Skip to main content

İlkokul Zeka Gelişim Testleri

  • Gessel

Bu test, 3-9 yaş arasındaki çocuklara uygulanmaktadır. Daha çok ilkokul öncesi dönemde uygulanır. Kolaydan zora doğru sıralanmış şekillerden oluşur. Çocuklarda motor beceri, görsel algı, görsel hafıza, el-göz koordinasyonu, küçük kas becerilerini ölçer.

Kısa süreli hafızayı değerlendirir. Buradan elde edilen sonuca bakılarak kabaca IQ seviyesine ulaşılır.

  • Goodenough

Bir İnsan Çiz Testi , performans testidir. Zaman sınırlaması yoktur. 7,8 ve 9 yaş çocuklarına uygulanabilir. Testin iki altntesti vardır: 1. Erkek 2. Kadın 

  • Porteus-Kent

Porteus Labirentleri Testi, S. D. Porteus tarafından 1965’te geliştirilmiştir. Beğlan Birand Toğrol tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Bu test, 5 yaş 6  ay ve 15 yaş arasındaki bireylere uygulanır. Planlama becerisi ve genel yeteneğini belirlemek amacıyla kullanılmaktadır.

12 labirentli kartlardan oluşmaktadır. Sınırlandırılmış süre uygulaması yoktur.  Kent E.G.Y., bilgiye ve dile dayanan bir testtir. Sözeldir, hız testi değildir. Zaman sınırlaması yoktur. 6-14 yaş arasındaki bireylerin zekasını incelemeye yarar. Yönerge verilirken testteki sorular okunur, herhangi bir ekleme yapılmaz. Eğer bireyin anlamadığına veya bilgi seviyesinin yeterli olmadığına kanaat getirirseniz sorunun sadece o kelimesi açıklanabilir.  

  • Peabody

Peabody Resim-Kelime Testi, ABD’de L. Loyd ve M. Dunn tarafından hazırlanmış, Ankara Rehberlik ve Araştırma Merkezi uzmanlarınca Türkçe’ye uyarlanıp normları geliştirilmiş, 3-12 yaş arasındaki çocuklarda, dil gelişimini ölçmek amacıyla uygulanan bir gelişim testidir.  

Her kartta önlü arkalı sekiz resmin bulunduğu 50 karttan, 100 sayfadan oluşmaktadır. Maddelere verilecek cevaplarda süre sınırı yoktur. Bireysel bir test olup  bir oturumda, bir kişiye uygulanır. Uygulama: Bireyden kartın her iki yüzündeki dört resimden istenen resmi göstermesi istenir. ·   

  • Genel Yetenek Testleri (7-11)

Çocuğun zihinsel performansını belirlemek amacıyla kullanılan ve dört alt testten oluşan bir yetenek testidir. Uygulama sonucunda bireye ait zeka bölümü elde edilmektedir.