financial-services-hero.jpg

Okul Sonrası Yapılan Evde Eğitim Çalışmaları Çocuğa ve Aileye Ne Gibi Kazanımlar Sağlar?

“Çocukların ihtiyaçları yeni ve daha iyi bir müfredattan ziyade, gerçek dünyaya daha fazla erişim sağlayabilme becerilerinin gelişmesidir.” ( Jhon Holt ) Eğitim sadece çocukların ilgilerine göre biçim alabilmelerinden ziyade, gerçek yaşam becerilerini kazanma adına şekillenmelidir (yemek pişirme, ev düzeni, yaşam alanına adapte olabilme…). Bununla birlikte çocuk gelişiminde çocuğun yeni bilgi edinmesi sırasında merak duygusunun gelişiminin desteklenmesi, bilgiye ihtiyacı fark etme becerisini kazanması da çok önemlidir.

Bu sebeple okul sonrası eğitimin, evde devam etmesi birçok avantaj sağlar. Okul sonrası eğitim çocuğun ailesi ya da ailesi tarafından seçilen kişi yada kişilerce desteklenebilir. Bu konuda çocuğun bireysel ihtiyaçları, çocuğun ilgileri, okulda verilen eğitimin yaşayarak ve uygulayarak tekrar edilmesi, farklı alanlarda çocuğun merak, sorgulama, bilgi, yaratıcılık, sorumluluk becerilerini geliştirme ve destekleme adına yapılabilir.
Okul sonrası yapılan evde eğitim çalışmaları çocuğa ve aileye ne gibi kazanımlar sağlar ?

  • Birebir öğrenme sayesinde daha yüksek performans,
  • Daha sağlam ebeveyn ve çocuk ilişkisi,
  • Aile ile birlikte belirli değer ve inançları kazanma fırsatı,
  • Yetişkin ya da aynı yaşta olan bireylerle daha nitelikli ilişki kurabilme fırsatı,
  • Sosyal, duygusal ve psikolojik gelişimde iyi olma durumu gibi çocuğa kazandırdığı iyi haller dışında ebeveyne de yeterlilik, mutluluk, sorumluluğu yerine getirme durumlarından dolayı psikolojik iyi oluş halini destekler.

Yazar : Edanur KOCAMAN

Ev Okulu Derneği Ortabayır mahallesi şair çelebi sokak  Gürtaş iş merkezi no :1 kat :1 D :2 Levent /İstanbul bilgi@evokulu.org Gsm : 0537 430 43 02