımdaki ÇOCUK modeli/ÖĞRETMEN modeli
 4. Çocuğun 100 dili (Çocuğu dinleme, anlama vb.)
 5. Öğrenme ortamı (Okul dışı ortamlar)
 6. Yaklaşımda AİLENİN rolü
 7. Yaklaşımda proje süreci
 8. Eğitim programı
 9. Dokümantasyon

konu başlıklarını içermektedir.

İkinci oturum

 1. Reggio Emilia yaklaşımında projeler
 2. Okul ile eş zamanlı olarak proje sürecine dahil olma
 3. Sorgulamayı bilen çocuklar için uygun soru seçimi
 4. Reggio Emilia ilhamlı okulların çocuklar için önemi
 5. Yaklaşımının çocuğa kazandırmayı amaç edindiği ilkeler
 6. Reggio Emilia okulların öğrenme süreçleri doğrultusunda beklentilerin oluşturulması

konu başlıklarını içermektedir.

Kimler Katılabilir?

Tüm ebeveynler, çocuklara bakım veren, eğitim alanında çalışan ve çocuk alanında bilgi sahibi olmak isteyen katılımcılar; eğitimimizi alabilir.

Sertifikasyon

Eğitim sonunda yapılacak sınavda hak kazanan katılımcılara “Katılımcı Sertifikası” verilecektir.

Not: Eğitim başvurusu sonrası katılımcıya özel ilan edilecek sınav tarihinde, sınava katılamayan kişiler için mazeretleri uygun görüldüğü takdirde, ilgili işlemlerin yürütülebilmesi için gerekli olan 45 TL’lik ek ödeme yapmaları durumunda, sınav katılım hakkı yeniden tanımlanacaktır. Ek ödeme mağduriyetine düşülmemesi için belirtilecek sınav tarihine dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatırız.

EUROPASS Kart

EUROPASS Uluslararası geçerlilik kapsamında sertifikalarınıza hem her ortamdan erişebilmek için hem de yurtdışı geçerliliğini sağlamak için eğitimden ayrı olarak sitemizden Europass kart temin edebilirsiniz.

NOT: EUROPASS CARD’ın bir sefer alınması yeterli olup sonraki tüm eğitimlerde uluslararası geçerlilik süreci işletilmiş olacaktır.

Europass Kart kapsamında yapılan başvurularda, basım işlemi başvuru alındığı andan itibaren başlatıldığı için iptal/iade yapılamamaktadır.

Eğitim Nereden Yapılacak?

Eğitim; interaktif, soru cevap destekli yürütülecektir.

Eğitimlere başvuran kişiler, açılacak olan eğitime özel Telegram grubuna davet linki ile alınacaklardır. Eğitim yayın linki, eğitimden 1 gün önce, Telegram eğitim grubundan paylaşılacaktır. Telegram grubu, sadece YÖNETİCİLERİN mesaj atabildiği grup türüdür. Kaçırılan canlı yayın bağlantıları olmasına karşın gerçekleştirilen eğitimler, kaydedilecek olup ayrıca video linki eğitim telegram grubunda paylaşılacaktır. Eğitim bitiminden 1 ila 2 ay içerisinde videolar kaldırılacaktır.

Eğitimlerin oturumları, ZOOM veya türevi bir uygulama üzerinden canlı yayın şeklinde gönderilecek gizli linke tıklama ile katılım şeklinde olacaktır.

Eğitim için Önemli Notlar

Eğitim başvuruları için iptal talebiniz, sipariş tarihinden itibaren 7 gün içinde talep bildirmeniz halinde işleme alınmaktadır. 7. günden sonra yapılan iptal talepleri işleme alınmamaktadır. Eğitim başladıktan sonra iptal veya iade yapılmamaktadır.

Ödeme sürecinizi tamamladıktan sonra kesin kayıt sms onayı ve bilgilendirmelerin yapılacağı Telegram grup davet linki başvurunuzu yaptıktan sonra 3-4 gün içinde gelecektir. Başvurunuzdan 3-4 geçtikten sonra herhangi bir bilgilendirme alamazsanız tarafımıza WhatsApp mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Headline

Önceki Eğitimde Bulunan Katılımcıların Anket Sonuçları

Eğitimimizde katılımcılarımız, %100 oranında 5 puan üzerinden 4-5 puan arası puan vererek yüksek memnuniyetlerini bildirmişlerdir.

  Eğitmen

  Beyzanur OK

  • Yüksek Lisans (3.94/4) Ondokuz Mayıs Üniversitesi
   Temel Eğitim Ana Bilim Dalı/Sınıf
   Eğitimi Programı 2020-2022
  • Yüksek Lisans Sinop Üniversitesi
   Temel Eğitim Ana Bilim Dalı/Okul Öncesi 2022-Eğitimi Programı
  • Üniversite (3.30/4) İstanbul Aydın Üniversitesi 2013-2014
  • Sinop Üniversitesi 2014-2015
   (Yatay Geçiş)
  • Kauno Kolegija 2015
   (Erasmus)
  • Ondokuz Mayıs Üniversitesi 2016-2017
   (Farabi)
  • Lise Bafra Altınkaya Anadolu Lisesi 2009-2013
  İŞ DENEYİMİ (5 yıl)
  • 2017 yılında Samsun’da okul öncesi öğretmeni olarak göreve başladı.
  • 2018/2019 eğitim öğretim yılında aynı kurumda İngilizce koordinatörlüğü görevinin yanında okul öncesi öğretmenliği görevine devam etti.
  • 2019/2020 eğitim öğretim yılında aynı kurumda eğitim koordinatörü ve İngilizce koordinatörü olarak çalışmaya devam ederken okul öncesi öğretmenliği görevini de sürdürdü.
  • 2020/2021 ve 2021/2022 yılında aynı kurumda okul öncesi öğretmenliği görevinin yanında Reggio Emilia takım lideri görevini aldı.

  (Devam ediyor.)

  TEZ

  Yüksek LisansTezi: Reggio Emilia İlhamlı Okullar: Eğitim Sürecinin Öğretmen, Veli ve Yönetici Görüşleri Doğrultusunda İncelenmesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  Son yıllarda birçok eğitim kademesinde alternatif yaklaşımlara olan ilgi artmaya başlamıştır. Öğretmenin merkezde yer aldığı eğitim süreci, bu yaklaşımlar sayesinde geride kalmış ve çocuk odaklı bir süreç başlamıştır. Bu yaklaşımlardan biri de Reggio Emilia’dır. Bu yaklaşımdan ilham alan okullar çocuklara somut yaşantılar sunarak, onları bir keşfe çıkarmaktadır. Meraklı, araştırmacı, sorgulayan ve gözlemleyen çocuklar yetiştirmeyi amaç edinen yaklaşımın yaygınlaştırılması, öğretmenlerin, kurum sahiplerinin ve ebeveynlerin bununla ilgili bilgi sahibi olması önem taşımaktadır. Bu kapsamda çalışmanın amacı Reggio Emilia ilhamlı okullarda bulunan okul öncesi öğretmenlerinin, yöneticilerin ve velilerin süreç içerisindeki deneyimlerini ortaya koymak amaçlanmaktadır.

  YAYINLAR

  Ok, B., Torun, N., Yazıcı, D. N. (2021). Yeni normalin erken çocukluk dönemi üzerindeki etkilerinin ebeveyn görüşleri alınarak incelenmesi. Yaşadıkça Eğitim, 35(2), 640-654.

  Reggio Emilia İlhamlı Okullarda Öğretmen Olmak (İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, Editörde)

  Yeni Normalleşme Süreci Doğrultusunda Okul Öncesi Eğitim Sınıflarında Yapılan Değişikliklerin Öğretmen Görüşleri ile İncelenmesi (Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakülltesi Dergisi, Editörde)

  Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenlerinin Suriyeli Çocuklarda Gözlemledikleri Davranış Problemleri ve Kullandıkları Stratejiler (Dergiye gönderildi, ESCI)

  SUNUM & KONGRELER

  Yeni Normalleşme Süreci Doğrultusunda Okul Öncesi Eğitim Sınıflarında Yapılan Değişikliklerin Öğretmen Görüşleri ile İncelenmesi, 8.Uluslararası Eğitim Programları ve Öğretim Kongresi

  KURS / SERTİFİKA BİLGİLERİ
  • Erken STEM Atölyesi 2019
   Okul Öncesi Robotik Kodlama ve Eğitici Eğitimi 2019
  • Okul Öncesi Döneminde Başarı ve Motivasyon 2019
   Kuklanın Entegrasyonu 2019
  • Okul Öncesi Dönemde Duyusal Gelişimi Desteklemek 2019
  • Masal Anlatıcılığına Giriş 2019
  • Pandemi Sürecinin Erken Çocukluk Dönemine Etkisi 2021
  • Reggio Emilia Yaklaşımı Eğitmen Eğitimi 2021
  • Reggio Emilia Yaklaşımında Dokümantasyon ve Uygulama Örnekleri 2021
  • Çocukların Psikolojik Parmak İzleri 2021
  • Reggio Emilia Yaklaşımında Projeler ve Uygulama Örnekleri 2021
  • Okul Öncesi Çocuklarda Problematik Ekran Kullanımı 2021
  • Çocuklarda Görülen Öfke ve Saldırganlık 2021
  • Reggio Emilia İlhamlı Olmak 2021
  • Reggio Emilia Eğitmen Atölyeleri 2021
  • Progettazione Reggio Emilia Yaklaşımında Projeler 2021
  • Çocukların Gelişimsel Olarak Hazırbulunuşluklarının
   Değerlendirilmesi 2022
  • Ergoterapi 2022
  • Düşünüyorum Öyleyse Oynayalım: Bilişsel İşlevleri
  • Destekleyen Etkinlik Uygulamaları 2022
  • Almanya Orman ve Doğa Okulları Federasyonu ile… 2022
  YABANCI DİL BİLGİSİ
  • İngilizce Yabancı Dil Sınavı Puanı: 80 (YÖKDİL)
  KİŞİSEL BİLGİLER
  • Cinsiyet : Kadın
  • Doğum Tarihi : 25.08.1995
  • Medeni Durum : Bekar
  • Uyruk : T.C.