Ev Okulunun Yararları

Yaşadığımız çağda, evde eğitim, toplum ve ebeveynler tarafından daha fazla ilgi görüyor, bir çok ebeveyn, çocuklarını geleneksel devlet okullarına okumak için göndermiyor, bu yüzden ev okulu hayatımızın içinde giderek yaygınlaşıyor. Evde eğitim, çocukların evde ya da toplum temelli toplumda bilgi ve ders okuyabilmeleri için bir eğitim yöntemidir. Ancak, ebeveynlerin çocukları geleneksel okula göndermeleri çok tartışmalı bir konu haline gelmiştir. Bazı insanlar, görüşlerine katılan olmadığı halde çocukların geleneksel okula gitmesi gerektiğini düşünmektedir.

Kişisel olarak, evde eğitim almanın üç sebepten ötürü öğrenciler için daha fazla faydası olduğunu düşünüyorum: özel tasarlanmış müfredat, çevre ve zaman.
Evde eğitimin en temel avantajlarından biri, öğrencilerin veya ebeveynlerin kendileri tarafından özel olarak tasarlanmış bir müfredata sahip olabilmeleridir. Başlangıç olarak, evde eğitim gören öğrenciler, kendi seviyesinde çalışarak ustalaşabilirler. Bu yöntem sınıflandırılmış müfredat taslağı seviyesinden daha iyidir. Özellikle, çoğu öğrenci her ders için aynı seviyede değildir, okuma seviyeleri yazım kabiliyetinden çok daha iyi olabilir, matematikte iyi olmayabilirler ama kimyaya çok ilgi duyarlar. Geleneksel devlet okullarında, en iyi öğretmen her öğrencinin seviyesini önemsemez. Ancak evde eğitim, öğrencilere gerçek ilerlemeyi sağlar ve her derste öğrencilerin gerçek seviyesini kurarak çalıştıkları şeyin ne olduğunu anladığından emin olmalarını sağlar. İkinci olarak, evde eğitim gören öğrenciler her zaman başka bir konuya geçebilirler.
Özellikle, evde eğitim gören öğrenciler kendi çalışma hızlarını kontrol edebilirler, sayfayı veya soruyu bitirdiklerinde, bir sonraki sayfaya veya soruya geçebilirler, diğer öğrencileri beklemelerine gerek yoktur ve bazı ilginç şeyler bulduklarında daha fazla zaman harcayabilirler ve bir sonraki konuya geçebilirler. Ancak geleneksel devlet okulunda, öğrenciler sadece öğretmenin adımını izleyebilirler. Mesela, öğrenciler sayfayı ya da geleneksel sınıftaki soruları bitirmediklerinde, sınıf seviyesi nedeniyle, öğretmen her öğrencinin bir sonraki konuya geçmesini bekleyemez. Son olarak, her öğrencinin bilgi almak için kendi öğrenme tarzı vardır. Aslında, evde eğitim gören öğrencilerin ebeveynleri çocuklarını devlet okulu öğretmenlerinden daha çok anlamaktadırlar. Ebeveynler, neyin karşısına çıkacağını ve neyin olmayacağını bilir. Ev okulu öğrencileri, çalışırken kendi öğrenim tarzlarını kullanabilirler. Bu yöntem öğrencilerin kendi yetenekleri için daha iyidir, ancak devlet okulu öğrencileri öğretmenin öğretim stilini takip etmelidir, bu durum öğrencilerin kendi öğrenme yetenekleri için kötüdür. Öğrencilerin öğrenme yetenekleri, doğal öğrenme tarzlarına göre değil öğretmen takibine göre yapılır. Açıkçası, aile tarafından özel olarak tasarlanmış müfredat geleneksel okuldan daha iyidir.
İkinci avantaj çevredir. İlk olarak, geleneksel sınıfta öğrenciler sadece hayali, yapay ve gerçek olmayan çevreye dokunabilirler, ancak ev okullarında öğrenciler gerçek bir çevreye dokunabilirler. Mesela, geleneksel sınıfta öğrenciler, bilgiyi kitaplardan veya öğretmenlerden öğrenirler gerçek bir ortamdan elde edemezler, ancak ev okulu öğrencileri bilgiyi kendi başlarına gerçek bir çevreden alabilirler. Başka bir deyişle, sevgi ve güvenin ne olduğunu ve sorunları hayatlarında nasıl çözeceklerini anlamak için gerçek ortama dokunabilirler, ancak geleneksel okul yeterli değildir. İkinci olarak, evde eğitim gören öğrenciler test baskısı ortamında çalışmazlar, bu yüzden geleneksel okul öğrencilerine göre daha rahatlar.
Bu yöntem geleneksel okula göre daha iyidir, çünkü gerçek ortama dokunabilirler. Ev okullarında öğrenciler rahatlar ve akademik çalışmayı gerçek programlarla dengeleyebilirler çünkü test baskısı ile yüzleşmeleri gerekmiyor. Mesela, ev okulu öğrencileri genellikle hasta ebeveynlere bakabilir, bakkal alışverişi yapabilir ve işi bitirdikten sonra başka insanlar için yemek pişirebilirler. Ancak, geleneksel sınıfta, öğrenciler ödevleri bitirdikten sonra bunu yapamazlar, çünkü onlar üzerinde çalıştıkları test baskısı ortamı vardır, her gün ve her zaman ders çalışmaya ihtiyaç duyarlar. Son olarak, evde eğitim gören öğrenciler farklı seviyedeki insanlarla bir ortamda eğitim görürler, bu durum öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri için daha iyidir. Özellikle, geleneksel sınıfta, sınıf arkadaşlarının hepsi aynı seviyededir, öğrenciler öğretmen dışındaki diğer bireylerden istifade edemezler, fakat ev okulu öğrencileri her yerden her bir parçayı geliştirebilir, anne-babalarından, komşularından, erkek kardeşlerinden ve ya kız kardeşlerinden hayatları hakkında bir şeyler öğrenebilirler, çünkü farklı seviyedeler. Açıkçası, gerçek topluma dokunmak öğrencilerin büyümesi için iyidir.
Son avantaj zamandır. Ev okulu öğrencileri kendi zamanlarını kontrol edebilirler. Mesela, ev okulu öğrencileri tatil zamanı, hasta oldukları zaman ya da diğer beklenmedik bir olayla
karşılaştıklarında öğrenme etkinliklerini kendileri düzenleyebilir. Bunun aksine geleneksel okula giden öğrencilerin tatil dışında her gün okula gitmeleri gerekmektedir. Ve eğer hasta olurlar ise ya da beklenmedik bir durum ile karşılaştıklarında okula gidemezler ve aileleri sıkıntıya girebilir. Öğrencilerin hasta oldukları zaman öğrenim görmeleri iyi değildir.
Evde eğitim, öğrenim görmek için zamanları olmadığında veya bazen de çalışmak istemedikleri zaman öğrencilere kolaylık sağlar. Öğrencilerin kendi zamanlarını kontrol etmek için, öğrencileri özgür ve esnek hissetmelerini sağlayabilir. Dahası, evde eğitim gören öğrencilere okula gitmek için zaman harcamazlar, ancak geleneksel devlet okulu öğrencileri evden okula seyahatte ev okulu öğrencilerine göre daha fazla zaman harcarlar. Belli ki, öğrencilerin kendi zamanlarını kontrol etmeleri sadece öğrenciler için faydalıdır.
Sonuç olarak, evde eğitimin dünyada geçmişe oranla çok daha popüler olduğu bilinmektedir, ebeveynler evde eğitimin çocukların yeteneklerinin gelecekteki gelişimi için daha iyi olduğunu düşünmektedir. Ev okulunun birçok faydası vardır. Öğrenciler ve veliler, öğrencinin ilgi alanlarına göre kendi müfredatlarını tasarlayabilirler. Ayrıca çalışma ortamlarında geleneksel okul öğrencilerine göre daha fazla bilgi ve beceri edinebilirler. Çalışmak için kendi zamanlarını düzenleyebilir ve ustalaşabilirler. Ev okulu öğrencileri geleneksel okul öğrencilerine göre daha özgür ve esnektir. Evde eğitimin yararları açık ve nettir. Benim düşünceme göre, ev okulu öğrencileri gelecekte daha yüksek yeteneklere sahip olabilir.

Kaynak:  https://www.parents.com/kids/education/home-schooling/homeschooling-101-what-is-homeschooling/

Çeviri: Hafize Betül EREN

Ev Okulu Derneği Ortabayır mahallesi şair çelebi sokak  Gürtaş iş merkezi no :1 kat :1 D :2 Levent /İstanbul bilgi@evokulu.org Gsm : 0537 430 43 02