A’dan Z’ye Ailece Keyif Alacağiniz Etkinlikler

Bugün çocuklarla ne yapmak istiyorsunuz?

Sizler için derlediğimiz A’dan Z’ye aktiviteler ile her gününüz kaliteli zaman anlayışına uygun geçecektir.

Alfabe Topu

Alfabe topu çocuğunuzla birlikte büyüyen bir oyundur. Bir top ve alfabe çıkartmaları ile bir kerelik oyunun hazırlanmasından sonra, bu oyun her zaman oynanmak için hazır olacak. Aslında çok eğitici bir aktivite, ama çocuklarınız o kadar eğlenecek ki öğrendiklerinin farkına bile varmayacaklar.

Baloncuk Partisi

Arka bahçenizde bir baloncuk partisi yapın. Kendi baloncuk tarifinizi yapın ve çubuklardan, kaplardan ya da sineklikten yapılan baloncuk çubuklarınızla dışarı çıkın veya size daha büyük baloncuklar verecek yeni projeler geliştirin.

Yemek Yapmak

Her gün üç öğün yemek ve artı olarak ara öğünler hazırlıyorsunuz. Önlüklerinizi giyin ve mutfağa birlikte girin. Çocuğunuzla yemek pişirmek aslında eğlenceyle çevrili eğitici bir etkinliktir.  Böylece çocuğunuz tarifleri takip etmek için  okuma becerilerini ve malzemeleri ölçmek için matematiğini kullanabilir.

Hayır İşi

Başkalarına iyilik yapmak size kaliteli bir aile zamanı kazandırmanın yanında çocuklarınız için mükemmel bir ders fırsatı verir. Çocuklar ve ebeveynleri için, yaşlarına uygun olarak kendilerinden daha az şanslı insanlara yardım etmeleri için birçok hayır işi vardır.

Dünya Kültürlerini Keşfedin

Willy Willy nedir? Atlı taşıma arabalarını nerede bulabiliriz? Bu soruları ve daha fazlasını kendi evinizde dünya çapında bir seyahate çıkarak cevaplayın. Çocuklarınızla dünya kültürlerini keşfedin ve diğer çocukların nasıl yaşadıklarını, ne yediklerini ve hatta ne oynadıklarını öğrenmek için çocuklarınıza dünyayı gezdirin.

Kale

Kim battaniyeden kaleleri sevmez ki? Örtüyü serin, birkaç sandalye alın ve çocuklarla gizli bir saklanma yeri inşa edin. Son olarak birkaç kitap ve oyuncak ekleyin, çocuklarınızın bu büyülü yerin içinde ne kadar çok oynadığına şaşıracaksınız.

Uzaklaşmak

Kaçış! Bir aile günü için arabanızı hazırlayın. Yakın bir şehrin çocuk müzesine veya hayvanat bahçesine gidin. Ufak bir gezintiye çıkın. Spontane davranın ve zaman zaman güzergahınızı değiştirin. Bu sadece EVçocuklarınız için bir macera değil, aynı zamanda sizin için de canlandırıcı bir etkinlik olacak.

 

Evde Meteoroloji İstasyonu

Yağmur, güneş, kar fark etmez. Evde bir meteoroloji istasyonu oluşturmak, hava durumu nasıl olursa olsun çocuklarınızı eğlendirir. Bu istasyon basit bir yağmur göstergesi ile başlayabilir ve gittikçe yenilerini ekleyebilirsiniz. Çok geçmeden, çocuklarınızın kendi higrometresi olacak ve bir hava durumu günlüğü tutmaya başlayacaklar.

Hayali Oyunlar

Uçakla oynamaktan bir restoran açmaya kadar her şeyi yapabilirsiniz. Çocuklarınız oynamak için hayal gücünü kullandıkça asla sıkılmayacaktır. Çocuklarınızla oynamanız için birçok yaratıcı yol var ve hayal güçlerinin sizi nerelere götürdüğüne inanamayacaksınız.

Halk Kütüphanesi Kurma

Her mahalle onur sistemine dayalı olarak kendi küçük kütüphanesine sahip olmalıdır. Mahallenizdeki çocuklar için ortak bir kütüphane kurmaya başlayın. Bu aile projesi, resimli kitaplardan genç okuyucular için olan kitaplara kadar her şeyi içerecek küçük bir kütüphane oluşturmanızı sağlar. Bu projeye başlamadan önce komşularınızın da bu fikirde olduğundan emin olun.  Ve yakında en sevdiği kitapları paylaşmak için halk kütüphanesini ziyaret eden okuyucularınız olacak.

Küçük Masa Oyunları

Masa oyunları çocuklar için çok eğlencelidir. Büyük boyutlu ev eşyalarını kullanarak gerçek boyutlarda bir tahta oyunu inşa etmek çok eğlenceli olacak. Oyuncakların hepsini iyi kullanın. Oyun odasındaki kaykayı, oyuncak yemekleri, alfabe matlarını ve oyuncak kabınızı kullanabilirsiniz. Artık kendi oyununuz için gereken tüm eşyalara sahipsiniz. Sadece odaya bakın ve yaratıcı olun.

Öğretici Oyunlar

Öğrenme de eğlenceli olabilir. Sadece bunu biraz eğlenceyle karıştırıp, çocukları dikkatlerini vermeleri için biraz zorlamalısınız. Onlar sizi bunun için kesinlikle zorlayacaklar! Çocuklarınızla dünya tarihinden fonetik temellere kadar her şeyle ilgili oyun oynayabilirsiniz. Bunun için herhangi bir öğretici oyunu onların yaşına göre uyarlarsanız bu oyunları sıkılmadan oynayabilirsiniz.

Film Gecesi

Gevşeyin ve ailenizle bir film gecesi düzenleyin. Yemeklerinizi, mısırınızı alabileceğiniz bir stand ve yer göstericiyle oturma odanızı bir sinema salonuna dönüştürün. Film bittikten sonra birlikte filmi yorumlayın.

Haber Günlüğü

Mahallenizde neler oluyor? Peki ya çocuğunuzun spor takımında? Martha teyzenin ailesi ile paylaşmak zorunda olduğu büyük haber nedir? Çocuklarınızın mahalledenizde olan şeyler hakkında yazabilmesi için bir dergi oluşturmasına yardımcı olun. Böylece kendi gazetelerini oluşturabilir, ve bunu gerçek bir yayın olarak ortaya koyabilirler. Bir muhabir gibi haber araştırmalarına ve mahallede veya spor antremanlarında bunları dağıtmalarına izin verin.

 

Dış Mekan Boyama

Yaratıcı birkaç dış mekan resmi için küçük sanatçılarınızla dışarı çıkın. Bunun için sadece afiş kağıdı, içerisinde toksik olmayan boyalar ve dağınıklığı seven çocuklar gerekir. Bittiğinde ufak bir temizlik için hortumlarınızı açın!

Resimleri Hikayeleştirme

Eski dergilerinizi veya eski fotoğraf albümlerinizi çıkarın ve çocuklarınızın onlara ilham veren bir resim seçmesine izin verin. Bu resimlere bakarak kendi hikayelerini yazmalarını isteyin. Kendi hikayelerini yazmaya hazır olmayan çocuklar, hikayeyi size dikte edebilir ya da o resmin kendilerine göre bir versiyonunu çizebilirler.

Sessiz Doğa Etkinlikleri

Doğa Ana size çağırıyor, ailenizle oynamanız için dışarı çıkmanızı istiyor. Çocuklarınızı birer doğa severe dönüştürecek sessiz doğa aktiviteleri deneyin. Kuş gözlemciliğinden hazine avına kadar, dört duvarın dışına çıkıp yapabileceğiniz çok şey var. Büyük mavi gökyüzünün altında biraz zaman geçirin.

Eğlenceli Okuma

İyi bir kitap sizi uzaya veya tarihte başka bir zamana götürebilir. Bugün birlikte okumak için bir kitap seçin ve çocuklarınızın o kitabın bir parçası olmasına izin verin. Kitaptaki karakterler gibi giyinebilir, en sevdikleri sahneleri canlandırabilirler veya kitabın devamını yazabilirler. Çocuklarınıza hayat boyu sürecek yazı dünyası sevgisini aşılamak için eğlenceli bir okuma yapın.

Bilimsel Deneyler

Evinizde yaşayan bazı çılgın bilim adamlarınız var ve mutfağınız ideal bir bilim laboratuarı. Bir volkan patlatın, bir roket balonu yaratın veya şeker kristallerini büyütün. Evinizi felakete dönüştürmeden birlikte yapabileceğiniz birçok fen deneyi var.

Turlar

Arabalar nasıl yapılır? Bir televizyon kanalının perde arkası nasıldır? Siparişler depolardan bize nasıl ulaşır? Çocuklarınızın hem keşfetmesine hem öğrenmesine izin veren birçok çocuk dostu tur vardır. Ve birçoğu bedava! Ailenizdeki bütün bireylerin katılabildiğinden emin olmak için minimum yaş şartlarını sorunuz.

Yıldızların Altında

Karanlıkta oynamakla ilgili çocukların kesinlikle çok sevdiği bir şey var. Havanın güzel olduğu gecelerde dışarıda kamp yapmak, bir gece yürüyüşüne çıkmak ya da el feneri oyunları oynamak gibi bazı basit gece aktiviteleri yapın.

Sanal Alan Gezisi

Bugün pijamalarınızla kalın ve Beyaz Saray’ı ziyaret edin. Çocukları sanal bir saha gezisine çıkarın ve bir bavul bile hazırlamadan dünyayı dolaşın. Sanal saha gezileri, Mısır’daki piramitleri ziyaret etmekten dünyanın dört bir yanındaki hayvanat bahçelerindeki yeni doğmuş hayvan bebekleri ziyarete kadar, aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey için çevrimiçi olarak kullanılabilir.

Web sitesi

Web sitesi oluşturmakla ilgili en temel şeyi bilmiyor olsanız bile, çocuklarınızla bir web sitesi oluşturun. Web sitesi; hobiler, spor takımları veya şehrinizdeki yaşam gibi onların istediği herhangi bir konuyu kapsayabilir. Kendi bloglarını dakikalar içinde bile oluşturabilirler. Sadece size özel veya halka açık iyi bir web sitesi tasarımı, yazması ve site oluşumunun temellerini iyice öğretene kadar çocuğunuzun kimliğini gizli tutun.

Ksilofonlar, Kutu Davullar ve Ayakkabı Kutusundan Gitarlar

Günlük eşyaları kullanarak kendi müzik aletlerinizi yapın. Doğaçlama bir dinleti yapın ve çocuklarınızı müzikal zenginleşme etkinlikleriyle tanıştırın. Kim bilir? Belki yakında kendi aile konseriniz için yola çıkarsınız.

Aile Limonata Standı

Bir limonata standı açarak çocuklara kendi işlerini yürütmenin temellerini öğretin. Bir isim bulmak, fiyat belirlemek, reklam çalışması yapmak ve limonata standını dekore etmek için herkes birlikte çalışabilir. Belirli izinlere gerek olmadığından emin olmak için yetkili kişilerle iletişim kurun. Bazı şehirler, bir çocuğun yolun kenarındaki limonata standı söz konusu olduğunda bile, diğerlerinden daha katı olabilir.

Hayvanat Bahçesi

A harfinden başlayarak çocukların sırayla hayvanlar bulmasını sağlayın. Bir kıtayı seçin ve o bölgedeki hayvanları inceleyin. Daha sonra hayvanat bahçesindeki bilgi işaretlerini kullanarak çocukların, hakkında beş eğlenceli gerçek yazabilmesi için bir hayvan seçin. Çocukların fotoğraf çekmelerine ve eve döndüklerinde hayvanat bahçesinden bir albüm oluşturmalarına izin verin. Bir dahaki sefere, albümü alıp bu hayvanların yedikleri hakkında ya da yaşadığı yer hakkında  fotoğraflara bilgiler ekleyebilirler.

Herhangi bir aktiviteyi seçebilir ve bunu bir macera haline getirmek için daha da geliştirebilirsiniz.

 

Çeviri: Gülistan KAHVECİ

Kaynak: https://www.thespruce.com/activities-for-kids-parents-enjoy-together-4069734

Ev Okulu Derneği Ortabayır mahallesi şair çelebi sokak  Gürtaş iş merkezi no :1 kat :1 D :2 Levent /İstanbul bilgi@evokulu.org Gsm : 0537 430 43 02