Ev Okulu Eğitimi

Evde Eğitimin Yükselişi

Evde eğitim son yıllarda Amerika’daki ebeveynlerin, eğitimcilerin aynı zamanda ulusal ve yerel medyanın dikkatini çekmektedir. Bunun sebebi ev okulunun gelişmekte olması ve geleneksel okulların yanında bir alternatif olarak kabul edilmesidir.

Eğitim Bakanlığı’na göre, 1999 yılından beri evde eğitim gören öğrenci sayısı iki katına çıkmıştır.

Aslında, sadece ev okulu yaygınlaşmıyor, aynı zamanda bu eğitimi uygulayan ailelerde hiç olmadığı kadar çeşitlilik kazanıyor. Örneğin, Ulusal Okul Eğitimi İstatistikleri’ne göre, evde öğrenim gören Afro-Amerikan ailelerin sayısı 300.000’e yaklaşmıştır. Bu sayı 5 yıl içinde ikiye katlanmıştır. Tüm devlet okulu öğrencilerinden yüzde 16’sını oluşturan Afro-Amerikanlar, şuan tüm ev okulu öğrencilerinin yüzde 10’unu oluşturuyor.

Aynı zamanda Hispanik aileler (%8) ve diğer etnik gruplar da bu rakamlardan çok geride değillerdir ve son yıllarda sayıları giderek artmaktadır.

Bugün, evde eğitim gören yaklaşık 2 milyon çocuk var. Çoğu analist, çocuklarının evde eğitim alan ebeveyn sayısının 2018’e kadar 2 milyonu aşacağını ve 2020’ye kadar 2,5 milyona ulaşabileceğini öngörmektedir.

Ev Okulu nedir?

Ev okulu evde eğitimdir fakat bu tüm öğretimin evde gerçekleştiği anlamına gelmez. Ebeveynlerin veya ev halkının çocukların öğrendiklerini nasıl ve ne zaman öğrendiği konusunda tam bir kontrol sahibi oldukları anlamına gelir.

Birçok bakımdan, evde eğitim, birçok sistemden oluşan geleneksel sınıflardan çıkmaya odaklanan daha organik bir eğitim biçimidir. Evde eğitimde öğrenme ortamı, bireysel ilgi ile öğrenci için daha kişiselleştirilmiş bir ortamdır. Çocuğunuz okuma ya da yazma konusunda zorlanıyorsa, okumayı iyice öğrendiğinden emin olana kadar üzerinde çalışabilirsiniz. Müfredat ve kaynakların önceden belirlendiği geleneksel bir sınıftan farklı olarak, evde eğitim programı başarılı bir sonuç elde etmek için müfredatı ve teknikleri değiştirebilir. Aynı şekilde, eğer kızınız matematik ya da fen bilimlerinde mükemmelse, yavaş bir tempoda ilerlemeye ya da onu yeterince zorlamayacak bir müfredat kullanmaya gerek yoktur.

Kısacası, ev okulu, bire bir öğrenmeyle ilgilidir.

Ebeveyn olarak, çocuğunuzun günlük öğrenimini organize ve kontrol edebildiğiniz bir sistemdir.

Evde eğitim veren bir ebeveyn olarak, tüm öğretmenlik sorumluluklarını üstlenebilir ya da artı olarak bir öğretmenle birlikte bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Çoğu evde eğitim gören çocuklar için geleneksel bir devlet okulunu bırakma kararı, dünyaya daha geniş bir bakış açısı sağlamak için yapılır. Ev okullarıyla ilgili yaygın bir klişe, öğrencilerin akran ilişkileri açısından  kısıtlanmış olduğu üzerinedir, fakat gerçek şu ki, çoğu evde eğitim gören öğrenci diğer çocuklara çok fazla vakit geçirmektedir.

Aslında, evde eğitim gören çocukların genellikle ev dışında daha fazla dersleri vardır. Hepsi olmasa da çoğunlukla, geleneksel bir devlet okulunda öğrenim gören öğrenciler çoğunlukla sınıftayken, ev okulu öğrencileri çoğu zaman evden dışarı çıkarlar ve müzelere, sanat galerilerine, parklara, bilim merkezlerine gider ve öğrenimlerinin bir parçası olarak daha çok seyahat ederler.

Kaynak: http://www.calverteducation.com/homeschooling/what-is-homeschooling-calvert-education-101

 

Çeviri: Gülistan KAHVECİ

Ev Okulu Derneği Ortabayır mahallesi şair çelebi sokak  Gürtaş iş merkezi no :1 kat :1 D :2 Levent /İstanbul bilgi@evokulu.org Gsm : 0537 430 43 02