Skip to main content

HIZLI OKUMA VE ANLAMA TEKNİKLERİ

HIZLI OKUMA VE ANLAMA TEKNİKLERİ 1. VE 2. KUR EĞİTİMİ
Eğitimimiz canlı olarak gerçekleşmiştir. Eğitime başvuru yapmanız durumunda tüm kayıtlar tarafınıza gönderilecektir.
Başvuru için Tıklayınız: Eğitimlere kayıt yaptıran kişiler gerçekleşen eğitimlerin linklerine erişim sağlayabilmektedir. E Sertifika / Belgeler canlı yayın süreci sonrası kayıt yaptıran kişilere de gönderilmektedir.
İlk 200 kişiden sonraki kayıtlar için de SEA LİFE veya MADAME TUSSAUDS yanında en az 1 kişi ile girmek koşuluyla 31 Aralık 2020 ye kadar geçerli 1 kişilik ÜCRETSİZ Giriş Bileti HEDİYE edilecektir. (Böylece giriş bedeli yarıya düşmüş olacaktır.
Eğitim İçeriği ve Hedefleri İlkokul birinci sınıfta okuma ile alakalı önce harfleri sonra kelimeleri öğrendik ve sonra okumayı öğrenip ikinci sınıfa geçtik. İki- üç – dört derken bu yaşımıza kadar geldik. Akademik bir çok ders gördük ama hiçbir zaman öğrenmeyi nasıl öğreniriz, okuduklarımızı nasıl daha iyi anlarız kısmını öğrenmedik. Beynimizi kullanım kılavuzu olmadan kullanmayı denedik. İşte şimdi bunu yenmenin zamanı geldi. Bilgi en önemli güçtür, bilgiyi kullanmak süper güçtür… Hızlı okumanın nasıl zaman kazandıracağını ve okuduğunu anlamayı nasıl geliştireceğini öğrenin. Her gün ne kadar okuma yaptığınızı düşünün. Belki dünyada neler olup bittiğini öğrenmek için gazete okuyorsunuz. İş arkadaşlarınızdan gelen sayısız e-postaya bakıyorsunuz. Ve normal bir günde kitap, rapor, teklif, süreli yayın ve mektup okuyorsunuz. Genel tabloya bakıldığında, okuma eylemi öğrenme ile ilgili en çok kullandığımız beceridir. Aynı zamanda 12 yaşına geldiğimizde çoğumuzda doğal olarak yerleşen bir beceridir. Sonuç olarak kitapları okuyup anlayabiliyorsak iyi bir okuyucu olmamız gerekir değil mi?
Belki de durum bu değil. Günlük yaşamımızda okumanın tükettiği zamanı ele aldığımızda belki de becerilerimizi iyileştirebiliriz ve iyileştirmeliyiz. Peki daha iyi bir okuyucu olmak neyi içeriyor? Okumada daha hızlı ve etkili olurken, hala okuduğunu anlayabilme yetisinden geçer iyi bir okuyucu olmak!

Nasıl Okuyoruz

Günün büyük bir kısmını okuma ile geçirmenize rağmen nasıl okuduğunuzu hiç düşündünüz mü? Gözleriniz harf şekillerini nasıl anlıyor ve bu harfleri anlayabileceğiniz cümle formlarına nasıl sokuyor? Gerçekten bu konu hakkında düşündüğünüzde okumanın oldukça karmaşık bir beceri olduğunu fark edersiniz. Daha önceleri bilim adamları okurken iki gözünüzün de kelimedeki belirli harflere odaklandığına inanıyordu. Son zamanlardaki araştırmalar durumun bu olmadığını göstermiştir. Bilim adamları şu anki araştırmalarında her bir gözün genellikle ayrı iki karakter üzerine odaklanma olarak aynı anda farklı harflere odaklandığına inanmaktadır. Beyin bu iki görüntüyü birleştirerek kelime formunu oluşturmaktadır. Bu durum sayfalar arasında gezinirken neredeyse anlık olarak gerçekleşir.

Hızlı Okumanın Avantajları

Birçok insan ortalama dakikada 250 kelimelik bir hızla okur. Bunun anlamı bir kitap veya belgedeki ortalama bir sayfayı okumanın 1-2 dakika sürmesidir. Yine de dakikada 500 kelime hıza çıktığınızı düşünün. Tüm içeriği yarı sürede tarayabilirsiniz. Daha sonra size kalan zamanla diğer görevleri gerçekleştirebilir veya dinlenmek veya stres atmak için ekstra birkaç dakikaya sahip olabilirsiniz. Hızlı okumanın diğer bir avantajı, argümanın genel yapısını daha iyi anlayabilmenizdir. Bu durum, işinizde ve kariyerinizde size büyük yarar sağlayacak “büyük resim” anlamasına yol açar. Not: Hızlı okuma faydalı ve değerli bir beceridir. Yine de bu tekniği kullanmanın uygun olmadığı durumlar olabilir. Örneğin önemli veya zorlayıcı metinleri yavaş bir şekilde okumak tüm detayları tam olarak anlamanızı sağlayacaktır.

Zayıf Okuma Alışkanlıklarını Yenmek

Eğer diğer birçok insan gibiyseniz, sizi yavaşlatan bir veya birkaç okuma alışkanlığınız vardır. Daha iyi bir okuyucu olmak bu kötü alışkanlıkları yenerek yeni, etkili okuma yöntemlerini öğrenmeyi gerektirir. Aşağıda en fazla görülen kötü okuma alışkanlıklarını ele alıyor ve bunları nasıl yenebileceğimizi tartışıyoruz.

İç Seslendirme

İç seslendirme okuduğun her kelimeyi kafanızda seslendirme alışkanlığıdır. Birçok insan bunu bir şekilde yapmaktadır. İçten seslendirdiğinizde kelimelerin beyninizde söylendiğini duyarsınız. Bu gerektiğinden daha fazla zaman almaktadır, çünkü bir kelimeyi söylediğinizden daha hızlı anlayabilirsiniz. Kafanızdaki sesi kapatmak için, ilk olarak ses olduğunu fark etmeniz gerekir (bu yazının ilk kısmını nasıl okudunuz?) ve daha sonra “konuşmama” üzerinde alıştırma yapmalısınız. Okumaya başladığınızda kendinize iç sesinizi kullanmayacağınızı söyleyin. Kötü alışkanlık kaybolana kadar bunu çalışmalısınız. Kelimeleri bloklar halinde okumak faydalı olacaktır çünkü blokları seslendirmek daha zordur. (Bu konu hakkında daha fazla bilgi için aşağıya bakın) İç sesinizi ortadan kaldırmak bile okuma hızınızı önemli ölçüde arttırabilir.   Aksi halde konuşma ile aynı hız olan dakikada ortalama 250-350 kelimede kalırsınız. Bu bariyeri aşmanın tek yolu kelimelerin kafanızda tek tek söylemeyi engellemektir.

Kelime Kelime Okuma

Kelime kelime okumak sadece yavaş değildir. Aynı zamanda ayrı ayrı kelimelere konsantre olduğunuzda, anlatılan konuyu genellikle kaçırırsınız. Her bir kelimeyi ayrı bir birim okuyan insanlar kelimeleri bloklar halinde hızlı bir şekilde okuyanlara göre daha az anlarlar. (Bu yazıyı okurken gözlerinizin nasıl hareket ettiğini düşünün. Her bir kelimeyi mi okuyorsunuz yoksa iki, üç veya beş kelimelik bloklar halinde mi okuyorsunuz?) Bir kerede okuduğunuz kelime sayısını arttırmayı deneyin. Aynı zamanda metni gözlerinize daha yakın tutarak tekli odakla okuduğunuzda kelime sayısını önemli ölçüde arttırabilirsiniz. Her bir blokta ne kadar fazla kelime okursanız, o kadar hızlı okuyabilirsiniz!

Verimsiz Göz Hareketi

Yavaş okuyucular her bir kelimeye odaklanma ve her bir satırda ilerleme eğiliminde olurlar. Göz bir kerede yaklaşık olarak 4 santimetre alanı kapsayabilir ve bu da yaklaşık dört veya beş kelimeye karşılık gelmektedir. Bu gerçekle ilgili olarak okuyucuların birçoğu her bir satırın sonundaki kelimeleri görmek için çevresel görüşlerini kullanmazlar. Bu sorunu yenmek için okurken bakışlarınızı “yumuşatın” – yüzünüzü rahatlatıp bakışınızı genişlettiğinizde kelimeleri ayrı birer birim olarak görmek yerine bloklar halinde görmeye başlarsınız. Bu işlemde iyi hale geldikçe gözleriniz sayfa üzerinde daha da hızlı hareket edecektir. Satırın sonuna geldiğinizde son kelime grubunu görmek için çevresel görüşünüz işi devralacaktır. Bu şekilde hızlı bir şekilde tarayıp bir sonraki satıra hızlı bir şekilde geçebilirsiniz.

Regresyon (Gerileme)

Regresyon metinleri gereksiz bir şekilde yeniden okumaktır. Bazen insanlar okudukları kelimelere ve hatta cümlelere geri dönerek doğru okuyup okumadıklarından emin olmak isterler. Bunun gibi geriye gitme davranışını gerçekleştirdiğinizde, metinin akışını ve yapısını kaybedersiniz ve metnin tamamını anlamanız düşebilir. Regresyon konusunda oldukça dikkatli olun ve gerçekten gerekmedikçe metinleri yeniden okumaktan kaçının. Gözleriniz önceki cümleye gitme sayısını azaltmak için okuduğunuz satırlarda işaretçi kullanın. Bu parmağınız veya bir kalem olabilir. Gözleriniz işaretçinin ucunu takip edecek ve geriye dönüşleri azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu yöntemi kullanarak okuma hızınız işaretçiyi ne kadar hızlı hareket ettirdiğinize bağlıdır.

Düşük Konsantrasyon

Eğer TV açıkken okumaya çalışıyorsanız, cümlenin kendisini bırakın bir kelimeye bile konsantre olmanızın oldukça zor olduğunu biliyorsunuz. Okuma dış bozucuların en az olduğu bir ortamda gerçekleştirilmelidir. Okudukça konsantrasyonunuzu arttırmak için okurken birden fazla işi aynı anda yapmayı bırakın ve dikkat dağıtıcı öğeleri mümkün olduğunca kaldırın. Bu özellikle önemlidir çünkü kelime bloklarını bir araya getirirken ve iç sesinizi bastırmaya çalışırken, birkaç sayfa okuduğunuzu ve hiçbir şeyi adam gibi anlamadığınızı fark edebilirsiniz. “İç dikkat dağıtıcı unsurlara” da dikkat edin. Eğer bir tartışmayı kafanızda yeniden canlandırıyorsanız veya akşam yemeği için ne yapacağınızı düşünüyorsanız, bu da bilgileri işleme becerinizi sınırlayacaktır. İç ses aslında beynin okuduğunuza bağlı kalmasını sağlar ve insanlar bu nedenle aynı anda hem TV izleyip hem de okuduğunu söyleyebilir. Etkili bir okuyucu olmak için bundan kaçınmalısınız.

Okumaya Doğrusal Olarak Yaklaşmak

Bize, her bir kelimeyi, cümleyi, paragrafı ve sayfayı sırasıyla ele alarak soldan sağa ve aşağıya doğru okumak öğretilmiştir. Bunu yaptığınız zaman temel bilgilere ek olarak destekleyici bilgilere de aynı oranda dikkat edersiniz. (Genellikle gerçekten bilmeniz gerekenden daha fazla bilgi size sunulmuş olur.) Bunun üstesinden gelmek için sayfalarda başlıkları tarayabilir ve madde olarak ve koyu renkli yazılmış metinlere bakabilirsiniz. Yazarın anlatmak istediklerini kavramak için tüm metni okumanız gerektiğine dair bir kural yoktur. Bu nedenle hızlı bir şekilde tarama işlemi gerçekleştirerek nelerin gerekli olduğuna ve nelerin gerekli olmadığına hızlı bir şekilde karar verebilirsiniz. Kısa bir göz gezdirme yapın ve sadece temel kısımlara odaklanın. Okudukça yazarın yazma nedenini göstererek ekstra bilgileri belirlemeye çalışın. Eğer anlatmak istediğini anlarsanız, örnek veya anekdotları okumanıza gerek kalmaz. Benzer olarak neleri yeniden okumanız gerektiğine karar verin. Önemli bir paragrafı yeniden okumak aynı konuyu anlatan sekiz paragrafı okumaktan çok daha iyidir. Verimlilik Hızlı okuma konusunda yaygın olarak bilinen bir şaka vardır: “Savaş ve Barışı hızlı okuma ile on dakikada bitirdim… Rusya hakkındaydı.” Bu oldukça komik. Bununla birlikte, tüm okuma testleri, iyi okuyucuların yalnızca daha hızlı okumakla kalmayıp, aslında daha fazla okuduklarını ve daha yüksek bir anlama düzenine erişerek okuduğunu göstermektedir. Verimli bilgi yöneticileri oldukları için daha üretken ve daha iyi karar vericidirler. Speedymemo’da içtenlikle, okuma verimliliğinin kendini geliştirmenin en üretken ve en kolay yolu olduğuna inanıyoruz. Yöneticiler, öğrenciler ve bilgi ile uğraşan herkes için paha biçilemez bir araçtır. Okumayı seven herkesi ele almayı amaçlamıştır. Bol okuma, geniş sözcük dağarcığı, iyi yazım, zengin ifade ve küresel bir kültürel düzey gibi becerileri geliştirmenin kilit noktasıdır. Zevk için okuma, stres, aşırı iş ve depresyondan kendine özgü bir kaçış sağladığı için sağlık üzerinde olumlu bir etkisi bile olur.

Hızlı Okuma Başarısının Anahtarları

Hızlı okumanın “nasıl” olduğunu bilmek sadece ilk adım. Hızlı okumada iyi hale gelmek için pratik yapmalısınız. Zayıf okuma alışkanlıklarınızı yok etmek ve hızlı okuma becerilerinde uzmanlaşmak için birkaç ipucunu aşağıda sağladık. Pratik, pratik, pratik – becerilerinizi düzenli olarak kullanmalısınız. Okumak birkaç yılınızı aldı ve okuma becerilerini geliştirmek de zaman alacak. Başlangıç için kolay metinler seçin – hızlı okumaya başladığınızda zorlayıcı kitaplar seçmeyin. Roman veya seyahat yazısı gibi hızlı okusanız bile anlayabileceğiniz ve keyif alabileceğiniz metinler okuyun. Hızlı okumayı doğru yapın – okuduğunuz her şeyde hızlı okumayı kullanamayabilirsiniz. Yasal belgeler, yıllık raporlar veya sevdiklerinizden aldığınız e-postalar – bunları dikkatli bir şekilde ve iç ses kullanarak okumak daha iyi olacaktır. Eğer mesajı tamamen anlamanız, bilgileri ezberlemeniz, detayları tartışmanız, incelemeniz gerekirse veya yazarın anlatmak istediğinden keyif almak isterseniz hızlı okuma yanlış bir yaklaşım olabilir. Okuma hızınızı arttıracak işaretçi veya benzer bir araç kullanın – bir kağıt parçasını hızlı bir şekilde sayfanın alt kısmına çektiğinizde veya parmağınızı hızlı bir şekilde metin üzerinde dolaştırdığınızda, gözlerinizi ve beyninizi takip etmek için zorlarsınız. Bir adım geri atın ve metnin yapısını kullanın – metnin yapısı ve organize edilme biçimini anlamak için bilgileri tarama, koyu renkle yazılmış kelimeleri arama ve yazarın bir konudan diğerine geçtiği noktaları belirleme bu yönteme dahil edilebilir. Hızlı okumaya başladığınızda mevut okuma hızınızı işaretlemek önemlidir. Bu şekilde çalışmalarınızın işe yarayıp yaramadığını görebilir ve hızlı bir okuyucu olduğunuzda aile ve arkadaşlarınızı etkileyebilirsiniz. Kilit Noktalar Hızlı okuma öğrenilebilen bir beceridir. Genellikle okumayı öğrendiğinizden beri geliştirdiğiniz kötü alışkanlıkları yenmeyi içerir. Sadece hızlı bir okuyucu haline gelmek önemli nokta değildir – aynı zamanda daha etkili bir okuyucu haline de gelmelisiniz. Hızlı okuma pratiği yaparken kelimeleri bloklarla okuma ve iç ses alışkanlığını bozma gibi uygulayabileceğiniz oldukça iyi teknikler vardır. Hangi tekniği uygularsanız uygulayın her zaman okuma amacınızın farkında olmalısınız ve hızlı okumanın en uygun yaklaşım olup olmadığına karar vermelisiniz. Doğru bir şekilde uygulandığında ve özenle çalışıldığında, hızlı okuma toplam verimliliğinizi önemli ölçüde arttırır, zaman kazanmanızı sağlar ve diğer alanlarda etkili bir şekilde çalışmanıza izin verir. Başlıklar
 1. Adım: Okuduğunuzu ne kadar anlıyorsunuz?
 • İlk okuma hızınızı bulma
 • Liderler nasıl okur
 • Beyninizin kullanma klavuzu
 • Anlamanızın önündeki kötü alışkanlıklar
 • Zihinsel Sınırların Ötesi
 1. Adım: Kinestetik öğrenme
 • Haftada 1 kitap bitirmek
 • Görselleştirerek okumak
 • Duygularınız ile bilgi bütünleştirmesi
 • Hafızayı Güçlendirme
 • Nöron Bağlantısı Kurma
 1. Adım: Göz Kas Egzersizleri
 • Hız bariyerlerini aşma (Uygulama)
 • Öbekler halinde okuma
 • Bütünleştirme
 • Göz kas egzersizleri
 • Anlamlandırma
 1. Adım Hızlı Okuma ve Anlama
 • İşaretleyiciler oluşturma
 • İç sesinizi yenme
 • Ön okuma çalışmaları
 • Hızlı Okumaya geçiş
 • Hızlı Okuma ve anlama gelişimi
 • Sonuçların İncelenmesi
 1. Adım: Hız Bariyerlerini Aşmak
 • Bütünleşik okuma
 • Satır satır okuma
 • Bir haftada bir kitap okuma
 • Speedymemo ile ekran okumaları
 • Zihinsel birleştirme
 1. Adım: Hafıza Teknikleri
 • Görselleştirme oyunu
 • İsim Hafızaları
 • Hafıza Çivileri
 • Hafıza Teknikleri
 1. Adım: İyi Öğrenme Alışkanlıkları
 • Öğrenme alışkanlıklarını kazanma
 • Hafıza teknikleri ile öğrenme
 • Her okuduğunu anlama
Kimler Katılabilir: Eğitime, okumaktan keyif almak isteyen, daha çok okumaya ihtiyaç duyan, okurken uykusu gelen sıkılan, sınavlara hazırlanan, konsantrasyon seviyesi düşük olan, öğrenme becerilerini geliştirmek isteyen herkes 10 yaş üstü tüm bireyler. Eğitim Tarihleri ve Saatleri:
 • 17 Ağustos Pazartesi
 • 20 Ağustos Perşembe
 • 24 Ağustos Pazartesi
 • 27 Ağustos Perşembe
Saat 17.30 19.30 arası . Her eğitim günü 15 dk. ders molası verilecektir. Eğitimin sonunda sertifika için bir değerlendirme sınavı yapılacaktır.
Sertifikasyon
Katılımcı Sertifikası İhtiyacınız olan şeyler Bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon. Aktif bir internet bağlantısı. Eğitim Nereden Yapılacak? Eğitimlere BAŞVURAN Kişiler açılacak olan Whatsapp ya da Telegram grubuna alınarak bağlantı linki gruptan paylaşılacaktır. Grup sadece YÖNETİCİLERİN mesaj atabildiği grup türüdür. Kaçırılan canlı yayın bağlantıları olmasına karşın gerçekleştirilen eğitimler kaydedilecek olup ayrıca video linki paylaşılacaktır. Eğitimler bittikten sonra videolar 2 ay süreyle aktif kalacaktır. Eğitimler youtube.com/evokuludernegi kanalından katılımcılara gönderilecek GİZLİ link üzerinden yapılacaktır.
Katılım Bedeli: 
Bu çalışma için için ticari bir bakış güdülmemiştir. Katılımcılar için yapılacak bildirimlerdeki SMS gideri, program masrafı, Teknik Altyapı ve Sertifika giderleri için TÜM EĞİTİM için minimum 19 (On Dokuz) TL aktarım beklenmektedir. Arzu eden katılımcılarımız derneği desteklemek adına daha yüksek bir bedel aktarabilir. Aktarım yaparken AÇIKLAMA kısmına kişi ad soyadı ve eğitimin adını yazmanızı rica ederiz. Bağış hakkında bilgi almak için: https://evokulu.org/bagis/
BANKA BİLGİLERİMİZ Dernek aktarımları, eğitimler için destekleriniz ve bağışlarınız için Dernek İktisadi İşletme Hesabı HALKBANKASI Alıcı Adı : Eğitim Evde ve  Ev Okulu Derneği İktisadi İşletmesi İban : TR 35 0001 2009 7980 0012 0000 13
EĞİTMEN Kimdir?
Yeditepe Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun olan Mehmet Taşhanlıgil, 2011 – 2012 yıllarında Google’da Stajını yaptıktan sonra gittiği Amerika’da gördüğü konsepti, ertesi yıl okulunu bitirdikten sonra hayata geçirerek ilk girişimini kurmuştur. Bir buçuk yıl sonra bu girişimini, kuruluş sermayesinin on katına satarak ilk sermayesini elde etmiştir. Geliştirdiği yazılım sistemleri üzerine Hızlı Okuma – Hafıza Eğitimleri vermektedir. Zihin Haritaları’nın mucidi, Dünya Hafıza Şampiyonasının kurucusu Tony Buzan ‘dan eğitim almış, ve Türkiye’deki hızlı okuma, hafıza teknikleri, ve zihin haritaları konusundaki tek (TLI) Tony Buzan lisanslı eğitmenidir. Mehmet Taşhanlıgil, Türkiye Belediyeler Birliği eğitmenidir. Türkiye çapında farklı il ve ilçelerde binlerce kişiye, uzmanlık alanlarında eğitimler vermiştir. Geliştirdiği Speedymemo hızlı okuma ve anlama yazılımı ile 10.000’den fazla öğrenciye hızlı okuma konusunda eğitmiş ve sertifikalandırmıştır. Hızlı Okuma, Hafıza Teknikleri ve Zihin Haritaları eğitimlerinin yanı sıra, “ 0’dan 1’e” girişimcilik, “İknanın Güleryüzü” iletişim seminerleri vermektedir. Aktif olarak yürüttüğü görevler, PDA Danışmanlık Genel Koordinatörü, Speedymemo Genel Müdürü, Süper Hızlı Okuma Genel Müdürü, TEDx Ankara Organizatörü, Taşhanlıgil ayrıca aktif olarak 20 ‘ ye yakın okul, kurum ve firmaya eğitim danışmanı olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Eğitim ile alakalı sanal gerçeklik ve yapay zeka üzerine Ar-Ge projeleri yürütmektedir.
HIZLI OKUMA YAZILIMI ( ÖMÜR BOYU LİSANSLI)

Online Hızlı Okuma ve Anlama Eğitimi Ders Notları

İndirmek için Tıklayınız   İsteyen katılımcılarımız SPEEDYMEMO & Ev Okulu Derneği işbirliğiyle size sunulan Hızlı Okuma yazılımından da istifade edebilir. https://superhizliokuma.com/urun/speedymemo-hizli-okuma-lisansi/  linkinden KUPON KODU: evokuludernegi İle sadece 149 TL ye Hızlı Okuma Lisansına sahip olabilirsiniz. Speedymemo, okuma becerilerini geliştirmek için tasarlanmış yenilikçi bir bilgisayar programıdır. Speedymemo, okuma becerilerini ve görsel alanı genişletmek adına sürekli geliştirilmiş egzersizleri içerir. Ek olarak, her oturumun başında okuma testleri yapılır ve son olarak her egzersiz veya test türünün sonuçları kaydedilir. Böylece her kullanıcı ilerlemesini izleyebilir. Çeşitli okuma modülleri her eğitim oturumunda okuma hızında etkileyici hız kazandıracaktır. Aynı zamanda kullanıcıya yeni okuma alışkanlığı geliştirmelerinde yardımcı olacaktır. Kullanıcı aynı zamanda verimli okuma ilkelerini aklına kazıyacak ve kitap okurken uygulanacak alıştırmaları öğrenecektir. Bu türden bir okuma desteğinin sağlanması adına en etkili yöntem bir bilgisayar programıdır.
Eğitim programı bütün kelimeleri okumaya yani bütünsel okuma üzerine yoğunlaşmaktadır. Kayma gibi kısmi okuma teknikleri, kelimelerin hızlı algılanmasını ve kısa pasajların hızlı okunmasını gerektirir. Entegre okuma, bu sayede tüm hızlı okuma tekniklerinin temelini oluşturur. Uygularken teoriyi öğrenme Speedymemo hızlı okuma yazılımı ile alıştırmalar pratik odaklıdır. Superhizliokuma.com tarafından geliştirilen bu benzersiz yöntemin temelini oluşturan metinler okuma alıştırmaları olarak kullanılır. Okurlarına okurken beyni ve gözleri ile neler olduğunu açıklarken büyüleyici bir deneyim sunar. Bu metinler, göz hareketleri, görme ve okuma süreciyle ilişkili dil mekanizmalarını  basit bir şekilde açıklar.   HIZLI OKUMA EGZERSİZLERİ

İç Seslendirmeyi Yıkmak

Şimdi en can alıcı noktaya geldik. Öncelikle insanlar aynı benimde önceden yaptığım gibi nasıl okurlar ona bir göz atalım. İç seslendirme: İnsanlar gördüğü kelimeleri içlerinden de tekrar ederler. Buna iç seslendirme denir. Okumayı yaparken, sesleri içimizden veya dışımızdan açığa çıkarırız. Bunu anlamadığımızı düşündüğümüz için yaparız. Bu alışkanlık ilkokulda okumayı öğrenirken bize alıştırıldığı için gerçekten kırması zor bir alışkanlıktır. İç seslendirme yaparak bir insanın okuyabileceği maksimum kelime sayısı 250dir. Bir çok hızlı okuyucu 600-700 barajını geçebilir. Hatta 1000 kelimeyi bile. Yavaş okuyarak iç seslendirme yaparak okuduğunuz zaman daha fazla unutma, akılda tutamama, anlayamama durumu ile karşılaşırsınız. Kodlama Depolama Geri alma. Peki ses bariyerini nasıl kırarız?
 1. Gözü hızlı hareket ettirmeyi öğreneceğiz.
 2. Otomatik olarak bilgileri çalışma hafızasına atacağız. Özel isimler, önemli işaretler, referans noktaları.
 3. Her sayfada çok az mola veriyoruz ve bölümler bittiğinde uzun aralar veriyoruz. Bilgileri kısa dönemden uzun döneme aktarıyoruz.

Gözün Bakış Aralık Hızını Arttırmak

Hızlı okumanın mantığında metni 2 yada 3 bakışta görmek vardır. Okumak yerine gözlerimizle her satırda sıra ile sütunların ortasına bakıp bir diğerine geçmelisiniz. Gözlerimizin bu hızlı hareketine “Bakış Aralık hızı” denir. Ne zaman beklemediğimiz bir yerden ses geldiğinde gözlerimizi aniden çevirirsek bu bir bakış aralık hızıdır. Normal bir okuyucu bir satırda kelime sayısından bir az olarak bakış aralığı oluşturur. Genelde her kelimenin üzerinde durulur ve bu çok verimsiz bir okuma türüdür. Hızlı okuyucular bunu bir kitapta her satırda toplamda 2-3 kere, web sayfalarında da 4-5 kere bakarak tamamlarlar. Son dönemde hayatımızın vazgeçilmezi olan telefonlarda ise durum 1 bakış. Bir satırda kaç kere durakladığımıza bir göz atalım. Küçük ekranlarda genelde 1 göz hareketi yeterli olmaktadır. Bir yerde bir koridora bakarken de karşı tarafı 3’e bölersek çıkışı daha raht buluruz. O yüzden okurken bakış aralık hızı ne kadar artarsa o kadar çok metni daha kısa zamanda görürüz.

Geniş Bakış Aralığı

Geniş odak aralığı = kısa göz aralığı = hızlı okuma Geniş aralıklarla bakarak gözün kelime kelime okumamasını sağlayarak hızlı okumanın temellerini oluşturursunuz. Egzersizler bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Bakış aralık hızını artırmak ve geniş bakış aralığına sahip olmak hızlı okumanın olmazsa olmazıdır.

Verimli Bakış Aralığı

Bakış aralık hızı alıştırmasını yaparken sayfanın en kenarından başlamamak çok önemli. Çünkü göz sağını ve solunu görecektir. Biz metni üç sütuna bölerken her birinin ortasına bakmaya çalışmalıyız. Bunun sebebi, gözün her sütunun sağını ve solunu görebilmesinden dolayıdır.

Oyun Kartları ile Hızlı Okuma

Parmakla takip etmek yapılabilecek en kötü davranıştır. Bazen gözünüz ilerlemek istese bile parmağınız buna izin vermez. Hızlı Okumanın düşmanıdır. Hızlı okumanın en önemli kuralı asla metin üzerinde geriye dönmemenizdir. Kesinlikle gerekli olmadığı sürece bunu yapmayın. Yapacak olsanız bile bölümü bitirip bütün işaretli noktaları inceleyiniz. Delirseniz de çıldırsanız da asla geri dönmeyin. Bu alışkanlıktan kurtulmalısınız. Eğer odağı kaybederseniz yine de geri dönmemelisiniz. Okuyacağınız alanı görün geri kalan alanı oyun kartları ile kapayın bu gözünüzün kaymasının önüne geçecektir..

Okumak İstediğiniz Hızda Antrenman

Az anlayarak daha hızlı okumaya yönelik çalışmaları yapmak gerçekten çok önemli. İlerleyen eğitimlerle beraber zaten anlıyor olduğunuzu fark edeceksiniz. Sayfayı 30 saniyede tarayarak başlayın. Bu dakikada 600 kelime gibi bir anlama geliyor. Teknik hızlı okuma ile beraber anlama seviyenizi de artıracaktır. İstediğiniz hıza ulaşıncaya kadar bu şekilde okumaya devam edilmesi gerekmektedir. Sonrasında anlama seviyesi yükselecek. Kendinizi daha hızlı okumak için yönlendirin. Mario Andretti derki : Eğer her şey kontrol altında gözüküyorsa yeterince hızlı değilsinizdir.

Beyninizi Kandırın

Bu aşamada öncesinde yapılacak ön okuma çalışması, hızlı okuma çalışması sırasında parçanın neden bahsettiği hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlar. Ama asıl odaklandığımız nokta bu değil.

Okurken İşaretleyiciler Oluşturmak

Hızlı okurken işaretleme yapabilmek çok önemlidir. Hızlı okuma yaparken bir paragrafta maksimum 2 adet işaretleme yapılmalı. Kafanızda resimler oluşana kadar işaretlemeleri koymakla uğraşmayın. İşaretlemeler yerine paragraf bittiğinde 2 saniye içinde okuduğunuz kısımda neler anlatıldığını anlamaya çalışın. Renkleri hayal etmek aslında bir çeşit işaretleyici oluşturmaktır. Parçalarda bir kaç işaretleyici bulun. Bunu ilk aşamada yavaş bir şekilde ilerleteceksiniz ama ilerleyen alıştırmalar, parça üzerinden geçerken zihninizde oluşmasını sağlayacak.
Başvuru için Tıklayınız:

Önceki Eğitimde Bulunan Katılımcıların Anket Sonuçları

Eğitimimizde katılımcılarımız, %90 oranında 10 puan üzerinden 7-10 puan arası puan vererek yüksek memnuniyetlerini bildirmişlerdir.