Resimde Karakalem Tekniği Eğitimi

Eğitimimizin başvuru süreci kapanmıştır. Eğitim ile ilgili aktarımı yaptıktan sonra kayıtların tarafınıza gönderilebilmesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

İçinizdeki Sanatçı Ruhu Keşfetmek İster misiniz?

Sözlük anlamı olarak karakalem, resim yapmada kullanılan, dışı ağaç, içi kömür kalem olan resmin temel malzemesidir. Görsel sanatlar eğitimlerinde resme başlamak karakalem ile gerçekleşir. Natürmort, manzara, iç ve dış mekan, soyut, portre gibi çalışmalar karakalem ile başlanılsa da zamanla teknik haline gelerek özellikle portreler de tercih edilir.

Karakalem Çalışması için evinizde ne tür malzemeler bulundurulmalıdır ?

Karakalem çalışmasına başlarken herhangi bir resim kağıdı,  resim kalemi diye adlandırılan numaralı kurşun kalemler başlangıç için yeterli olacaktır. ( HB, 2B, 3B, 4B… gibi ) daha sonra çizeceğiniz çalışmalara göre ton değerlerini verirken kalem numaralarınız değişiklik gösterecektir. Resim kağıdımızı duralit üzerine koyarak daha düz bir zemin üzerinde çalışmış oluruz.

Malzeme Listesi;

 • Resim Kağıdı (35×50 boyut)
 • Resim Kalemi (HB, 2B, 4B … isteğe göre numaralar arttırabilir )
 • Duralit ( resim kağıdı altlığı)
 • Hamur silgi
 • Normal silgi
 • Kalemtraş

Karakalem Çalışmasına Nasıl Başlanır ?

Öncelikle eğitim sürecinde de gösterildiği gibi temel terimlerinden başlamak gerekir. Perspektif, oran orantı, çizgisel teknikler, anatomi, derinlik, ışık gölge gibi terimler başta gelir. Herhangi bir nesne ve ya figürlerimizi kağıdımızı ortalayarak çizilmelidir. Çalışmamızdaki derinlik açısından perspektife, objeler arası oran ve orantısına dikkat etmemiz gerekir. Her bir terimi yapacağımız çalışmalar üzerinde uygulayarak zamanla karakalem kabiliyetimizin ilerlediğini ve elimize kalemi aldığımızda zorlanmayacağımızı birlikte göreceğiz.

Eğitimin İçeriği

Karakalem tekniği, temel kavramları ile birlikte öğrenilip bir sonraki yapacağımız çalışmalar doğrultusunda kolaylıkla kağıda aktarabilmemizi sağlayacaktır. Kalemi elimizde tutuş şeklimizden duruşumuza kadar beden ve kağıt arasındaki mesafeyi doğru ayarlayarak yapılan her esere harcanan zaman da beden sağlığımıza ve göz sağlığımıza dikkat etmiş olacağız. Belli kurallar doğrultusunda yapılan her çalışmanın ardından süreç ilerledikçe elimizin gelişimi hız kazanacaktır.

Kimler Katılabilir

4 yaş ve üzeri olmak üzere kendini kara kalem resim becerisi konusunda geliştirmek isteyen herkes katılabilir.

Gruplar, talebe bağlı olmak üzere yaş aralıkları göz önünde bulundurularak oluşturulacaktır.

Eğitim Tarihi

13, 15, 19, 22, 26, 29 Ekim – 2, 5 Kasım   18.00

Yayınlar Youtube üzerinden gerçekleştirilecektir. Minimum 1 kez olmak üzere o hafta yapılacak olan Youtube dersi Zoom ve türevi uygulamalarda yaş grubuna göre düzenleme yapılarak  gruplar şeklinde yapılacaktır.

NOT:Grup derslerinin tarih ve saatleri ilan edilen programdan grup sayısına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Sertifikasyon

Etkinlik sonunda E- sertifika (Katılımcı Sertifikası) verilecektir.

Katılım Bedeli

Katılımcılar için yapılacak bildirimlerdeki SMS gideri, Mail programı masrafı, Teknik Altyapı ve Sertifika giderleri için minimum 50 TL aktarım beklenmektedir. Arzu eden katılımcılarımız derneği desteklemek adına daha yüksek bir bedel aktarabilir.

BANKA BİLGİLERİMİZ

Dernek aktarımları, eğitimler için destekleriniz ve bağışlarınız için

Dernek İktisadi İşletme Hesabı

HALKBANKASI

Alıcı Adı : Eğitim Evde ve  Ev Okulu Derneği İktisadi İşletmesi

İban : TR 35 0001 2009 7980 0012 0000 13

Bağış hakkında bilgi almak için: https://evokulu.org/bagis/

EUROPASS Kart

EUROPASS Uluslararası geçerlilik kapsamında sertifikalarınıza hem her ortamdan erişebilmek için hem de yurtdışı geçerliliğini sağlamak için eğitimden ayrı olarak sitemizden Europass kart temin edebilirsiniz.

Ayrıca eğitime ek olarak Europass kart alan katılımcılarımız, E-DEVLET + Üniversite onayının yanı sıra adreslerine kargolanacak EUROPASS CARD ile tarafımızdan aldıkları ve bundan sonra alacakları TÜM EĞİTİMLERİ Uluslararası EUROPASS onayına dahil etmiş olacaklardır.

NOT: EUROPASS CARD’ın bir sefer alınması yeterli olup sonraki tüm eğitimlerde uluslararası geçerlilik süreci işletilmiş olacaktır.

Europass Kart kapsamında yapılan başvurularda, basım işlemi başvuru alındığı andan itibaren başlatıldığı için iptal/iade yapılamamaktadır.

Eğitim Nereden Yapılacak?

Eğitimlere BAŞVURAN Kişiler açılacak olan Whatsapp / Telegram grubuna alınarak eğitim bağlantı linki Whatsapp / Telegram gruptan paylaşılacaktır. Whatsapp / Telegram grubu sadece YÖNETİCİLERİN mesaj atabildiği grup türüdür. Kaçırılan canlı yayın bağlantıları olmasına karşın gerçekleştirilen eğitimler kaydedilecek olup ayrıca video linki paylaşılacaktır. Kaydedilen eğitimler kaçırılan videoların tekrar izlenebilmesi amacıyla kaydedilmektedir. Eğitim bitiminden 1 ila 2 ay içerisinde videolar kaldırılacaktır.

Eğitimlerin büyük çoğunluğu Youtube üzerinden yapılacak olup, minimum bir eğitim gruplar halinde Zoom ve türevi uygulamalardan yapılacaktır.

Eğitim için Önemli Notlar

Eğitim başvuruları için iptal talebiniz, sipariş tarihinden itibaren 7 gün içinde talep bildirmeniz halinde işleme alınmaktadır. 7. günden sonra yapılan iptal talepleri işleme alınmamaktadır. Eğitim başladıktan sonra iptal veya iade yapılmamaktadır.

Ödeme sürecinizi tamamladıktan sonra kesin kayıt sms onayı ve bilgilendirmelerin yapılacağı Telegram grup davet linki başvurunuzu yaptıktan sonra 3-4 gün içinde gelecektir. Başvurunuzdan 3-4 geçtikten sonra herhangi bir bilgilendirme alamazsanız tarafımıza WhatsApp mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Diğer Eğitimler İçin TIKLAYINIZ: https://evokulu.org/egitimler/

Katılımcılarımızın Yorumları

  Eğitmen

  Merve YAZICI (Ressam)

  Edirne Hasan Rıza Güzel sanatlar lisesi Resim Bölümü ile temel eğitimine başlayarak ardından Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-iş Öğretmenliği bölümünden mezundur. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Yüksek Lisans eğitim sürecine devam etmektedir. 2 yılı aşkın süredir Tekirdağ Sahne Sanatları’nda resim derslerinin eğitimini vermektedir.

  Sergileri ve Çalışmaları

  • Trakya Üniversitesi Özgün Baskı Sergisi
  • Atatürk Resimleri ve Karma Sergi
  • Çocuk ve Hayaller Sergisi
  • Anasanat Atölye B Grubu Karma Sergi
  • Gönüllü Gençler Resim Sergisi
  • Trakya Üniversitesi Mezuniyet Sergisi
  • YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KONGRE MERKEZİ PDR ZİRVESİ İSTANBUL
  • Kişisel Resim Sergisi
  • NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
  • Lisansüstü Öğrenci Sergisi
  • NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
  • Uluslararası Posta Sanatı Bienali Sergisi
  • NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
  • Yılında O’nun İzindeki Türk Gençliği
  • Öğrenci Resim Sergisi
  • NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
  • Lisansüstü Online Öğrenci Sergisi

  Ev Okulu Derneği Esentepe Mahallesi, Mithat Ulu Ünlü Sokak No: 20/B D:1 Şişli / İstanbul bilgi@evokulu.org Gsm : 0537 430 43 02