“Sessiz Güç” BEDEN DİLİ EĞİTİMİ (Kapalı Grup)

Mikro İfadeler

Yalan Tespiti

Beden Dili’nin Algı, İkna ve Sunuşta Kullanım Becerileri

Beden dili; kinesis, prosemik, haptiks, posdür, idyosenkratik, , isopraxis, alanlar-bölgeler, açılar, renkler gibi alt başlıklarla incelenmektedir. Ayrıca bazı başlıklar da beden dilinin tamamlayıcı unsuru olarak kabul edilebilir.

“Duygusal Zekâ” kitabının yazarı Daniel Goleman’ın dediği gibi, insanlar sözel olamayan bir iletişimde olduklarını her zaman fark edemezler. Sözel olmayan davranışları etkili bir şekilde okuyup yorumlayabilen ve karşısındaki kişilerin bu davranışlarını (yani kendi davranışlarını)nasıl algıladıklarını yönetebilen insanların, bu beceriden yoksun olanlara kıyasla daha başarılı bir yaşam süreceği araştırmacılar tarafından ortaya konmuştur.

Her şeyi belli bir süre de olsa gizleyebilirsiniz ama bedeninizi asla! Atları arabanın arkasına koşarsanız atlar da gitmez arabanız da. Ama atları doğru yere yani arabanın önüne koşarsanız atlar gittiği gibi arabayı da çeker götürür. Yaptığınız iş ne olursa olsun; pazarlamacı, öğretmen, doktor, emniyet mensubu, asker, iş adamı hülasa işiniz insanla ilgiliyse bu dili bir “güce çevirmek” zorundasınız. Atları nereye bağlayacağınız, bu dilin inceliklerine hâkim olmanıza bağlı… 

Beden dili, iletişimin kritik bir noktasında durur. İnsanlar hakkında yargıya varırken ve onları “okurken” –yani duygularını, düşüncelerini, kişiliklerini, doğruyu söyleyip söylemediklerini ve buna benzer özellikleri- farkında bile olmadan bir dizi sözsüz sinyalleri değerlendirmeye alırız. “Susarken söylediklerimiz, konuşurken sakladıklarımız” beden dili sinyallerinin değerlendirilmesiyle ortaya çıkar. Bir düşünürün dediği gibi : “Konuşurken bir şeyler saklayabilirsiniz ama sustuğunuzda asla!” İnsanlar kendilerini dünyaya anlatmak istediklerinde –statülerini, niyetlerini, kişiliklerini, sosyal rollerini, kimlikleriyle ilgili diğer özeliklerini anlatırken- sözsüz iletişimin bütün imkânlarından faydalanırlar. Ruhumuzun eldiveni, bedenimizdir.

İletişimsizliğin mümkün olmadığı bir çağda yaşıyoruz. “Sözsüz İletişim” olarak da isimlendirilebilecek beden dili, bir insanın iletişiminin %93 gibi bir oranını kapsar. Aslında sözsüz iletişim yani beden dili her yerdedir. Balıkların suyun içinde yaşayıp ıslaklığın farkındalığına varamadıkları gibi çoğumuz da bu görünmez etkinin farkında değilizdir.

Bilim çevreleri uzun zaman bu “sözsüz iletişim”e kayıtsız kalıp bir disiplin olarak kabul etmedi. İlginç buldu sadece… Ama iletişim, sosyoloji, kriminoloji, antropoloji, etoloji, eğitim, psikoloji, siyaset bilimi, tıp, pazarlama, medya, sinema “sözsüz iletişim”in “sessiz gücü”nden bolca faydalandı. Bununla beraber beden dili üzerine araştırmalar artıp, diğer bütün disiplinlerle olan bağı netleştikçe, aslında “sözsüz iletişim”in tüm disiplinlerin merkezinde olduğu anlaşıldı. Balıkların sudan çıkamayacağı gibi dilin bu boyutunun dışına çıkmamız mümkün değildir. 

SESSİZ GÜÇ/BEDEN DİLİ KAPALI GRUP EĞİTİMİ: KÜLAHIMA ANLAT! 
 1. Mikro ifadeleri okuma,
 2. Duygusal Saklambaç (“Öfke, mutluluk, şaşkınlık, üzüntü, korku, tiksinme ve aşağılama” gibi temel duyguları tanıma ve bunların beden diliyle uyumunu inceleme),
 3. Hepimiz Pinokyoyuz (Yalanı tanıma, yalanı yakalama ve yalan-beden dili ilişkisi),
 4. İletişimin Gizli Anahtarı (Görünüş ve konuşma biçiminden kişilik profili çıkarma)
 5. Öğretmenlerin dikkat etmesi gereken beden dili nüansları,
 6. Müzakere ve iknada beden dilini kullanma; iletişim günahları,
 7. Algı yönetiminde beden dili,
 8. Aynalama,
 9. Renklerin nöropsikolojik etkileri,
 10. Makam odaları, güç oyunları ve iş dünyasında beden dili,
 11. İş görüşmeleri ve CV hazırlanmasında dikkat edilecek sözsüz iletişim tüyoları,
 12. Beden dilini tamamlayan ve sözsüz iletişime etki eden aksesuarlar,
 13. Aşk ve flörtün beden dili,
 14. Türk kültüründe beden dili göstergeleri.

 

NOT: Bu eğitim Beden Dili eğitimi 2. Kur aşamasıdır ancak kayıt yaptıran katılımcılarımıza daha önce canlı olarak yayınlanan eğitim video linkleri SMS olarak gönderilecektir.

Eğitimci Kimdir?

Çağlayan Babacan, İnsan ve Toplum, İş Dünyası, İş, Ekonomi & Pazarlama kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır.

Başlıca kitapları alfabetik sırayla; Ayna Ayna Söyle Bana, Maskeleri Düşürmek, Öğretmenler için Beden Dili olarak sayılabilir.

Çağlayan Babacan kitapları; Destek Yayınları, ELMA Yayınevi, Goa Basım Yayın aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur.
Çağlayan Babacan tarafından yazılan son kitap “Öğretmenler için Beden Dili”, ELMA Yayınevi tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.

Videosu: https://www.dailymotion.com/video/x27jesp

Eğitim Tarihleri:

5 – 6 – 7 – 13 – 14 – 20 Haziran 2020

Saat Aralığı: 20:00 – 21:00

Sertifikasyon

Etkinlik sonunda E- sertifika (Katılımcı Sertifikası) verilecektir.

Eğitime Kimler Katılmalıdır?

Anne-baba, eğitimci, iş adamı, iş kadını, insanlarla güçlü ve etkili iletişim kurmak isteyenler, ilişkilerinde beden dilinin gücünü kullanmak isteyenler, iş ve sosyal hayata ait katılımlarını arttırmak isteyen tüm bireylere hitap eder.

İhtiyacınız olan şeyler

Bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon. Aktif bir internet bağlantısı.

Eğitim Nereden Yapılacak?


Eğitimlere BAŞVURAN Kişiler açılacak olan Whatsapp grubuna alınarak ZOOM bağlantı linki whatsapp gruptan paylaşılacaktır. Whatsapp grubu sadece YÖNETİCİLERİN mesaj atabildiği grup türüdür. Kaçırılan canlı yayın bağlantıları olmasına karşın gerçekleştirilen eğitimler kaydedilecek olup ayrıca video linki paylaşılacaktır.

 

Katılım Bedeli: 

Katılımcılar için yapılacak bildirimlerdeki SMS gideri, Mail programı masrafı, ZOOM Maliyeti, Teknik Altyapı ve Sertifika giderleri için minimum 30 TL aktarım beklenmektedir. Arzu eden katılımcılarımız derneği desteklemek adına daha yüksek bir bedel aktarabilir.

Bağış hakkında bilgi almak için: http://evokulu.org/bagis/

 

BANKA BİLGİLERİMİZ

 

Dernek aktarımları, eğitimler için destekleriniz ve bağışlarınız için

HALKBANKASI

HESAP NO: 16100067

ŞUBE : 1284 / KOCASINAN ŞUBESI İSTANBUL

İBAN: TR 58 0001 2001 2840 0016 1000 67

Alıcı Adı : Eğitim Evde ve  Ev Okulu Derneği

 

 

Dernek İktisadi İşletme Hesabı

HALKBANKASI

Alıcı Adı : Eğitim Evde ve  Ev Okulu Derneği İktisadi İşletmesi

İban : TR 35 0001 2009 7980 0012 0000 13

 

Ev Okulu Derneği Ortabayır mahallesi şair çelebi sokak  Gürtaş iş merkezi no :1 kat :1 D :2 Levent /İstanbul bilgi@evokulu.org Gsm : 0537 430 43 02