Skip to main content

Eğitim programımıza başvurular tamamlanmıştır.

Dans ve Hareket Temelli Dışavurumcu Terapi Teknikleri Eğitimi

Neden Dans ve Hareket Temelli Dışa Vurumcu Terapi Teknikleri Eğitimine Katılmalısınız?

 • Beden ve zihin arasındaki otantik iletişim farkındalığını artıran terapötik bir yaklaşım hakkında bilgi edinmek istiyorsanız,
 • Dansın ve beden hareketlerinin kişinin bakış açısı üzerindeki şaşırtıcı etkisine birinci elden tanık olmak istiyorsanız,
 • Danışanlarınızın duygularını yaşamalarına ve ifade etmelerine sözsüz bir şekilde yardımcı olmak istiyorsanız,
 • İletişimde dil bariyerini aşıp yaratıcı süreçler eşliğinde zihinsel ve duygusal farkındalığınızı artırmak istiyorsanız bu eğitim programına katılmalısınız!

Not: Eğitim programı kontenjanla sınırlıdır!

Eğitim Açıklaması:

Beden, duygusal hayatımızın kaynağı ve aracıdır. Temel çıkış noktası duygu ve hareket arasındaki güçlü bağa dayanan Dans ve Hareket Terapisi, kişinin fiziksel ve psikososyal ilişkisinin ve bağının keşfedilmesini kolaylaştırır. Bu sayede kişiler duygularını beden diliyle ifade ederek keşfettikleri şey ile yaşamlarındaki paralellik arasındaki bağlantıları tanımlayan diyalogları birleştirme fırsatı yakalar. Dans ve Hareket Terapisindeki temel amaçlardan birisi kişinin bedenini tekrardan bir oyun alanı, bilinç ve bilinç dışı, duygu ve ifade arasında bir köprüye dönüştürmeyi sağlayabilmesine yardımcı olmaktır.

Terapötik süreçler bağlamında değerlendirildiğinde ise Dans ve Hareket Terapisi, içsel dünyada süregelen durumlar hakkında yeteri kadar farkındalığa sahip olmayan ve ilgili süreçlerin sözel ifadesi noktasında güçlük çeken kişilerin farklı ve yaratıcı bir kanal aracılığıyla farkındalık kazanıp ifade becerilerinin geliştirilmesi noktasında bireye yardımcı olmaktadır.

Eğitim Amacı:

Dans ve Hareket Terapisi Eğitimi kapsamında katılımcıların gerçekleştirilecek uygulamalar aracılığıyla aralarında çift yönlü bir ilişki olan beden ve zihnin kavramları hakkında farkındalıklarının artırılması, yaratıcı yöntemlerle ifade becerilerinin güçlendirilmesi ve buna bağlı olarak danışanları ile gerçekleştirecekleri çalışmalarda yararlanabilecekleri yeni bir terapötik yaklaşımı deneyimlemeleri amaçlanmaktadır.

Eğitim programı kapsamında psikoterapi alanında Dans ve Hareket Terapisi’nin tanıtılması ve grup uygulamalarında kullanılmak üzere yararlanılması işlevine dönük olarak; kişisel gelişim, eğitim, sosyal hizmet, sağlık ve rehabilitasyon alanlarında görev alan profesyonellerin yararlanabileceği etkinliklerin sistematik bir formatta sunulması amaçlanmakta olup gerek koruyucu ve önleyici gerekse iyileştirici ve geliştirici psikolojik yardım uygulamaları için katılımcılara pratik aracılığıyla bilgi aktarımında bulunulması  hedeflenmektedir.

Kimler Katılabilir?

Ruh sağlığı ile ilgili bölümlerin lisans son sınıf, yüksek lisans, doktora öğrencileri ve ilgili bölümlerin mezunları eğitim programına katılabilirler.

Not: Eğitim programı kontenjanla sınırlıdır!

Not: Koruyucu ve önleyici ya da iyileştirici ve geliştirici psikolojik yardım veren grup uygulayıcılarının katılması önerilmektedir.

Sertifikasyon

Eğitim programı sonunda katılımcılara dernek onaylı “Katılım Belgesi” verilecektir.

Sertifika Örneği;

EUROPASS Kart

EUROPASS Uluslararası geçerlilik kapsamında sertifikalarınıza hem her ortamdan erişebilmek için hem de yurtdışı geçerliliğini sağlamak için eğitimden ayrı olarak sitemizden Europass kart temin edebilirsiniz.

Ayrıca eğitime ek olarak Europass kart alan katılımcılarımız, Üniversite onayının yanı sıra adreslerine kargolanacak EUROPASS CARD ile tarafımızdan aldıkları ve bundan sonra alacakları TÜM EĞİTİMLERİ Uluslararası EUROPASS onayına dahil etmiş olacaklardır.

NOT: EUROPASS CARD’ın bir sefer alınması yeterli olup sonraki tüm eğitimlerde uluslararası geçerlilik süreci işletilmiş olacaktır.

Europass Kart kapsamında yapılan başvurularda, basım işlemi başvuru alındığı andan itibaren başlatıldığı için iptal/iade yapılamamaktadır.

Eğitim Nereden Yapılacak?

Konum: Beşiktaş İTÜ MTAL (Mesleki Teknik Anadolu Lisesi) Çırağan Caddesi No:34 Beşiktaş/İstanbul

Eğitimlere başvuran kişiler, açılacak olan eğitime özel Telegram grubuna davet linki ile alınacaklardır.

NOT: Eğitim programımız, yukarıda belirtilmiş olan konumda yüz yüze gerçekleştirilecektir.Eğitim İçin Önemli Notlar

Not: Eğitim oturumları uygulama ağırlıklı ilerleyeceğinden dolayı katılımcıların rahat kıyafetlerle katılması önerilmektedir.

Not: Katılımcıların, eğitim oturumlarında yapılacak çalışmalarda kullanılmak üzere bir çift deniz patiği edinmesi önerilmektedir.

Eğitim başvuruları için iptal talebiniz, sipariş tarihinden itibaren 7 gün içinde talep bildirmeniz halinde işleme alınmaktadır. 7. günden sonra yapılan iptal talepleri işleme alınmamaktadır. Eğitim başladıktan sonra iptal veya iade yapılmamaktadır.

Ödeme sürecinizi tamamladıktan sonra kesin kayıt sms onayı ve bilgilendirmelerin yapılacağı Telegram grup davet linki başvurunuzu yaptıktan sonra 3-4 gün içinde gelecektir. Başvurunuzdan 3-4 gün geçtikten sonra herhangi bir bilgilendirme alamazsanız tarafımıza WhatsApp mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Katılımcılarımızın Yorumları

  Eğitmenlerimiz

  Prof. Dr. Binnur YEŞİLYAPRAK

  Sınıf öğretmeni olarak başladığı meslek yaşamına, Hacettepe Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında bilimsel hazırlık, bilim uzmanlığı ve doktora çalışmaları yaparak devam etti. 1991-1992 yıllarında Amerika’da Purdue Üniversitesi’nde post-doktora çalışmalarını sürdürdü, 1995 yılında doçent ve 2002 yılında profesör oldu. 2010-2011 yıllarında ABD’de konuk öğretim üyesi olarak bulunan Yeşilyaprak, 39’u uluslararası olmak üzere 200’den fazla kongrede bildiri sunmuş ve davetli konuşmacı olarak yüzlerce konferans ve seminer vermiştir.

  Yeşilyaprak’ın uzmanlık alanında yazdığı, tek ya da ortak yazarlı 19 kitabı, çeşitli bilimsel dergilerde Türkçe/İngilizce yayınlanmış 100’den fazla makalesi bulunmaktadır. Eğitimde rehberlik hizmetleri, kariyer danışmanlığı, aile rehberliği, gelişimsel rehberlik, meslek etiği, öz terapi gibi konular ilgi alanlarıdır.

  Duyguları ifade etme, duygusal zekâ, kendini keşfetme, iletişim, empati, bibliyoterapi gibi konularda verdiği ders/seminerlerin yanı sıra “sanat terapileri” konularına ilgi duyarak atölyelere katılmış ve eğitimler almıştır. Dans/hareket terapisi konusunda Roehampton Üniversitesi’nden sertifikası bulunmaktadır. 2017 yılından itibaren bu konuda konferanslar vermekte, atölye ve seminerler yürütmektedir.

  Dr. Ayşe Şule ÇAĞLAR

  Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında, ABD’de bilim uzmanlığı derecesi aldıktan sonra Hacettepe Üniversitesi’nde aynı alanda doktorasını tamamladı. Doktora sonrası çalışmalarını Londra Üniversitesi’nde “Kadın Hakları ve Feminist Psikoterapiler” konusunda yaptı. Aynı zamanda Londra Kadın Terapi Merkezi’nde çalışmalarına devam etti. ODTÜ’de bir yıl ders verdikten sonra Bilkent Üniversitesi’nde 7 yıl psikolojik danışman olarak çalıştı. Daha sonra Birleşmiş Milletler’e geçerek uzun yıllar Avrupa, Afrika ve Asya’da görev yaptı; yönetici, danışman, uzman, eğitici ve uygulayıcı olarak projeler yürüttü, eğitim ve etkinlik kitapları ve materyalleri hazırladı. Uzun yıllardır ilgilendiği Dans ve Hareket Terapisi konusunda İstanbul’da Safir Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Hollanda’da Codarts Üniversitesi, İngiltere’de Roehampton Üniversitesi ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Şikago Bedenlenmiş Eğitim Enstitüsü ve Laban/Bartenieff Hareket Çalışmaları Enstitüsü eğitim programlarına devam etti ve sertifikalar aldı.